ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Opiekunka w Niemczech - jak zadbać o seniora podczas upałów?

Wtorek, 14 stycznia 2020 2135
Przejściowych pór roku w wielu częściach globu doświadczamy obecnie może przez miesiąc. Pogoda w krajach europejskich położonych w naszej strefie klimatycznej zdecydowanie nie pozwala na prawdziwe wytchnienie, zima szybko przechodzi w lato. Natomiast letni skwar bynajmniej nie jest przyjemny i w niczym nie przypomina tego, który znaliśmy jeszcze w dzieciństwie. Upały są szczególnie groźne dla ludzi starszych, co każda opiekunka w Niemczech musi mieć na uwadze ze względu na swoich podopiecznych. Seniorom należy bowiem zapewnić odpowiednią opiekę podczas panowania wysokich temperatur, biorąc pod uwagę nie tylko ich wiek, ale także stan zdrowia.

Dlaczego upały są niebezpieczne dla seniorów?

 

Osoby w podeszłym wieku nie odczuwają pragnienia w takim stopniu, jak wcześniej. Jest to powiązane z tym, że odpowiedzialne za to strefy mózgu z biegiem lat zwyczajnie przestają działać. Efekty widać najwyraźniej u tych osób, które mają trudności z poruszaniem się i dla których przygotowanie sobie szklanki wody wiąże się ze znaczącym wysiłkiem. Dodatkowo pijąc mniej starsza osoba ogranicza w swoim pojęciu konieczność częstego korzystania z toalety. Senior uznaje więc zwykle, że skoro nie czuje się spragniony, nie będzie pił. W czasie upałów może się to skończyć bardzo szkodliwym dla osłabionego organizmu odwodnieniem.

 

Takie rozumowanie może dać tragiczny efekt, szczególnie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, a postępowanie tego rodzaju ma charakter przewlekły. Najbardziej narażone na przykre skutki odwodnienia są osoby cierpiące na choroby układu krążenia, mające problemy z nerkami lub cukrzycę. Część leków, pośród których znajdują się na przykład lekarstwa na nadciśnienie, będzie działać znacznie silniej, jeśli organizm będzie odwodniony.

 

Jak opiekunka osób starszych w Niemczech może pomóc swojemu podopiecznemu w letnich miesiącach?

 

Dobrą praktyką każdej niemieckiej opiekunki powinno być zapewnienie seniorowi stałego dostępu do picia w postaci postawionej w zasięgu jego ręki szklanki wody pod warunkiem, że starsza osoba może samodzielnie po nią sięgnąć. To jednak nie wystarczy. Należy wspólnie z seniorem ustalić jaką ilość wody wypije on dziennie, rozdzielić to na wygodny harmonogram, a następnie skrupulatnie się go trzymać. Pewna powtarzalność jest czynnikiem mile widzianym przez osoby w podeszłym wieku, dlatego ten sposób sprawdza się przy wprowadzaniu nowych zwyczajów. Dorosła osoba powinna wypijać każdego dnia minimum 2 litry wody, a przy wysokich temperaturach nawet 4-5 litrów. Opiekunka w Niemczech bezwzględnie musi także dążyć do zachowania w pomieszczeniach znośnej temperatury poprzez zasłonięcie okien w ciągu największej spiekoty i solidne wietrzenie domu dopiero w godzinach wieczornych i nocnych.

 

Opiekunka w Niemczech w pracy, którą wykonuje, powinna całkowicie zrezygnować ze wspólnych spacerów z podopiecznym w najgorętszych porach dnia. Nawet podczas wieczornych wyjść trzeba dobrze zadbać o delikatną skórę seniora, używając w tym celu dedykowanych dla osób starszych kosmetyków z wysokim filtrem. Zarówno w domu, jak i na zewnątrz dbajmy o odpowiedni ubiór, by nie przegrzać osłabionego wiekiem organizmu. Dietę w letnich miesiącach najlepiej jest zmienić na lekkostrawną, opartą o dużą ilość owoców i warzyw.

 

Jeśli opiekunka w Niemczech zauważy u podopiecznego jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak nudności, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czy zasłabnięcia, natychmiast powinna wezwać pomoc. Sygnałów tych nie należy ignorować, gdyż w przypadku osoby starszej może to doprowadzić nawet do zapaści.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat