Opaska na nadgarstku jako sygnał o preferowanym dystansie społecznym w czasach pandemii

PAPKraj Wtorek, 27 października 202027 5766
Idea nowego projektu społecznego o nazwie "stop2covid" zakłada noszenie opaski na nadgarstku. Zależnie od koloru (czerwony lub żółty) ma ona symbolizować formę akceptowanego dystansu społecznego oraz towarzyszących zasad bezpieczeństwa. Zakup opasek przekłada się też na pomoc w przekazywaniu maseczek najbardziej potrzebującym.

W ramach działań pandemicznych wspierających koncepcję DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) uruchomiono projekt społeczny "stop2covid" usprawniający komunikację międzyludzką. Zachęca on do noszenia na nadgarstku opaski informującej napotkane osoby o preferowanym przez jej posiadacza dystansie społecznym.

 

"Koncepcja projektu zrodziła się w relacjach międzyludzkich. W celu ułatwienia komunikacji z naszymi bliskimi oraz współpracownikami stworzyliśmy opaski na rękę w dwóch kolorach. Mają one przypominać o codziennych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z otoczeniem" - wyjaśniła koordynatorka projektu Magdalena Słowińska.

 

Opaska w kolorze żółtym oznacza zachowanie dystansu społecznego 2 metrów. Symbolizuje również pracę w biurze, zgodę na wspólny lunch, korzystanie z miejsc kultury i wypoczynek poza domem. Opaska czerwona symbolizuje preferowanie jak największego dystansu, pracę zdalną, witanie się na odległość, wolny czas wyłącznie z bliskimi i kameralny urlop.

 

"Badania naukowe i praktyka kliniczna wykazują, że zachowanie określonego dystansu zmniejsza szanse zarażenia. Wirus podróżujący na kropelkach pary wodnej wraz z siłą ciężkości opada na powierzchnię ok. 1,5 metra od osoby, która emituje wirusa z wydychanym powietrzem" - tłumaczył ekspert ds. epidemiologicznych, dr Paweł Grzesiowski. 

 

Projektowi towarzyszy akcja przekazywania środków higieny osobistej szpitalom, noclegowniom, domom pomocy społecznej oraz instytucjom kultury. Każdy zakupiony zestaw składający się z 50 opasek oznacza zatem 50 maseczek dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują. Pomysł zainteresował do tej pory już kilkanaście podmiotów.

 

"Diabetycy podobnie jak inne osoby z chorobami przewlekłymi są zdecydowanie bardziej narażeni na ryzyko związane z koronawirusem. Dlatego musimy się wzajemnie wspierać i pomagać w zachowaniu dystansu społecznego. Z tego względu popieramy ideę noszenia opasek - stwierdziła prezes Fundacji "Słodziaki", Aleksandra Myczkowska-Utrata.

 

Zamówienia na opaski można składać poprzez stronę internetową stop2covid.org.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Zainteresował temat?

2

11


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_globalllll ~gość_globalllll (Gość)27.10.2020 09:37

No no Globaliści myślą co robią ale my przebudzeni tanio skóry nie sprzedamy ????

70


sdfsfd ~sdfsfd (Gość)27.10.2020 09:12

Dobry pomysł na biznes.

71


smok wawelski ~smok wawelski (Gość)27.10.2020 09:09

Mam pomysła,mawia Ferdek Kiepski

60


petro ~petro (Gość)27.10.2020 08:38

Potem jeszcze naszywka na ramieniu. Potem do obozu , tzn. izolatoria....

104


gość_gość ~gość_gość (Gość)27.10.2020 07:45

Bardzo dobry pomysł tylko jeszcze żeby obywatele w sklepie na plecy nie wchodzili

76


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat