Panie jak z żurnala

ePiotrkow Piątek, 08 marca 20190 1159
Do końca marca w piotrkowskim Muzeum oglądać można wystawę poświęconą kobietom.

- Kobieta choć zmienna, jak chcą niektórzy, wciąż niezmienna jest poprzez swoją urodę, wdzięk i elegancję. Fascynowała od wieków poetów, artystów, uczonych i zwykłych zjadaczy chleba. Była zawsze źródłem fascynacji i inspiracji twórczej dla mężczyzn. Dla niej tworzyli, budowali i cierpieli, jej poświęcali to, co najlepsze w ludzkiej naturze – miłość – mówią o wystawie jej organizatorzy.

 

Na wystawę, składają się kolorowane grafiki pokazujące charakterystyczną dla pań elegancję i wdzięk, a nawet dostojeństwo, niepozbawione jednak swoistej kokieterii. Kreacje pań cieszyły męskie oko bogactwem barw i kształtów, czasem zręcznie uwypuklonych. Obrazu piękna dopełniały zazwyczaj fantazyjne fryzury i elementy garderoby. Prezentowane grafiki pochodzą ze zbiorów specjalnych biblioteki Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonane zostały na potrzeby żurnali w 2 poł. XIX w. Dziś są one nie tylko wymownym świadectwem panującej wówczas mody ale nade wszystko prezentują niezmienne piękno kobiet.


Wystawa prezentowana będzie w salach piotrkowskiego Muzeum do końca marca. Przez cały rok dostępna dla zwiedzających jest natomiast stała wystawa portretu XIX w. z kolekcji piotrkowskiego Muzeum, która ukazuje zmiany jakie zachodziły w malarstwie portretowym przedstawiającym nie tylko kobiety.

 

 

(materiały: Muzeum w Piotrkowie) 


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat