Pamięć o Eugeniuszu Sziklaju nie mija

Strefa FM Poniedziałek, 01 października 20121 1902
Był jednym z prekursorów konstruowania spadochronów. Aby udoskonalić ten wynalazek oddał 22 skoki, ten ostatni 26. września 1925 roku podczas pokazów lotniczych w Piotrkowie. Tu zginął, gdyż spadochron się nie otworzył.

Węgierski porucznik pilot, Eugeniusz Sziklay, spoczywa na piotrkowskim cmentarzu rzymsko-katolickim. Niestety na lata o nim zapomniano. Dopiero kilka lat temu odnaleziono jego grób. Aktualnie opiekują się nim członkowie tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Seniorów i Weteranów Lotnictwa Wojskowego RP.

- Głównym naszym zadaniem jest popularyzacja lotnictwa i jego historii oraz zapoznanie młodzieży z jego tradycją oraz najnowszymi osiągnięciami - wylicza podpułkownik w stanie spoczynku pilot, Zenon Mackiewicz, prezes oddziału tomaszowskiego oddziału stowarzyszenia Seniorów i Weteranów Lotnictwa Wojskowego RP.

Jak co roku członkowie stowarzyszenia i ludzie związani z lotnictwem spotkali się przy grobie  Eugeniusza Sziklaja, aby uczcić jego pamięć. Hołd bohaterowi oddali także uczniowie i nauczyciele z piotrkowskiego gimnazjum nr 5.

 

(Strefa FM)


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

CoolMen ~CoolMen (Gość)01.10.2012 18:31

Nie ma żadnej wzmianki w artykule by w uroczystości brali udział członkowie działającej na piotrkowskim lotnisku organizacji "PeTe Skydive", która jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sportów Powietrznych, i E. Szyklay mógłby być jej wspaniałym patronem. A to on w prostej linii był prekursorem światowego spadochroniarstwa.

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat