ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pchły u psów- jak się ich pozbyć?

Piątek, 29 listopada 2019 3191
Pasożyty zewnętrzne, żerując, powodują duży dyskomfort u zwierząt. Pchły, pobierając krew, podrażniają skórę czworonogów, są przyczyną świądu, alergii (APZS), mogą także zarażać psy tasiemcami. Co więcej, insekty gryzą nie tylko zwierzęta, ale również ludzi. W przypadku silnych inwazji mogą wskakiwać na Twoją skórę i żerować na niej, odżywiając się krwią.

Twój pupil podejrzanie często się drapie - to mogą być pierwsze oznaki nieprzyjaznych lokatorów, jakimi są pchły. W poniższym artykule dowiesz się:

 • jak rozpoznać pchły u psa,
 • jak pozbyć się pcheł,
 • jak uchronić pupila przed kolejnymi pchłami,
 • jakie preparaty stosować.

Pełny artykuł możesz znaleźć na stronie: https://www.pies.pl/zdrowie/pchly-u-psa-jak-sie-ich-pozbyc/.

 

Kiedy podejrzewasz, że Twój pies może mieć pchły

 

Pchły mogą się pojawić się u pupila praktycznie przez cały rok. Jeżeli chodzi o objawy to psy reagują bardzo różnie. Do najbardziej popularnych należą jednak:

 • napadowe drapanie,
 • podgryzanie,
 • pojękiwanie,
 • uczucie niepokoju.

Istnieją również psy, które nie wykazują żadnych z powyższych cech. Co ciekawe cechą pcheł jest brak tzw. specyficzności gatunkowej. Co to oznacza? To zła cecha dla naszych pupili. Zwierzęta mogą zostać zaatakowane zarówno przez pchły psie, ludzkie i kocie, oraz pchły takich zwierząt jak szynszyl czy królik. Nieprawdopodobne prawda?

Aby sprawdzić naszego pupila należy zerknąć na jego sierść i szukać nie tylko pcheł, ale również ich odchodów. Jeżeli znajdziemy małe czarne kulki to należy zebrać je na wacik albo ligninę. Następnie dodać na nie kilka kropli wody i powoli rozetrzeć. W przypadku odchodów pcheł, na waciku pojawi się specyficzne czerwonobrunatne zabarwienie. Z pewnością dużo częściej można odnaleźć odchody tych małych pasożytów, niż bezpośrednio pchły.

Poszukiwania warto rozszerzyć o legowiska małych pupili. Tam również mogą pojawić się larwy i poczwarki. Należy zapamiętać, że preparaty przeciw pchłom dla psów nie mogą być stosowane u innych pupili. Mogą być dla nich niebezpieczne. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem.

 

Najlepsze sposoby na pozbycie się pcheł

 

Pierwszą rzeczą, którą koniecznie musisz zrobić, gdy zobaczysz, że Twój pupil ma pchły jest wypranie w bardzo wysokiej temperaturze wszystkich prześcieradeł, kołder, koców, jaśków, mat oraz miejsc, na których pies odpoczywa lub lubi spać. Zaleca się też odkurzenie i dokładne przetrzepanie dywanów i wycieraczek. Jeżeli twój pies mieszka w budzie nie zapomnij o wyczyszczeniu jego domku. Te czynności należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

Pierwszą rzeczy wykonaną do walki z pasożytami w środowisku powinno być pranie i odkurzanie powierzchni, na której lubi przebywać pupil. Należy do tego użyć dedykowanych specyfików. Preparaty te posiadają w składzie specjalne substancje przeznaczone do stosowania na określonej powierzchni. Przykładowo niektóre nadają się do dezynsekcji paneli czy parkietu, a inne do czyszczenia ubrań.

 

Jakie skuteczne preparaty stosować?

 

Wiele osób błędnie twierdzi, że istnieją naturalne sposoby na walkę z pchłami. Obalamy ten mit. Jedynie dedykowane preparaty poradzą sobie z nieproszonymi gośćmi. Najlepiej pytać o nie w przychodniach weterynaryjnych lub w dobrych sklepach, na działach z produktami do walki z owadami. Preparaty można nabyć w postaci:

 • tabletek,
 • kropel na skórę,
 • sprayu,
 • szamponu.

Należy pamiętać o właściwej aplikacji produktów zgodnie z zaleceniami. Nie wszystkie produkty służą zapobieganiu pasożytów, ale wyłącznie ich eliminacji.

Alternatywą jest również dedykowana obroża. Jej zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie przed pasożytami zewnętrznymi, ale również pozbywanie się ich, kiedy są już zagościły na psie. Pchły w tym przypadku, umierają w ciągu dwóch dób po założeniu psiakowi specjalistycznej obroży.

A wy jakie macie sposoby na walkę z pchłami u swoich pupili? W którą porę roku widzicie największy problem z tymi pasożytami?

 

 


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat