Piekło w dziecięcym obozie w Łodzi. Błażej Torański o swojej książce

Strefa FMŁódzkie Poniedziałek, 07 grudnia 202016 2972
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".

Jak wyjaśnia Błażej Torański, "Mały Oświęcim" to miejsce, które było zlokalizowane za murem łódzkiego getta. - To piekło dla polskich dzieci, jedyny w Polsce niemiecki obóz koncentracyjny dla dzieci w wieku od 2 do 16 roku życia, ale zdarzały się też niemowlęta. Trafiały tam osoby z całej Polski, także z Piotrkowa. Kogo tam więziono i dlaczego? Zamiar był taki, aby trafiali tam młodociani polscy przestępcy. Jakie stanowili zagrożenie stanowili dla III Rzeszy? Odpowiedź jest prosta. Oni byli więzieni za polskość - tłumaczy autor. 


W książce Błażej Torański opisuje codzienne życie obozowe, którego nierozerwalną częścią było życie w strachu i ciągłe tortury. "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi" spotkał się z uznaniem czytelników, czego dowodem jest obecność na liście bestsellerów Empiku. Współautorką książki jest Jolanta Sowińska - Gogacz.


Posłuchaj rozmowy z Błażejem Torańskim:


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_andrzejmasztalerz ~gość_andrzejmasztalerz (Gość)07.12.2020 18:01

Obóz dla młodocianych w Łodzi nie był obozem koncentracyjnym, trzeba wspomniećo tym. Wiem że to fajnie brzmi, i tytuł ksiażki się zgadza - Mały Oswięcim, ale to nie był konzentrationslager

26


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga08.12.2020 15:12

Temat związany z artykułem.
Polecam przeczytać ( nie na wikipedii) o szefie ludzkiego getta Chaim Mordechaj Rumkowskim. Bardzo ciekawa historia człowieka jak jak całego łódzkiego getta

10


mały ~mały (Gość)08.12.2020 12:07

Nie żadnego znaczenia jak Niemcy określali obóz w Łodzi. Zgodnie z definicją, był to obóz koncentracyjny, podobnie jak wszystkie obozy zbudowane w Rosji.30


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)08.12.2020 11:31

Tytuł książki jest trochę niefortunny. Nie wiem, czy to przeoczenie, pomysł pana Błażeja, czy wydawcy, ale nie powinno stosować się polskiej nazwy Oświęcim. Tytuł odnosi się do obozy zagłady nie polskiego, tylko niemieckiego. Po książkę pewnie sięgnę.

20


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)08.12.2020 08:35

Co zrobił w tej sprawie Watykan ?? Przecież wiedział o wojnie i nawet wydelegował biskupów na nasze tereny w pierwszych dniach ..

23


97-300 97-300ranga07.12.2020 21:18

Gdzie w Piotrkowie można ją nabyć?

40


gość_expres ~gość_expres (Gość)07.12.2020 21:17

Polecam też inną książkę na ten temat. Wydawnictwo niszowe, ale do zdobycia. Tytuł: "E tam... nie było takiego obozu".

30


tarantula ~tarantula (Gość)07.12.2020 19:04

Temat wciąż aktualny tylko w nieco innej formie.

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat