tekst reklamowy

Piękne i praktyczne

Wtorek, 27 kwietnia 2021 742
Przestrzeń publiczna to jeden z ważniejszych elementów miasta i gminy. To miejsce, do którego chce się przyjść, bo po prostu czujemy się tam dobrze. Mieszkańcy oczekują więc modnego designu, który spełniłby ich wymagania estetyczne i użytkowe. Wpływ na to ma każdy element, od parkowej ławki po najzwyklejszy kosz na śmieci.

Parki, ogrody i tereny rekreacyjne to miejsca w których mała architektura jest prawdziwą wisienką na torcie. Warto zadbać o to, aby takie elementy całości jak ławki czy kosze na śmieci stanowiły dopełnienie koncepcji architektonicznej i jak najlepiej wpisywały się w krajobraz. Dotyczy to zarówno terenów zielonych, jak i miast czy osiedli.

 

Wszędzie tam, gdzie spacerujemy, uprawiamy sporty czy zwyczajnie śpieszymy się do pracy mała architektura może mieć duży wpływ na naszą wygodę. Potrzebne są do tego ławki, na których można usiąść by odpocząć lub porozmawiać ze znajomym, kosze na śmieci czy stojaki na rowery, których używamy coraz chętniej i częściej. Te niewielkie, w porównaniu z domami czy ulicami elementy architektury mają niezwykle duży wpływ na nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Miejski parking na rowery z 10 stanowiskami, fot. Eco-market.pl

 

Wybierając elementy małej architektury, takie jak na przykład ławki parkowe, trzeba wziąć pod uwagę m.in. ich rodzaj czy styl. Ma to ogromny wpływ na ogólny wygląd terenów zielonych, jednocześnie może podkreślić także jego wyjątkowość i charakter. Poszczególne rodzaje ławek możesz zobaczyć na eco-market.pl.

 

Ławki betonowe

 

Betonowa ławka parkowa Roma z pasującym koszem na śmieci, fot. Eco-market.pl

 

Stosowane są wszędzie tam, gdzie jej instalacja ma mieć charakter trwały. Ze względu na dużą masę podpór zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania dodatkowego mocowania do podłoża. Elementy betonowe wykonane są ze zbrojonego betonu wykańczanego zewnętrzną warstwą jasnego kruszywa, zapewniającego wysoką estetykę podpory.

 

Komfort użytkowania ławki zapewniają grube drewniane listwy zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych: deszczu, mrozu i promieniowania UV. Listwy wykonane są z drewna wysokiej jakości, co zapewnia ich wieloletnią eksploatację. W razie potrzeby naprawa uszkodzonej ławki sprowadza się do wymiany zepsutej listwy. Ławki betonowe oferowane są w wariantach z oparciem lub bez i doskonale sprawdzają się w parkach i na terenach rekreacyjnych.

 

Ławki metalowe

 

Miejskie i parkowe ławki metalowe przystosowane są do wieloletniej eksploatacji na terenach otwartych. Zarówno elementy drewniane jak i metalowe są uodpornione na działanie deszczu, mrozu, promieniowania UV. Podobnie jak na etapie projektowania, tak i w produkcji uwzględnione zostały wymogi związane z odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarówno podczas transportu, jak i wynikające z wandalizmu.

 

Konstrukcja nośna ławek metalowych wykonana jest z giętych profili (najczęściej rur) stalowych lub z żeliwa. Ławki metalowe z podporami żeliwnymi, ze względu na estetykę, zazwyczaj są stosowane w miejscach zabytkowych, jak staromiejskie uliczki czy stare kompleksy parkowe. Ławki metalowe z profili stalowych mogą być z powodzeniem stosowane również podczas imprez okolicznościowych, gdyż możliwe jest ich sztaplowanie, co znacznie ułatwia transport na miejsce przeznaczenia.

 

Ławki żeliwne

 

Spośród szerokiej gamy elementów małej architektury miejskiej na szczególne wyróżnienie zasługują żeliwne ławki parkowe. Jest tak z pewnością dlatego, że żeliwo od dawna doskonale sprawdza się jako materiał konstrukcyjny. Jest bardzo trwałe, wytrzymałe i odporne na korozję. Żeliwne elementy użytkowane na otwartym powietrzu są niezwykle długowieczne i przy tym nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Jeżeli dodamy do tego piękny wygląd lanego żeliwa, nie dziwi, że parkowe ławki żeliwne stanowią prawdziwą ozdobę każdego miasta.

 

Łódzka ławka bez oparcia z drewnianym siedziskiem na kutych nóżkach, fot. Eco-market.pl

 

Ławki żeliwne mają siedziska wykonane z naturalnego drewna poddanego trwałej impregnacji i barwionego lakierobejcą. Takie wykończenie podkreśla naturalny wzór drewna i bardzo dobrze zabezpiecza je przed wpływem czynników atmosferycznych. W zależności od konkretnych potrzeb ławki żeliwne wybrać można spośród modeli z oparciem lub prostych. Niektóre wzory ławek oferowane są również z podłokietnikami.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat