Oko.press o zarzutach dla 16 sędziów okręgu piotrkowskiego

Wtorek, 25 sierpnia 202038 7816
Jak ustalił internetowy serwis informacyjny Oko.press grupa 16 sędziów z okręgu piotrkowskiego dostała zarzuty dyscyplinarne za podpisanie listu do OBWE w sprawie korespondencyjnych wyborów prezydenckich. - To pierwsze takie zarzuty. A może być ich cała seria, bo list podpisało ponad 1200 sędziów z całej Polski - czytamy. Artykuł ukazał się 25 sierpnia.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Jak ustaliło OKO.press, sędziowie rejonowi podlegli pod Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim właśnie dostają postanowienia o przedstawieniu zarzutów dyscyplinarnych. Ściga ich zastępczyni rzecznika dyscyplinarnego Anna Gąsior – Majchrowska działająca przy piotrkowskim sądzie okręgowym.

 

- Rzeczniczka ściga 16 sędziów, którzy w kwietniu 2020 roku byli sygnatariuszami listu do OBWE dotyczącego organizacji korespondencyjnych wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja. W liście do OBWE sędziowie prosili o objęcie wyborów monitoringiem. Skrytykowali zmiany prawa wyborczego. Obawiali się też, czy takie wybory będą rzetelne - czytamy w tekście Mariusza Jałoszewskiego.

Jak podkreśla portal rzecznik dyscyplinarna Anna Gąsior – Majchrowska stawia teraz sędziom z piotrkowskiego okręgu – w tym wiceprezesowi Stowarzyszenia IUSTITIA Tomaszowi Marczyńskiemu – po dwa zarzuty.

 

- Po pierwsze, że podpisując list sędziowie podjęli aktywność publiczną i zajęli stanowisko w bieżącym sporze politycznym, formułując własny pogląd i opowiadając się przeciw rozwiązaniom proponowanym przez PiS w nowelizacjach prawa wyborczego.

Zdaniem rzeczniczki dyscyplinarnej w ten sposób sędziowie złamali konstytucyjny zakaz apolityczności sędziów wyrażony w artykule 178 prf 3 Konstytucji. Mówi on, że „Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Po drugie, zarzuca sędziom, że zakwestionowali legalność powołanej przez PiS Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w której zasiadają sędziowie powołani przez nową, wybraną w niekonstytucyjny sposób KRS. Stawiając zarzuty Gąsior -Majchrowska zastosował m.in. przepis wprowadzony przez PiS w uchwalonej w 2019r. ustawie kagańcowej, która ma pomóc karać niepokornych sędziów.

 

Więcej na ten temat w artykule Oko.press. ZNAJDZIESZ GO TUTAJ.

 


OKO.press to internetowy serwis informacyjny o tematyce polityczno-społecznej. Zdaniem twórców, specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym i sprawdzaniu faktów.


Zainteresował temat?

5

4


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga25.08.2020 20:50

Brawo,brawo,brawo ! Oby tak dalej !Stop komunie!

199


gość ~gość (Gość)26.08.2020 14:59

Połowę sędziów z Piotrkowa do więzienia- sprzedawczyki! Brawo PiS

33


gość ~gość (Gość)26.08.2020 10:24

Korupcja w Piotrkowskim Sądzie to zjawisko naturalne,polityczne zaangażowanie PO właściwej stronie, mąż jest sędzią a żona obrońcą.itd.

93


gość ~gość (Gość)25.08.2020 21:26

Sedzia ma byc sedzia a nie mowic ze jestem po innej stronie politycznej(pokrzywdzony)

143


maro ~maro (Gość)26.08.2020 08:57

jeżeli odebrać prawa obywatelskie sędziom to również to samo zrobić z księżmi uprawiającymi politykę z ambon

66


mnb ~mnb (Gość)26.08.2020 09:35

I bardzo dobrze bo sędziowie do tej pory uważali siebie za nadzwyczajną kastę

97


ciemny ~ciemny (Gość)25.08.2020 16:47

Wyrzucić tych sędziów, a na ich miejsce powołać z nadania Ziobry takiego Suskiego na przykład. On sam zastąpi całą szesnastkę i jeszcze paru z Tomaszowa i Bełchatowa.

1310


gość ~gość (Gość)26.08.2020 08:34

Oddać ozdobę na fotane

11


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga26.08.2020 07:35

Dysatansując się od skandalicznych rządów pis , trzeba przyznać rację, że sędziowie zaangażowali się w działalność poliytyczną. Jest to niedpouszczalne w naszym systemie prawnym bez względu na to jaka partia jest u władzy.
Ukarać z całą surowością.

112


Ja ~Ja (Gość)25.08.2020 21:32

Jeszcze będziecie się modlić aby sędziowie z powołania ziobry odeszli w niepamięć. Wystarczy jak któryś z was nadepnie mu na odcisk. Nie będzie zmiłuj. Będziecie mogli się odwoływać długo i namiętnie a wyroki wcześniej będą ustalone. A co złego oni zrobili. Chcieli żeby wybory były rzetelne. Wy tego nie chcecie? I co wam to da jak już wszystko obsadzą swoimi będziecie dopiero portkami trząść. Widać to w telewizji jak wywalają na zbity pysk jeszcze nie tak dawno swoich dziennikarzy. Z wami też tak będzie murzyn zrobił swoje murzyn musi odejść.

312


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat