Palisz? Możesz pracować dłużej

ePiotrkowKraj Czwartek, 15 lutego 201831 6165
Rządowa Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Jedną z nich ma być wprowadzenie niepłatnej przerwy na papierosa.
fot. pixabay.com

- To pracodawca zdecyduje, czy pracownicy mogą palić papierosy i określi ile minut dziennie ma im to zajmować. Może to być 10, 15 minut czy pół godziny, ale o tyle minut dłużej będą oni zobowiązani zostać po godzinach i tym samym tę przerwę odpracować. Czas ten nie będzie wliczać się w nadgodziny, a więc za przerwę na papierosa pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia - tłumaczy Andrzej Cegła, kierownik piotrkowskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Zmiany nie są jeszcze pewne. Komisja Kodyfikacyjna jest na etapie przygotowywania projektu, pierwsze wnioski przedstawi prawdopodobnie w marcu.

 

Według obecnie obowiązującego prawa pracownikom przysługuje 15 minut płatnej przerwy przy minimum sześciogodzinnym dniu pracy, a osoby pracujące przy komputerze mogą robić 5-minutową przerwę co godzinę. Kodeks nie określa, w jaki sposób ten czas wolny ma być spożytkowany.


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga15.02.2018 20:39

Bardzo dobrze , gonić palaczy !

85


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)15.02.2018 23:40

Ja akurat nie palę, więc te zmiany dla mnie są bez znaczenia. Ale co będzie, jeśli następnym krokiem będzie odpracowywanie przerw na wizyty w klopie? Przecież trzeba będzie wtedy monitorować pobyt w klopie każdego pracownika i jeszcze mierzyć mu czas. A jeśli ktoś ma zwyczaj siedzieć na klopie dłużej (a jednocześnie dobrze zarabia), to może się okazać, że postawienie klocka w pracy będzie go kosztować więcej, niż w płatnej publicznej toalecie! Efektem ubocznym takiegoż rozwiązania będzie to, że szef na podstawie analizy toaletowego monitoringu będzie wiedział, kto - nomen omen - w pracy, za przeproszeniem, gówno robi.
No cóż, przykład sprowadzony ad absurdum czasami najlepiej uzmysławia nonsens nowych regulacji. Każda praca ma własną specyfikę, i w niektórych firmach pracownicy odpracowujący przerwy na papierosa, mogą po prostu wprowadzać chaos na następnej zmianie. Lepiej by chyba było, gdyby takie regulacje zostawić w gestii samych pracodawców. Na niektórych stanowiskach pracy przerwy na papierosa nie mają żadnego istotnego wpływu na wypełnianie obowiązków pracowniczych, a są takie stanowiska (np. przy linii produkcyjnej), gdzie pracownik nawet nie ma fizycznej możliwości, aby wyjść zapalić. Pracodawca może zezwolić na przerwy na papierosa w czasie pracy, a może wprowadzić bezwzględny zakaz palenia na terenie zakładu - pracownik powinien być o tym poinformowany przed podpisaniem umowy. I to by wystarczyło. Po co rząd ma regulować takie pierdoły?! Zarówno pracodawcy jak i pracownicy są DOROSŁYMI ludźmi.
Jeśli proponowane zmiany zostaną wprowadzone, to bardzo prawdopodobne, że sporo osób rzuci palenie. Wtedy te rządowe matołki będą biadolić, że im wpływy z akcyzy spadły, i budżet im się bardziej "nie domyka", niż wcześniej.
Zamiast rozwiązywać problemy, to tworzy się nowe.

63


zxcvbnm ~zxcvbnm (Gość)15.02.2018 22:07

A ja obsługuję automat i fajka w niczym mi nie przeszkadza bo to maszyna pracuję i co też trzeba mi godzinę odpisać? Przecież jej nie wyłączam na papieroska więc w czym problem? A druga sprawa to tam gdzie pracuję to ta fajka jest akurat najmniej szkodliwa ze wszystkiego co tam "fruwa" w powietrzu bo niekiedy końca hali nie widać ale oczywiście warunków szkodliwych już nie ma...

01


gość ~gość (Gość)16.02.2018 19:14

A ja sobie shishe pykam raz w tygodniu i po temacie...

00


gość ~gość (Gość)16.02.2018 17:09

W pewnym barze jak pracowałem to właściciel 100zł zabierał przy wypłacie

10


Łukasz G Łukasz Granga16.02.2018 08:19

Przepraszam, a czy jak wyjdę do klopa, też będę później musiał to odpracować ? Chory naród od dawna...Wszystkiego się czepiają, nic nikomu nie pasuje. A miało być lepiej dla społeczeństwa... to oooo...

44


mariolka ~mariolka (Gość)16.02.2018 08:50

wszyscy (palący i niepalący) mają potrzeby fizjologiczne (toaleta, picie, jedzenie), ale palący jeszcze palenie (czyli jeszcze jeden powód do niepracowania)

31


123 ~123 (Gość)16.02.2018 08:12

Myślę, że trzeba może wprowadzić monitoring to zobaczymy jak ci niepalący pracują efektywnie. Zobaczymy ile razy jedzą, piją kawę. rozmawiają z innymi pracownikami. Niech ci niepalący nie czepiają się nas palących bo może ta ustawa odbić się dla nich rykoszetem!

43


gość ~gość (Gość)16.02.2018 06:34

Są zawody ze palenie nie przeszkadza ale są te takie w którym przeszkadza. Palący naduzywajacy wtedy nie pracują. Więc nie powinni otrzymywać za przerwę wynagrodzenia bo one są częste. Przez cały dzień to się z godzinę uzbiera

30


gość ~gość (Gość)15.02.2018 22:50

Wreszcie doczekamy sprawiedliwości. Pali w godzinach pracy, niech od pracuje.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat