Pantalony i gorsety : historia bielizny w muzeum

Strefa FM Poniedziałek, 14 kwietnia 20080 5010
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt.: „Z bielizną przez pół wieku”. Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a prezentowana będzie w salach piotrkowskiego Muzeum do 11 maja 2008 r.
Ekspozycja pozwala na prześledzenie zmian i ewolucji form, jakie dokonały się w bieliźnie damskiej, w mniejszym stopniu męskiej, na przestrzeni przeszło 50 lat ubiegłego stulecia.
Dwudziesty wiek, w którym nastąpiły znaczące zmiany obyczajowe, to epoka, w czasie której diametralnie zmieniło się spojrzenie na tę część ubioru, a zwłaszcza zmienił się sposób jej noszenia. Z elementu ubioru, który zakrywano, ale który większość społeczeństwa nosiła, stała się widoczna, niezbędna dla każdego, trafiła na pokazy mody. Zmniejszyła się również ilość bielizny noszonej jednorazowo przez kobiety - od wielowarstwowości na początku wieku (koszula dzienna, długie majtki w formie oddzielnych nogawek wiązanych w talii, czy majtki z „klapą” zapinana na guziki, gorset, stanik gorsecikowi, 2-3 spódnice-halki) do dwóch sztuk bielizny (biustonosz, majtki) czy wręcz jednej (kombinacja, body).
Okres ten to również rewolucja w dziedzinie surowców i zastosowania nowych technologii: od tradycyjnych płócien bawełnianych, poprzez tkaniny z jedwabiu naturalnego i sztucznego, dzianiny, do elastycznych dzianin syntetycznych. Jest to kolejna prezentacja bielizny.
Na wystawie prezentowanych jest 85 sztuk bielizny, wśród nich przykłady bardzo charakterystyczne dla poszczególnych dekad jak: majtki z „klapą”, pantalony, staniki gorsecikowe, matinki, lizeski początku wieku, kombinacje z lat 20., koszule nocne z trenem z lat 30., po sztywne, stylonowe halki charakterystyczne dla lat 50.
W większości zaprezentowana została bielizna damska, która była bardziej urozmaicona. Jej formy zmieniały się częściej, dostosowując się do aktualnych trendów mody, a ze względu na zastosowane, często luksusowe surowce, była ona pieczołowicie przechowywana w skrzyniach czy kufrach. Bielizna męska ewoluowała znacznie wolniej niż damska. Wśród ciekawostek znaleźć tu można jedwabne kalesony z lat 30., suspensorium - intymny element umundurowania oraz ciekawe przykłady bielizny nocnej, jak koszule nocne czy szlafroki.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat