Palacze częściej cierpią na depresję

PAPŚwiat Środa, 15 stycznia 202013 2869
Palenie tytoniu nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Osoby palące papierosy są kilka razy bardziej narażone na depresję – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „PLOS ONE”.
fot. pixabay

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na kondycję fizyczną i zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby układu krążenia i inne przypadłości. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael), Uniwersytetu Belgradzkiego (Serbia) i Uniwersytetu Prisztińskiego (Kosowo) zasugerowali, że papierosy mogą również niekorzystnie oddziaływać na zdrowie psychiczne.

 

Badacze wykazali, że palacze tytoniu częściej cierpią depresję oraz generalnie gorzej funkcjonują pod względem psychicznym.

Badanie prowadzono na studentach serbskich uniwersytetów.

 

Wyniki pokazały, że palący studenci miewają depresję dwa-trzy razy częściej, niż niepalący. Uzyskują też wyższe wyniki w testach na objawy depresji i niższe w testach zdrowia psychicznego (zwłaszcza w kategoriach związanych z witalnością i funkcjonowaniem społecznym).

 

- Nasze badanie stanowi kolejny dowód na to, że palenie i depresja są ze sobą ściśle powiązane. Jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że palenie powoduje depresję, ale wygląda na to, że tytoń wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne – komentuje prof. Hagai Levine, jeden z autorów pracy.

 

Co ciekawe publikacja badania zbiegła się z wprowadzeniem w Izraelu prawa zakazującego eksponowania produktów tytoniowych w witrynach sklepowych, wprowadzającego jednolite opakowania dla e-papierosów i nakazującego umieszczanie na paczkach papierosów większych ostrzeżeń zdrowotnych.

 

 

 


(PAP)


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Joanna33 ~Joanna33 (Gość)24.01.2020 13:14

Jest możliwość, że istnieje taka zależność. Moja siostra pali nałogowo i teraz zmaga się z depresją. Pomaga jej psychoterapeuta z avigonu z którym co tydzień rozmawia online.

11


depresia to 100 innych powodów przed paleniem ~depresia to 100 innych powodów przed paleniem (Gość)15.01.2020 10:04

A ja w swoim życiu zauważyłam, że depresja nie ma nic wspólnego z paleniem papierosów / zaznaczam, że nie palę i jestem przeciwna temu/, bo depresja to przede wszystkim brak w ostatnich latach słońca i błękitnego nieba przez cały rok. Depresja to słaba odporność na natłok życia - czasem kompletnie zbędny-,to problemy wynikające z braku bespośrednich kontaktów z drugim człowiekiem, to chemia w jedzeniu. Za mało chodzimy na pieszo, a za dużo jeździmy samochodami- brak dotlenienia- to podła chemia w lekach. Gonimy za materializmem, a sens życia przecieka nam przez palce.

81


Mieszkankapt ~Mieszkankapt (Gość)15.01.2020 21:12

A ja nie palę i nie mam czasu na depresję! Zapierdzielam do pracy,wracam,zakupy,dziecko... Depresję ma ten co mu zajeć w życiu brak.

42


gość ~gość (Gość)15.01.2020 20:57

A e-papierosy działają wręcz przeciwnie

14


gość ~gość (Gość)15.01.2020 20:56

Ja palę już ponad pół roku

03


gość ~gość (Gość)15.01.2020 20:38

Paczka papierosów powinna kosztować 200 zl

41


gość ~gość (Gość)15.01.2020 20:16

Ja mam depresję jak idę do pracy

31


sssdsd ~sssdsd (Gość)15.01.2020 17:32

Depresja to przyczyna palenia a nie skutek... Osoby bedace w depresji często po prostu pala papierosy i pija alkohol, żeby zlagodzic zlo tego swiata. To w pewnym sensie sposób na samounicestwienie dla nie wystarczająco odważnych żeby odebrać sobie zycie w bardziej radykalny sposób.

13


gość ~gość (Gość)15.01.2020 09:05

Zupelnie nie rozumiem tego cuchnącego,drogiego i przede wszystkim niesmacznego nalogu-co to za przyjemnosc wyniszczac sie czyms,co gryzie w gardlo,niemalo kosztuje i sprawia,ze wszystko na czlowieku śmierdzi?

91


gość123 ~gość123 (Gość)15.01.2020 11:07

Prawdą jest że palacze wpadają w depresję jak rząd podnosi akcyzę.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat