Opozycja krytykuje. Konferencja PiS na placu Pofranciszkańskim

ePiotrkow Wtorek, 25 października 201671 10182
Nie chcą podwyżek cen biletów MZK, domagają się dyskusji o przyszłości piotrkowskiego ciepłownictwa. W dodatku uważają, że koszty budowy i utrzymania nowej biblioteki miejskiej będą zbyt wysokie. Radni Prawa i Sprawiedliwości (Wiesława Olejnik, Grzegorz Lorek, Krzysztof Kozłowski i Piotr Gajda) zorganizowali we wtorek konferencję prasową, aby poddać krytyce działania władz miasta.

Ładuję galerię...

Radni PiS są przeciwni planowanym podwyżkom cen biletów MZK. Przypomnijmy, że podczas środowej sesji Rady Miasta pod głosowanie trafi projekt uchwały w sprawie podwyżek cen za bilety kupowane u kierowców (odpowiednio 20 i 10 groszy). - Jest to kolejna podwyżka, którą funduje nam prezydent miasta – powiedziała Wiesława Olejnik. - Podwyżka z 2,20 zł na 2,40 za bilet to dużo dla mieszkańców naszego miasta, dla ludzi, którzy korzystają z komunikacji. Apelujemy do władz miasta, aby się jeszcze zastanowiły, aby nie pogrążały tych, którzy naprawdę nie mają pieniędzy.

 

PiS jest także zaniepokojone sytuacją w piotrkowskim ciepłownictwie. To również ma związek z środową sesją, radni bowiem mają podjąć uchwałę w sprawie przeznaczenia do wydzierżawienia miejskich ciepłowni. A właściwie chodzi o przedłużenie dzierżawy o kolejny rok (do końca 2018 roku) obecnemu operatorowi, czyli Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej.

Radnym chodzi jednak o dalszą przyszłość. Ciepłownictwo czeka bowiem kosztowny proces modernizacji, PiS nie chce, aby przy okazji majątek Piotrkowa trafił w ręce obcej spółki, a za tym idą obawy, że ceny za ciepło w Piotrkowie wzrosną. - Uważamy, że należałoby najpierw szczegółowo porozmawiać i zastanowić się, czy operatorem majątku nie mogłaby być nadal spółka gminna. W tym roku prowadzone były rozmowy nad pozyskaniem obcego operatora. Była mowa o dzierżawie nawet na 30 lat - mówił radny Krzysztof Kozłowski.

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się szerokiej dyskusji nad przyszłością piotrkowskiego ciepłownictwa, najlepiej podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

 

Sporo uwag radni mają również do projektu budowy nowej biblioteki miejskiej, a właściwie gmachu Centrum Multimedialnego. Mają poważne wątpliwości, czy Piotrków stać na budynek za 31 mln, poza tym zaznaczają, że utrzymanie gmachu będzie generować ogromne koszty.

- Dla porównania blok mieszkalny kosztuje 4 - 5 mln. Uważamy, że planowana przez miasto inwestycja jest rozbuchana finansowo. Boimy się o koszty utrzymania takiego budynku, czyli o to, że będzie się to kładło cieniem na budżecie miasta przez kolejne dziesięciolecia – mówił Grzegorz Lorek, który zaznaczył jednocześnie, że Prawo i Sprawiedliwość popiera budowę biblioteki, ale uważa, że można to zrobić lepiej i inaczej. - Można podzielić pieniądze przeznaczone na ten cel - część przeznaczyć dla MZK i miejskiej ciepłowni, a i tak pozostanie nam 15 mln na budowę biblioteki – dodał.

 

Lorek chce przeznaczyć 5 mln na zakup nowego taboru autobusowego dla MZK. Cel to obniżenie kosztów komunikacji. Przypomniał również o możliwości skorzystania z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup bardziej ekologicznych autobusów.

Kolejne 10 mln (z puli biblioteki) radny chciałby przeznaczyć na modernizację miejskich ciepłowni, również w tym przypadku proponuje skorzystanie z dotacji z WFOŚiGW.

Grzegorz Lorek podkreślił, że w 2020 roku kończy się ostatni okres programowania unijnego, a w związku z tym miasto powinno zrobić wszystko, aby jak najlepiej to wykorzystać. - Ludzie czekają na mieszkania, na tym powinniśmy się skupić – zaznacza radny.

 

Możemy się spodziewać, że dyskusja w trzech powyższych tematach rozgorzeje podczas sesji Rady Miasta (26 października, początek obrad o godz. 9.00).


Zainteresował temat?

10

0


Komentarze (71)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Stalin ~Stalin (Gość)02.11.2016 15:44

Towarzyszu Kozłowski czy towarzysza bola nogi?

00


gość ~gość (Gość)29.10.2016 12:01

A ten grubas co w nosie dłubie to na geniusz 800 lecia

01


ale heca ~ale heca (Gość)27.10.2016 07:45

ale piękny Fiat 125p. ale wole w kolorze bahama yellow.

01


saga ~saga (Gość)26.10.2016 17:18

tylko złodzieje sie boja pisu bo dobieraja im sie do tyłka

55


wolny człowiek ~wolny człowiek (Gość)26.10.2016 20:56

Dziwne, miasto nie mialo pieniędzy na utrzymanie stadionu,gdzie z czynszu od jednostek sportowych byłby jeszcze zysk
-obiekt okazały miał swoje miejsce w miescie. Biblioteka-a kto tak obecnie czyta?-chyba , że szykuje sie miejsce dla urzędnika albo znajomego!

43


Zenia ~Zenia (Gość)26.10.2016 14:16

Emeryci którzy jeżdżą za darmo,mają więcej pieniędzy niż nie jeden który pracuje.W autobusach organizują sobie spotkania towarzyskie.Słyszałam jak starsze koleżanki mówiły ,żeby się nie nudzić w domu to fundują sobie darmowe zwiedzanie miasta, od krańcówki do centrum z przesiadką na następny bus i tak mija dzień

22


Andrzej ~Andrzej (Gość)26.10.2016 12:31

Macie szczęście, Piotrkowianie, że #dobrazmiana Was dotknęła tylko w małym stopniu :)

22


. ~. (Gość)26.10.2016 11:20

Miernoty chcą się wybić .Pomysły mają odlotowe.Rozebranie pomnika w Alejach im nie wyszło Dobrze im wychodzi rozwalanie prawicy w Piotrkowie a poza tym nic im nie wychodzi.Zostały tylko intrygi

44


gość ~gość (Gość)25.10.2016 10:37

ja jestem za tą podwyżką biletów. Jeśli ktoś kupi w kiosku będzie jeździł po dotychczasowej cenie. Kierowca jest od jeżdżenia, a nie od sprzedawania biletów. Kupujący bilety powodują opóźnienia. Czasem dla kogoś te 2-4 min. są ważne. A tu się pchają do kierowcy ludziska co im się biletu nie chce kupić. Kiedyś zwróciłem uwagę jednej osobie a to powiedziała....że nie wiedziała, że w kiosku tez można kupić bilet. MZK sa przez to opóźnione, kierowcy na krańcówkach zakręcają i jadą z powrotem, bo nie ma czasu na postój itd. Dla nikogo nie jest to dobre.

1217


ryżyser ~ryżyser (Gość)26.10.2016 08:21

Czterej pisiowcy i Fiat

44


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat