Partnerska umowa pomiędzy gminą Czarnocin i węgierską Gminą Öttevény

Region Czwartek, 26 września 20192 1537
21 września 2019 roku zapisał się w wyjątkowy sposób na kartach historii gminy Czarnocin. Tego dnia przedstawiciele węgierskiej gminy Öttevény i polskiej gminy Czarnocin, na urodzajnej glebie historycznych związków obu narodów, podpisali umowę o partnerskiej współpracy.

Ładuję galerię...

Umowę podpisali Roman Miksa – wójt gminy Czarnocin oraz Zsolt Bider - burmistrz gminy Öttevény. Świadkami tego wydarzenia byli także delegaci gminy Czarnocin, współtowarzyszący wójtowi w wizycie na Węgrzech, a także licznie przybili na uroczystość przedstawiciele partnerskiej gminy.

 

Najważniejszym celem podpisanej umowy o partnerskiej współpracy jest pielęgnowanie wspólnych, duchownych, intelektualnych i kulturowych tradycji w obu gminach, wzmacnianie narodowych identyfikacji opartych na europejskich chrześcijańskich wartościach, wspomaganie rozwoju gospodarczego i społecznego. Na mocy umowy gminy zobowiązały się m.in. utrzymywać ze sobą regularne kontakty, wspierać relacje pomiędzy szkołami, poszukiwać możliwości rozwoju w sportach wyczynowych i masowych, informować o wydarzeniach kulturalnych i turystycznych, a także informować się o wspólnych planach rozwojowych oraz nieść pomoc w możliwy sposób w przypadku katastrof losowych.

 

Podczas uroczystych przemówień, pełnych wzruszających słów, obaj przedstawiciele gmin nawiązali do historii obu narodów, przypominając, jak wiele łączy oba kraje, nie tylko na tle historycznym, ale także podobieństwa ideałów, wartości i wzorców.

Öttevény to jednocześnie wieś i gmina znajdująca się w północno-zachodniej części Węgier, w pobliżu miasta Györ. Zajmuje powierzchnię 23,66 km2, w której zamieszkuje około 2900 mieszkańców. Mieszkańcy to ludzie o wielkich sercach, wielkiej życzliwości i gościnności, o czym mogli przekonać się przedstawiciele gminy Czarnocin, którzy zostali przyjęci na ziemi węgierskiej w królewski sposób. Delegacja gminy poza oficjalnymi uroczystościami miała możliwość zwiedzić teren gminy Öttevény (urząd, strażnicę, szkołę) oraz węgierskie zabytki m.in. opactwo Benydyktyńskie Pannonhalma. Na zaproszenie wójta gminy Czarnocin delegacja węgierska przybędzie do Czarnocina z rewizytą w przyszłym roku m.in. na dożynki gminno-powiatowe 20 września 2020 roku.

 

 

 

(materiały: UG Czarnocin) 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.10.2019 21:23

Współpraca gmin - wizyta, rewizyta, wizyta, rewizyta?

10


gość ~gość (Gość)01.10.2019 14:52

To sobie pogadali...

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat