Opaska na nadgarstku jako sygnał o preferowanym dystansie społecznym w czasach pandemii

PAPKraj Wtorek, 27 października 202027 6009
Idea nowego projektu społecznego o nazwie "stop2covid" zakłada noszenie opaski na nadgarstku. Zależnie od koloru (czerwony lub żółty) ma ona symbolizować formę akceptowanego dystansu społecznego oraz towarzyszących zasad bezpieczeństwa. Zakup opasek przekłada się też na pomoc w przekazywaniu maseczek najbardziej potrzebującym.

W ramach działań pandemicznych wspierających koncepcję DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) uruchomiono projekt społeczny "stop2covid" usprawniający komunikację międzyludzką. Zachęca on do noszenia na nadgarstku opaski informującej napotkane osoby o preferowanym przez jej posiadacza dystansie społecznym.

 

"Koncepcja projektu zrodziła się w relacjach międzyludzkich. W celu ułatwienia komunikacji z naszymi bliskimi oraz współpracownikami stworzyliśmy opaski na rękę w dwóch kolorach. Mają one przypominać o codziennych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z otoczeniem" - wyjaśniła koordynatorka projektu Magdalena Słowińska.

 

Opaska w kolorze żółtym oznacza zachowanie dystansu społecznego 2 metrów. Symbolizuje również pracę w biurze, zgodę na wspólny lunch, korzystanie z miejsc kultury i wypoczynek poza domem. Opaska czerwona symbolizuje preferowanie jak największego dystansu, pracę zdalną, witanie się na odległość, wolny czas wyłącznie z bliskimi i kameralny urlop.

 

"Badania naukowe i praktyka kliniczna wykazują, że zachowanie określonego dystansu zmniejsza szanse zarażenia. Wirus podróżujący na kropelkach pary wodnej wraz z siłą ciężkości opada na powierzchnię ok. 1,5 metra od osoby, która emituje wirusa z wydychanym powietrzem" - tłumaczył ekspert ds. epidemiologicznych, dr Paweł Grzesiowski. 

 

Projektowi towarzyszy akcja przekazywania środków higieny osobistej szpitalom, noclegowniom, domom pomocy społecznej oraz instytucjom kultury. Każdy zakupiony zestaw składający się z 50 opasek oznacza zatem 50 maseczek dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują. Pomysł zainteresował do tej pory już kilkanaście podmiotów.

 

"Diabetycy podobnie jak inne osoby z chorobami przewlekłymi są zdecydowanie bardziej narażeni na ryzyko związane z koronawirusem. Dlatego musimy się wzajemnie wspierać i pomagać w zachowaniu dystansu społecznego. Z tego względu popieramy ideę noszenia opasek - stwierdziła prezes Fundacji "Słodziaki", Aleksandra Myczkowska-Utrata.

 

Zamówienia na opaski można składać poprzez stronę internetową stop2covid.org.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Zainteresował temat?

2

11


Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

leo ~leo (Gość)27.10.2020 10:34

strajki o aborcje to odwrocenie uwagi od ustawy kowidowej, i od tego ze beda przymusowe szczepienie eksperymentalna szczepionka która w podejrzany sposób jest pchana przez zaprzedanych polityków na siłe! to sie dobrze nie skonczy, bo w razie powiklań nikt za to nie beknie z racji na bezkarność zawartej w ustawie! dodatkowo, przez te protesty, podbiją sobie statystyki w sprawie bezobjawowej, i bedziemy mieć godzine policyjna lub stan wyjatkowy...z powodu wirusa ktory w wiekszosci powoduje bezobjawówke...gdzie ja zyje, i dlaczego ludzie dali sie na to nabrac

152


tugt ~tugt (Gość)27.10.2020 11:12

Biznes covidowy. Czy wiecie, że państwo zakupiło miliony testów PCR już w 2018 roku? Skąd wiedzieli???

94


tinis ~tinis (Gość)27.10.2020 08:43

Przerażający pomysł. Przemysł nastawia się , że taka rzeczywistość zostanie długo.

191


lipa ~lipa (Gość)27.10.2020 14:28

a ja poproszę opaskę ZIELONĄ - oznacza, że można do mnie podchodzić, rozmawiać, zgadzam się na uścisk dłoni, do pracy w trybie normalnym, wyrażam zgodę na spotkania towarzyskie i zapraszam gości do domu. Poprostu żyję normalnie !!!!

101


opaskowy Hans Frank ~opaskowy Hans Frank (Gość)27.10.2020 23:50

Cytuję:
Idea nowego projektu społecznego o nazwie "stop2covid" zakłada noszenie opaski na nadgarstku.


Taka opaska powinna mieć jeszcze funkcję głosową: jestem przygłupem, trzymaj się ode mnie z daleka!
Dawniej ludzie oczywiste rzeczy wiedzieli bez takich gadżetów. Stara mądrość ludowa mówiła: nie podchodź do byka od przodu, do konia od tyłu, a do idioty w ogóle.
Może jakby łowcy niewolników mieli takie ładne pastelowe łańcuchy, to nie musieliby Murzynów w siatkę łapać, bo sami by się na statki pchali? A nie... nawet Murzyni 200 lat temu byli mądrzejsi od dzisiejszych "wykształconych".

30


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga27.10.2020 21:33

Najgorsze w tym wszytkim jest to , że ludzie będą dobrowlonie się stygmatyzowali .

41


Ciekawy pomysł ~Ciekawy pomysł (Gość)27.10.2020 14:39

Kasa panie kasa. Co bardziej przebiegli chcą się przebranżowić i zarabiać na koronawirusie. Ciekawe po ile będą te opaski a raczej bransolety?

72


bez cenzury ~bez cenzury (Gość)27.10.2020 12:51

Jak jeszcze będziecie stygmatyzować ludzi, podli "kreatorzy" rzeczywistości - getta, obozy, co jeszcze, a gdzie normalna produkcja i dochód narodu. Godzicie się tylko na wprowadzanie do obrotu "szajsu" chińskiego z którego zysk mają nieliczne gadziny.

71


gość_elo ~gość_elo (Gość)27.10.2020 08:32

Może to przyzwyczajenie do kolejnej smyczy-czipa.Znów ktoś chce poróżnić ludzi????

125


gość_mieszkaniec ~gość_mieszkaniec (Gość)27.10.2020 10:18

Co za pomysł. Wszystko zrobią żeby tylko kasę od ludzi wyciągnąć do końca żeby tylko gadżet sprzedac

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat