PZ: zaświadczenia o szczepieniu dzieci to absurd i stwarzanie niebezpieczeństwa epidemicznego

PAPKraj Poniedziałek, 08 marca 20219 1274
Wymóg rekrutacyjny ze strony przedszkoli dotyczący przedstawiania zaświadczeń o szczepieniu dzieci to absurd i stwarzanie niebezpieczeństwa epidemicznego; nie ma ku temu ani potrzeby, ani podstaw prawnych - oceniło Porozumienie Zielonogórskie.
fot. PAP

"Nie ma ani potrzeby, ani podstaw prawnych do żądania w przedszkolach lekarskich zaświadczeń o szczepieniu dzieci" - wskazała cytowana w komunikacie ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg. Przestrzegła też rodziców przed uleganiem tego rodzaju wymogom rekrutacyjnym ze strony placówek.

 

Jak podaje PZ, problem pojawił się w kilku miejscach w Polsce w związku z rozpoczęciem rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Niektóre gminy wprowadziły do kryteriów rekrutacyjnych realizację kalendarza szczepień. W praktyce - czytamy - oznacza to, że jeśli kandydat na przedszkolaka ma za sobą wszystkie obowiązkowe w jego wieku szczepienia, otrzymuje dodatkowe punkty, co wiąże się z większymi szansami przyjęcia do placówki w porównaniu z dzieckiem nieszczepionym.

 

"Sama zasada jest bez wątpienia słuszna i dobrze, że coraz więcej samorządów docenia wagę szczepień, o czym świadczą tego rodzaju uchwały gminnych rad. Natomiast wprowadzenie takich dodatkowych kryteriów rekrutacyjnych nie może się wiązać z narzucaniem obowiązku wystawienia zaświadczenia przez lekarza. Do potwierdzenia, że dziecko jest zaszczepione, wystarczy Książeczka Zdrowia Dziecka, która jest dokumentem medycznym. Każde szczepienie powinno być w niej odnotowane" - zauważyła Szeląg.

 

Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego podkreśliła też, że w obecnej sytuacji pandemicznej, gdy wizyty w przychodniach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej odbywają się w reżimie sanitarnym, żądanie zbędnych zaświadczeń jest tym bardziej absurdalne, a wręcz niebezpieczne. Nawet, gdy obowiązek ten powstał nie ze złej woli, a po prostu z braku refleksji ze strony radnych.

 

"Samorządy, w których podjęto takie uchwały, powinny zwrócić uwagę, by nie znalazły się w nich zapisy o konieczności okazania zaświadczeń lekarskich. Mamy dobre przykłady przyjmowania naszych uwag w tej sprawie ze zrozumieniem ze strony samorządów, np. w Białymstoku, gdzie takiego wymogu nie wprowadzono" - oświadczyła Szeląg.

 

Porozumienie Zielonogórskie działa w 15 województwach skupiając 13 tys. lekarzy sprawujących opiekę nad 12 mln pacjentów. Stanowi największą organizację pracodawców ochrony zdrowia w Polsce.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Duda day ~Duda day (Gość)08.03.2021 10:28

Nie ma dowodu że szczepionka kogoś wyleczyła

53


łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)09.03.2021 00:20

Jeśli dziś żądają, by kandydat do przedszkola był zaszczepiony, to jutro mogą zażądać, by był obrzezany.
Według maniaków szczepionkowych dziecko niezaszczepione stanowi "zagrożenie" dla tych zaszczepionych. Z logiką im ewidentnie nie po drodze.

10


Amen ~Amen (Gość)08.03.2021 15:50

Polecam książkę Bezlitosna immunizacja oraz film Plaga 2 Choroby nakazane prawem.

21


wiadmości TVP ~wiadmości TVP (Gość)08.03.2021 09:49

17 Stanów Ameryki otrząsnęło się z amoku covidowego.

45


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat