Oznakowali przystanki, będą kontrolować palaczy

Tydzień Trybunalski Niedziela, 11 marca 201217 4789
W ubiegłym tygodniu w piotrkowskim sanepidzie odbyło się kolejne spotkanie Powiatowego Zespołu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Starostwa Powiatowego, piotrkowskich szpitali, policji i Straży Miejskiej dyskutowali nad akcją "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)"

Za sukces uznano oznakowanie ponad 70 przystanków komunikacji miejskiej. - W niedługim czasie planujemy również kontynuację tego procesu, żeby mieszkańcy mieli jasny komunikat o tym, że w tych miejscach nie można palić papierosów – mówi Wiesława Kozińska, kierownik kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Za jakiś czas, wspólnie ze Strażą Miejską, przeprowadzimy również kontrolę na terenie przystanków autobusowych. Będziemy przestrzegać palaczy przed skutkami palenia i informować o łamaniu prawa. Tym „nieposłusznym” strażnicy będą zmuszeni wystawiać mandaty i pouczenia – dodaje kierownik. Możliwe, że zostanie też przeprowadzone badanie smokolizerem, czyli urządzeniem badającym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Pod koniec maja z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnego badania spirometrem i smokolizerem. Wyniki badań będę analizowane przez lekarzy, a chętni o nałogu będą mogli porozmawiać z psychologiem.

***

Powiatowy Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu na bieżący rok (którego głównym punktem jest akcja „Odświeżamy nasze miasta”) zakłada również przeprowadzenie następujących akcji promocyjnych: wśród dzieci do 6 lat – „Czyste powietrze wokół „nas. Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej - „Nie pal przy mnie, proszę”. Klasy 4 - 6 szkół podstawowych i gimnazja – „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Dodatkowo do uczniów podstawówek i ich rodziców skierowany zostanie program wojewódzki – „Zadbaj o swoje płuca”.


Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:
- na terenie zakładów opieki zdrowotnej, przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- na terenie uczelni,
- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
- na przystankach komunikacji publicznej,
- w pomieszczeniach obiektów sportowych,
- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

JK


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ares1 ~ares1 (Gość)12.03.2012 15:13

O to do czego prowadzi palenie papierosów :(((
http://fakty.interia.pl/swiat/news/pozar-krasnej-horki-policja-obwinia-dwoch-chlopcow,1770763

00


piotr ~piotr (Gość)12.03.2012 11:25

wszyscy mówia o palaczach,że trują środowisko,ale nikt nie zwraca uwagi na samochody osobowe jak one kopcą.Ile spalin wydobywa śię z rur wydechowych na to nikt nie zwraca uwagi tylko na palaczy. Gdyby nie oni to państwo nie miałoby dodatkowego dochodu.

00


ares1 ~ares1 (Gość)11.03.2012 23:47

"Aman" napisał(a):
Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy


Jedno wyklucza drugie!

00


Tartu Tarturanga11.03.2012 19:09

"Aman" napisał(a):
Tartu, dobrze mówię?


Źle - bo są już ludzie w nałogu, które zaczynało swoje palenie w czasach gdy się o szkodliwości nie mówiło czyli lata 40-ste, 50-te, wcześniejsze .
Chcą niech się trują ale nie kosztem innych.
Twój pomysł jak z Islandii - gdzie Parlament islandzki chce wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Będą je mogli kupować tylko trwale uzależnieni. Chyba w aptekach na receptę i nie będą one w ogóle refundowane.
W sumie to dobra myśl ... warta głębokiego zastanowienia ... tylko nasz kraj to inna kultura i mentalność

00


Aman Amanranga11.03.2012 18:54

"Tartu" napisał(a):
A słyszałeś o skutkach palenia biernego ???

Dlatego proponuję całkowicie zlikwidować palenie. Zamknąć wszystkie zakłady tytoniowe, zakazać sprzedaży. Tartu, dobrze mówię?

00


Tartu Tarturanga11.03.2012 18:37

"Aman" napisał(a):
To całe gadanie jest bezsensowne. Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy. Hipokryzja całą gębą.


A słyszałeś o skutkach palenia biernego ???
Często było tak, że w deszczową pogodę palacz stał i kopcił a inni co znieść smrodu nie mogli stali i mokli.
Ktoś chce niech się truje ale mnie mnie ani moje dzieci - bo one zasługują na godne życie i poszanowanie.

00


Aman Amanranga11.03.2012 18:27

To całe gadanie jest bezsensowne. Zakazać produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Tylko kto oddałby tyle kasy do budżetu państwa jakby zabrakło palaczy. Hipokryzja całą gębą. Państwo ciągnie kasę z rzeczy,na które nakłada zakazy. To tak samo jak z handlarzami koło kwadratu. Z jednej strony karają za za rozstawianie straganów a z drugiej strony zbierają kasę za handel.
A swoją drogą to czy widzieliście to autko z przyczepką jeżdżące po Piotrkowie z informacją, że pan prezydent Chojniak zarobił już od początku swojego urzędowania 1 milion zł?

00


gość ~gość (Gość)11.03.2012 16:59

"prawy" napisał(a):
Nie wolno nikomu zabraniać palenia to raz, a dwa oznakowywanie i wprowadzanie zakazów to prześladowanie.


Mylisz się. Wolno. Kiedyś sam uwolnisz się od tego nałogu i zrozumiesz jak to śmierdzi.

00


motyl ~motyl (Gość)11.03.2012 16:36

"krzysiek71" napisał(a):
tylko jeszcze niech się określą co to jest przystanek,rozumiem że sama wiata ,bo chodnik przed przystankiem jest tylko chodnikiem

Zgodnie z ustawa prawo o ruchu drogowym(Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 z późn. zm.)art 2. przystanek - miejsce zatrzymywania się pojazdów transportu publicznego, oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi;

00


krzysiek71 ~krzysiek71 (Gość)11.03.2012 16:18

Cytuję:
Za sukces uznano oznakowanie ponad 70 przystanków komunikacji miejskiej.


faktycznie sukces,tylko jeszcze niech się określą co to jest przystanek,rozumiem że sama wiata ,bo chodnik przed przystankiem jest tylko chodnikiem.
Tak oto w tym mieście marnotrawi sie publiczne pieniądze,proponuje przy każdym przystanku posterunek straży wiejskiej,oczywiście z nowymi etatami.

Komentarz był edytowany przez autora: 11.03.2012 16:21

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat