Ozonowanie dla alergików – czy jest skuteczne?

Kraj Piątek, 26 czerwca 20200 2496
Skutki nieleczonej alergii mogą być bardzo poważne i prowadzić do wielu przewlekłych chorób, szczególnie tych związanych z układem oddechowym. Niestety, w przypadku wielu alergii najczęściej wprowadza się wyłącznie leczenie objawowe, a najlepszym sposobem na uniknięcie dolegliwości jest po prostu eliminacja alergenów z otoczenia. Metodą, która może być pomocna w tej walce, jest ozonowanie.

Ozonowanie a alergie


Najczęstszą przyczyną alergii są występujące okresowo pyłki roślin. O ile dolegliwości alergiczne związane z pyleniem są dość dokuczliwe, o tyle objawy zmniejszają się lub ustępują w zamkniętych przestrzeniach. Wyjątkiem są tutaj pomieszczenia klimatyzowane lub z wadliwie funkcjonującą wentylacją.

 

Bardziej dotkliwe skutki przynoszą natomiast roztocza oraz zalążki pleśni występujące w mieszkaniach. W takim przypadku trudno uciec od alergenów, a ich usuwanie domowymi sposobami jest czasochłonne i po prostu nieskuteczne. W obu sytuacjach pomóc może specjalistyczne ozonowanie. Jest to działanie polegające na wpuszczeniu do pomieszczenia odpowiedniego stężenia ozonu – gazu będącego trójatomową odmianą tlenu o właściwościach biobójczych.

 

Do dobroczynnych właściwości ozonowania możemy zaliczyć usuwanie pyłków z pomieszczeń, neutralizację zapachu dymu tytoniowego oraz innych nieprzyjemnych zapachów, jak też wyjątkowo wydajne usuwanie wirusów, bakterii i grzybów. Ozon skutecznie neutralizuje wszelkie mikroorganizmy żywe, dzięki czemu kompleksowo  i dogłębnie sterylizuje pomieszczenia.

 

Odgrzybianie pomieszczeń. Czy ozon pomoże?


Urządzenia ozonujące korzystając z tlenu atmosferycznego oraz generatora prądu prowadzą do wyładowań elektrycznych i powstawania ozonu. Ten, wykazując silne właściwości utleniające, łączy się z mikroorganizmami i je unieszkodliwia. Przy silnie zagrzybionych lub zawilgotniałych pomieszczeniach konieczne jest wykorzystanie generatora ozonu o wysokiej mocy oraz dobrania odpowiedniego czasu trwania ozonowania.

 

W skrajnych przypadkach konieczny może być nawet kilku- lub kilkunastogodzinny zabieg. Tak długi czas oczekiwania związany jest przede wszystkim ze specyfiką pleśni i jej rozrastania się. Widoczne jest to przede wszystkim na ścianach lub sufitach. Mają one porowatą strukturę, która ułatwia pleśni wniknięcie w głąb budynku. Niemniej jednak odpowiednio przeprowadzone ozonowanie pozwala na skuteczne usunięcie wszystkich siedlisk pleśniowych. Ma także zastosowanie w przypadku zapleśniałej wentylacji.

 

Jak często przeprowadzać ozonowanie?


Przy dużej wilgotności w pomieszczeniach pleśń ma tendencje do nawracania. Brak działań profilaktycznych może powodować konieczność ponownego przeprowadzania ozonowania nawet w odstępie kilku miesięcy. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniej jakości powietrza i troska o system wentylacyjny. Warto więc zadbać o jej regularne serwisowanie wentylacji – przynajmniej dwa razy w roku. Ozonowanie będzie bardzo przydatne również, gdy mieszkamy w budynku klimatyzowanym.
Lic


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat