Osadzeni pomagają w walce z ASF-em

ePiotrkowRegion Wtorek, 22 czerwca 202120 5465
W związku z pojawieniem się ogniska afrykańskiego pomoru świń w Kruszowie w gminie Tuszyn, potrzebna była pomoc w zwalczeniu zagrożenia. To bezpośrednie sąsiedztwo powiatu piotrkowskiego. Dlatego więźniowie z Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim, zostali na prośbę wojewody łódzkiego, skierowani do pomocy w zneutralizowaniu ogniska ASF-u.

Wojewoda łódzki zwrócił się z prośbą do dyrektora okręgowego służby więziennej w Łodzi, o skierowanie skazanych do pomocy w wygaszaniu ogniska afrykańskiego pomoru świń. Do pomocy potrzebnych było 12 osób i właśnie tyle wyznaczono więźniów z piotrkowskiego Aresztu Śledczego. - Osadzeni z kolei pracują od dzisiaj (22.06 -red.). Warunki są bardzo ciężkie, ponieważ jest gorąco, a oni są w kombinezonach. W chlewni jest jeszcze gorzej niż na zewnątrz. Praca osadzonych jest nieodpłatna. Ci których wybraliśmy, pracują bez konwojenta, ponieważ proces ich resocjalizacji przebiega w dobrym kierunku. Są oni skazani za przestępstwa o niewielkiej szkodliwości społecznej czynu. Dla nich też jest to swego rodzaju wyróżnienie. Widzą bowiem, że kadra penitencjarna, kierując ich na te działania, docenia ich wysiłek i trud włożony we właściwy przebieg procesu resocjalizacji. Warto dodać że niektórzy odbywają już proces resocjalizacji od kilku lat - mówi por. Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy piotrkowskiego Aresztu Śledczego.

 

O samej pracy opowiedział nam jeden z osadzonych. - Wykonujemy tu prace pomocnicze. Utylizujemy zboże i inne rzeczy znajdujące się na terenie gospodarstwa, które mogą być zakażone. Celem jest zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Praca jest ciężka, ale staramy się pomóc jak najlepiej potrafimy. Jesteśmy zdyscyplinowani i chcemy przysłużyć się tym, którzy tego potrzebują. Ja osobiście, jeszcze w okresie przebywania na wolności, nigdy nie odmawiałem pomocy osobom, które mogą być w jakiś sposób poszkodowane. Pomaganie w takiej sytuacji jak ta, jest w pewien sposób oczywiste. Chcę dać z siebie jak najwięcej, by zapobiec zagrożeniu, tym bardziej że mamy okres pandemiczny, więc każdy gospodarz, który jest zagrożony klęską żywiołową zasługuje na doraźną pomoc - powiedział nam pan Karol.

 

A jak wygląda obecna sytuacja i czy hodowcy mają powody do zmartwień, jeśli chodzi o ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF m.in. na powiat piotrkowski? - Nie ma żadnej możliwości by, z Kruszowa wirus przeniósł się na sąsiednie powiaty. To ognisko zostało zlikwidowane w ciągu 12 godzin od uzyskania przez nas informacji na jego temat. Mówimy o 49 sztukach trzody chlewnej. Zgodnie z administracyjną procedurą, konieczne było ich wybicie, wywiezienie, zutylizowanie oraz odkażenie terenu. Na wtorek (22.06) zaplanowaliśmy przeprowadzenie czynności związane z utylizacją ściółki, paszy oraz wszystkiego, z czym kontakt miały świnie. Przeprowadzone zostanie też odkażanie. Priorytetem w naszych działaniach jest zapobiegnięcie przedostania się wirusa do powiatu piotrkowskiego - wyjaśnia Włodzimierz Skorupski, łódzki wojewódzki lekarz weterynarii. 

 

Zakażone świnie trafiły do gospodarstwa w Kruszowie, z terenu powiatu wieruszowskiego. Właściciel przywiózł je z gminy Lututów. Tamtejsze ognisko ASF, również zostało już zlikwidowane. 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)22.06.2021 12:53

Osadzeni sa dumni z tego,ze za darmo pracuja w nieludzkich warunkach.Serio?Komu ta ciemnote wciskacie.

79


Zal ~Zal (Gość)23.06.2021 07:54

Tak się kończy niekompetencja pisowskich urzędników i polityków. Doprowadza nasze rolnictwo na skraj bankructwa

65


zestresowany ~zestresowany (Gość)22.06.2021 22:21

Wymyślono ASF, aby zniszczyć hodowlę świń w Polsce i otworzyć rynek zbytu dla świń z Ameryki i Kanady. Innej opcji nie ma.

92


Stop smród ~Stop smród (Gość)23.06.2021 07:28

Nam już śmierdzi od tylu lat, teraz może jest szansa, że przeniosą "Zagłębie świńskie" gdzieś indziej. Wreszcie świniorze nie będą terroryzować okolicy, kasę trzepią oni a śmierdzi wszystkim.

42


Sorek ~Sorek (Gość)22.06.2021 14:29

Pić na wodę fotomontaż, nie ma żadnego ASF,

93


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)22.06.2021 22:22

Prawdziwy powód troski o żołądki obywateli ze strony AgroUnii

31


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)22.06.2021 17:48

Kolejne przedstawienie dla gawiedzi.
Nic się nie martwcie, za parę lat nie będzie żadnego ASF-u, ani pryszczycy (pamiętacie jeszcze epidemie pryszczycy?), bo nikt nie będzie hodował świń. Albo stanie się to nieopłacalne, albo będzie po prostu zakazane. Rolnicy przestawią się na hodowlę owadów, i wszyscy będziemy wpierdzielać robactwo, jak jacyś Papuasi. Decyzje już zapadły, a pierwsze kroki ku temu zostały już poczynione. Pierwsze fabryki już produkują larwy mącznika młynarka, a pewnie wkrótce KE dopuści do hodowli i przetwarzania kolejne gatunki.
Ludzie coraz głupsi, niedługo dorównają poziomem inteligencji kurze, to i jak kury, robactwem, będą się żywić. To żadna złośliwość z mojej strony, raczej proroctwo.
Dalej sobie śpijcie, i wierzcie we wszelkie przekazy z telewizora. NWO buduje się.

71


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)22.06.2021 17:40

Na wtorek (22.06) zaplanowaliśmy przeprowadzenie czynności związane z utylizacją ściółki, paszy oraz wszystkiego, z czym kontakt miały świnie
--- ludzi też zutylizujecie?

62


Kazik ~Kazik (Gość)22.06.2021 17:32

Dlaczego więźniów się wykorzystuje jak można urzędników z powiatów gmin i województwa oni tam się nudzą przy komputerach. Druga sprawa tak samo się straszy rolników wirusem ASF jak nas koronką jeden i drugi nie jest groźny .
Już mówiłem wcześniej opryskują nas z góry kto obserwuje to dobrze wie ,ze nie tylko opryskami ingerują w pogodę ale rozpylają różne substancje szkodliwe jednak uczciwe media prawdy nie napiszą bo raczej maja zakazane tak samo z koronką jest który lekarz prawdę mówi albo wyrzucany jest z zawodu i kasują jego nagrania.
ASF jest wirusem sezonowym i jakoś dziwne ,ze u nas jest od kilkunastu lat w zimie latem wiosna czy jesienią. Okłamują nas cały czas tylko dlatego by wykończyć do reszty nasze rolnictwo o to chodzi

71


Z więźnia ~Z więźnia (Gość)22.06.2021 16:07

Resocjalizacja he he he

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat