Okulary progresywne

Tydzień Trybunalski Piątek, 30 grudnia 20160 2092
Wzrok jest najważniejszym z ludzkich zmysłów. Oko nie jest jednak doskonałym narządem, a w związku z szeregiem wrodzonych i środowiskowych czynników często prezentuje różnego typu wady refrakcji. Współczesna technologia oferuje pomoce optyczne korygujące większość znanych zaburzeń optycznych. Takimi są np. okulary progresywne które są najlepszym rozwiązaniem dla osób po 40 roku życia.

Soczewki progresywne umożliwiają wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach, zapewniają wyjątkową wygodę widzenia dla osób z naturalnie występującymi zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Podczas naturalnego procesu starzenia, elastyczność soczewki pogarsza się i nie może się ona optymalnie dostosowywać do widzenia z różnych odległości. Dla osób, które nie chcą być zmuszone do ciągłych zmian okularów, najlepszym rozwiązaniem będą okulary progresywne. Ponieważ w kwestii komfortu widzenia nie ma miejsca na kompromisy.

JAK SĄ SKONSTRUOWANE SOCZEWKI PROGRESYWNE ?

Obszar dali - komfortowe widzenie na dalsze odległości jest możliwe kiedy patrzysz przez górną część soczewek. Ma to miejsce np. gdy prowadzisz samochód, oglądasz telewizję, jesteś w kinie.
Obszar pośredni - zwany strefą progresji, to środkowa część soczewki, w której moc korekcyjna stopniowo i łagodnie przyrasta, od wartości korekcyjnych do dali, do wartości korekcyjnych do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej konstrukcji soczewek. Choć jest to relatywnie najwęższa część soczewek, to umożliwia ona wyraźne widzenie na średnie odległości, takie jak ekran komputera lub deska rozdzielcza.
Obszar bliży - ten obszar, znajdujący się w dolnej części soczewek, przeznaczony jest do czytania lub oglądania przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości.
Obszary peryferyjne - tak zwane strefy peryferyjne soczewek progresywnych to obszary znajdujące się na brzegach soczewek, przez które wyraźne widzenie nie jest możliwe. Obszarów tych nie da się całkowicie wyeliminować, jednak nie powinny stanowić one problemu podczas użytkowania okularów.

 

Soczewki progresywne również mają zalety jeśli chodzi o wygląd: ponieważ różne strefy widzenia nie są wyraźnie odgraniczone, nie zniekształcają wyglądu oczu i są nie do odróżnienia od okularów z soczewkami jednoogniskowymi.

Za każdym razem kiedy otrzymujesz nową parę okularów, Twój mózg musi się przyzwyczaić do nowych soczewek. Mówiąc najogólniej, okres adaptacji do soczewek progresywnych może trwać od jednego dnia, do trzech tygodni.

 

Dla osób które nie chcą ograniczać się do okularów, rozwiązaniem mogą okazać się wieloogniskowe soczewki kontaktowe. Obecnie dostępnych jest już wiele typów soczewek wieloogniskowych, które zapewniają ostre i stereoskopowe widzenie na wszystkie odległości.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat