Oszuści znowu aktywni. ZUS ostrzega

ePiotrkowŁódzkie Sobota, 19 października 20196 2544
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS. Dokładnie zwracajcie uwagę na adres, z którego przychodzą maile.

Po kilku miesiącach spokoju, oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów są aktywni w internecie. - W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. - Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Jak widać żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. - W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 – apeluje rzecznik ZUS.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

walcie sie ~walcie sie (Gość)19.10.2019 19:28

Pracuję na czarno,zarabiam na rękę ok. 5 tys. więc do mnie nic nie przyjdzie,żaden mail.

30


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)19.10.2019 19:26

Mam taki trochę dyskomfort jak czytam że król ZUS ostrzega przed nieuczciwymi .

50


gość ~gość (Gość)19.10.2019 18:32

Tylko zus i rossman do mnie pisze

20


gość ~gość (Gość)19.10.2019 14:56

Jak kiedyś napisano na jednym z fachowych portali: "jeżeli rozumiesz maila z ZUS to znaczy, że to oszustwo".
Zerkajcie na domenę w adresie, nie otwierajcie załączników, a przede wszystkim zastanówcie się po co niby ZUS pisze Wam maila. Zwykle używają Poczty Pokskiej...

70


gość ~gość (Gość)19.10.2019 14:29

Oszuści z zus znowu aktywni.

41


gość ~gość (Gość)19.10.2019 14:06

Już my dobrze wiemy kto jest prawdziwym oszustem w tym kraju

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat