Oznakowali przystanki, będą kontrolować palaczy

Tydzień Trybunalski Niedziela, 11 marca 201217
W ubiegłym tygodniu w piotrkowskim sanepidzie odbyło się kolejne spotkanie Powiatowego Zespołu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Starostwa Powiatowego, piotrkowskich szpitali, policji i Straży Miejskiej dyskutowali nad akcją "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)"
Oznakowali przystanki, będą kontrolować palaczy

Za sukces uznano oznakowanie ponad 70 przystanków komunikacji miejskiej. - W niedługim czasie planujemy również kontynuację tego procesu, żeby mieszkańcy mieli jasny komunikat o tym, że w tych miejscach nie można palić papierosów – mówi Wiesława Kozińska, kierownik kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Za jakiś czas, wspólnie ze Strażą Miejską, przeprowadzimy również kontrolę na terenie przystanków autobusowych. Będziemy przestrzegać palaczy przed skutkami palenia i informować o łamaniu prawa. Tym „nieposłusznym” strażnicy będą zmuszeni wystawiać mandaty i pouczenia – dodaje kierownik. Możliwe, że zostanie też przeprowadzone badanie smokolizerem, czyli urządzeniem badającym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Pod koniec maja z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnego badania spirometrem i smokolizerem. Wyniki badań będę analizowane przez lekarzy, a chętni o nałogu będą mogli porozmawiać z psychologiem.

***

Powiatowy Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu na bieżący rok (którego głównym punktem jest akcja „Odświeżamy nasze miasta”) zakłada również przeprowadzenie następujących akcji promocyjnych: wśród dzieci do 6 lat – „Czyste powietrze wokół „nas. Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej - „Nie pal przy mnie, proszę”. Klasy 4 - 6 szkół podstawowych i gimnazja – „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Dodatkowo do uczniów podstawówek i ich rodziców skierowany zostanie program wojewódzki – „Zadbaj o swoje płuca”.


Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:
- na terenie zakładów opieki zdrowotnej, przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- na terenie uczelni,
- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
- na przystankach komunikacji publicznej,
- w pomieszczeniach obiektów sportowych,
- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

JK

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ares1 ~ares1 (Gość)12.03.2012 15:13

O to do czego prowadzi palenie papierosów :(((
http://fakty.interia.pl/swiat/news/pozar-krasnej-horki-policja-obwinia-dwoch-chlopcow,1770763

00


piotr ~piotr (Gość)12.03.2012 11:25

wszyscy mówia o palaczach,że trują środowisko,ale nikt nie zwraca uwagi na samochody osobowe jak one kopcą.Ile spalin wydobywa śię z rur wydechowych na to nikt nie zwraca uwagi tylko na palaczy. Gdyby nie oni to państwo nie miałoby dodatkowego dochodu.

00


ares1 ~ares1 (Gość)11.03.2012 23:47

"Aman" napisał(a):
Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy


Jedno wyklucza drugie!

00


Tartu Tarturanga11.03.2012 19:09

"Aman" napisał(a):
Tartu, dobrze mówię?


Źle - bo są już ludzie w nałogu, które zaczynało swoje palenie w czasach gdy się o szkodliwości nie mówiło czyli lata 40-ste, 50-te, wcześniejsze .
Chcą niech się trują ale nie kosztem innych.
Twój pomysł jak z Islandii - gdzie Parlament islandzki chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Będą je mogli kupować tylko trwale uzależnieni. Chyba w aptekach na receptę i nie będą one w ogóle refundowane.
W sumie to dobra myśl ... warta głębokiego zastanowienia ... tylko nasz kraj to inna kultura i mentalność

00


Aman Amanranga11.03.2012 18:54

"Tartu" napisał(a):
A słyszałeś o skutkach palenia biernego ???

Dlatego proponuję całkowicie zlikwidować palenie. Zamknąć wszystkie zakłady tytoniowe, zakazać sprzedaży. Tartu, dobrze mówię?

00


Tartu Tarturanga11.03.2012 18:37

"Aman" napisał(a):
To całe gadanie jest bezsensowne. Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy. Hipokryzja całą gębą.


A słyszałeś o skutkach palenia biernego ???
Często było tak, że w deszczową pogodę palacz stał i kopcił a inni co znieść smrodu nie mogli stali i mokli.
Ktoś chce niech się truje ale mnie mnie ani moje dzieci - bo one zasługują na godne życie i poszanowanie.

00


Aman Amanranga11.03.2012 18:27

To całe gadanie jest bezsensowne. Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy. Hipokryzja całą gębą. Państwo ciągnie kasę z rzeczy,na które nakłada zakazy. To tak samo jak z handlarzami koło kwadratu. Z jednej strony karają za za rozstawianie straganów a z drugiej strony zbierają kasę za handel.
A swoją drogą to czy widzieliście to autko z przyczepką jeżdżące po Piotrkowie z informacją, że pan prezydent Chojniak zarobił już od początku swojego urzędowania 1 milion zł?

00


gość ~gość (Gość)11.03.2012 16:59

"prawy" napisał(a):
Nie wolno nikomu zabraniać palenia to raz, a dwa oznakowywanie i wprowadzanie zakazów to prześladowanie.


Mylisz się. Wolno. Kiedyś sam uwolnisz się od tego nałogu i zrozumiesz jak to śmierdzi.

00


motyl ~motyl (Gość)11.03.2012 16:36

"krzysiek71" napisał(a):
tylko jeszcze niech się określą co to jest przystanek,rozumiem że sama wiata ,bo chodnik przed przystankiem jest tylko chodnikiem

Zgodnie z ustawa prawo o ruchu drogowym(Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 z późn. zm.)art 2. przystanek - miejsce zatrzymywania się pojazdów transportu publicznego, oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi;

00


krzysiek71 ~krzysiek71 (Gość)11.03.2012 16:18

Cytuję:
Za sukces uznano oznakowanie ponad 70 przystanków komunikacji miejskiej.


faktycznie sukces,tylko jeszcze niech się określą co to jest przystanek,rozumiem że sama wiata ,bo chodnik przed przystankiem jest tylko chodnikiem.
Tak oto w tym mieście marnotrawi sie publiczne pieniądze,proponuje przy każdym przystanku posterunek straży wiejskiej,oczywiście z nowymi etatami.

Komentarz był edytowany przez autora: 11.03.2012 16:21

00


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat