Ostatnie pożegnanie Rafała Orlewskiego

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 30 października 20205 7712
W czwartek 29 października w swoją ostatnią ziemską drogę wyruszył Rafał Orlewski, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego, harcmistrz, polonista, poeta, członek Związku Literatów Polskich i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Ładuję galerię...

Uroczystości żałobne odbyły się w kaplicy cmentarnej w Piotrkowie, po czym trumna z ciałem Rafała Orlewskiego została odprowadzona na cmentarz. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła m.in. rodzina, przyjaciele, władze miasta oraz harcerze.

 

 

Rafał Orlewski zmarł 17 października w wieku 86 lat.

Był polonistą, poetą, członkiem Związku Literatów Polskich i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, od 2003 roku Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego.

Urodził się w roku 1934 w Przybyłowie koło Łasku. Był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz nauk społecznych w Warszawie, przez wiele lat pracował jako nauczyciel szkół podstawowych i licealnych, był wychowawcą wielu młodych miłośników poezji.

W trakcie II wojny światowej został deportowany do Niemiec, w których przeżył kilka obozów.
Tuż po zakończeniu wojny wstąpił do harcerstwa, które stało się jednym z najważniejszych elementów w jego życiu. Zdobył stopnie harcerskie od młodzika do Harcerza Rzeczypospolitej i instruktorskie do harcmistrza. Za swą działalność odznaczony dwukrotnie m.in.: Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP oraz Zasłużony dla Hufca ZHP Piotrków Trybunalski. Wieloletni harcerz, a następnie instruktor Hufca Łask. Uczestnik Zjazdu Łódzkiego w 1956 r. W latach siedemdziesiątych zaczął pełnić służbę jako drużynowy a następnie komendant Gminnego Związku Drużyn w Sulejowie. Wieloletni członek Komendy i Rady Hufca Piotrków Trybunalski. Autor wielu wierszy i tekstów piosenek o tematyce harcerskiej w tym dwóch Hymnów Hufca.

Rafał Orlewski był jednak przede wszystkim literatem. Pomagał w rozwoju literackim i debiutach książkowych wielu młodym talentom.
Przez wiele lat był członkiem Związku Literatów Polskich. Sprawował warsztatową opiekę nad Klubem Literackim „Zakole” przy Wojewódzkim Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Był wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Rubinowa Hortensja”, a następnie jego jurorem. Rafał Orlewski wielokrotnie zdobywał pierwsze i czołowe pozycje w innych ogólnopolskich konkursach literackich, był także założycielem Grupy Literackiej „POMOSTY”.

Rafał Orlewski był laureatem XI edycji „Złotej Wieży Trybunalskiej” oraz zdobywcą innych prestiżowych nagród. Otrzymał m.in. statuetkę Artura od RSTK (Warszawa), medal A.F. Modrzewskiego, odznaczenia państwowe oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. O jego twórczości pisali wybitni krytycy, literaturoznawcy, pisarze i dziennikarze. Jego twórczość stała się tematem wielu prac dyplomowych i magisterskich, a jego noty bibliograficzne znalazły się w kilku słownikach i leksykonach.
4 czerwca 2003 roku. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Od 2016 roku jest patronem Prywatnej Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Trybunalskim.

Wydał ponad 40 własnych książek, a najbardziej znane utwory Rafała Orlewskiego ukazały się w tomiku „Krzesiwo”, „Igliwie”, „Zakole”, „Alfabet Kissona”, „Pejzaże nadziei”.

 

 

(źródło: piotrkow.pl)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sylwia M. ~Sylwia M. (Gość)02.11.2020 17:08

Pani Aleksandro, proszę nam pokazać takie książki jak "Alfabet Kissona" czy "Pejzaże nadziei", a w nich utwory - NAJBARDZIEJ ZNANE UTWORY - albo nawet jakiekolwiek - Rafała Orlewskiego. Bo Państwo powtarzają to już po raz któryś, a ja mam dość. Pozdrawiam.

10


gość_obywatel.kaaaaaaa ~gość_obywatel.kaaaaaaa (Gość)30.10.2020 08:49

A jak to się ma do ograniczeń, jakie obecnie są wprowadzone, maximum 5 osób w takich zgromadzeniach?? Aktora Gnatkowskiego z tego powodu żegnała jedynie żona i córka! A tutaj widzę samowola! Nie obrażając zmarłego, ale nie powinno być równych i równiejszych.

74


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat