"Perła i Bracia" zagrali w amfiteatrze

ePiotrkow Niedziela, 13 sierpnia 20170 4245
Sobotni wieczór upłynął w Piotrkowie w rytm muzyki, tańca i pieśni romskich. A wszystko za sprawą koncertu zespołu „Perła i Bracia”, zorganizowanego w amfiteatrze miejskim przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach cyklu imprez „Koncerty na Trakcie”. Dodatkową atrakcją wieczoru był pokaz mody romskiej.

Ładuję galerię...

  Sobotni wieczór, 12 lipca, upłynął w Piotrkowie pod znakiem kultury i tradycji romskich. A wszystko za sprawą koncertu zespołu „Perła i Bracia”, który odbył się w amfiteatrze miejskim, w ramach organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury cyklu imprez „Koncerty na Trakcie”. Muzycy, od lat kultywujący i upowszechniający kulturę romską, nagrywający płyty i koncertujący po całej Europie, w Piotrkowie zaprezentowali utwory, zarówno wywodzące się z tradycji cygańskiej, jak i własne kompozycje. Były to pieśni Romów bałkańskich, rosyjskich, w aranżacji których nie zabrakło również elementów jazzu i swingu, a także, co podkreśliła wokalistka zespołu – Krystyna Markowska – utwory śpiewane przez Romów piotrkowskich. I tak zgromadzona w amfiteatrze publiczność mogła usłyszeć takie pieśni i piosenki jak: „Duj, duj, duj”, „O złotych kolczykach”, „Przyjaciółki” czy „Wielka Pani”. W Piotrkowie „Perła i Bracia” zagrali w składzie: ww. Krystyna Markowska – wokal, Krzysztof Kociszewski – gitara klasyczna, Zdzisław Michał Markowski – gitara klasyczna, Piotr Przybył – skrzypce oraz Radosław Wróbel – gitara basowa. Na scenie obok tancerek zespołowi towarzyszyło także najmłodsze pokolenie muzyków.    

  Dodatkową atrakcją wieczoru był pokaz oryginalnej mody romskiej przygotowany przez Studio Mody Romskiej Wandy Rutowicz, w trakcie którego zaprezentowano zarówno cygańskie stroje codzienne, galowe, jak i przepiękne oraz kolorowe suknie sceniczne. Każdej z części pokazu mody, towarzyszył komentarz projektantki, która między innymi opowiedziała publiczności „Bajkę, o tym skąd się wzięły cekiny na cygańskich sukniach”.

  Koncert poprowadziła Agnieszka Iwanicka-Szczepanik.

 Sobotni koncert został zorganizowany w ramach obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego i sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem wydarzenia było także Muzeum Historii Polski.

 

Tekst i foto: Agawa    

 


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat