Ogień, krew i ofiary śmiertelne

Sobota, 28 września 201315
Ogień, broń, krew, krzyk, walka o przetrwanie i …ofiary śmiertelne. Na szczęście to fikcja w bardzo realistycznym wydaniu.
fot. E.T.C.fot. E.T.C.

Wszystko to podczas rodzinnego pikniku z okazji obchodów święta pułkowego, który odbył się w sobotę na Placu Pofranciszkańskim w Piotrkowie.
Choć 25. Pułk Piechoty przestał stacjonować w naszym mieście już
kilkadziesiąt lat temu to wciąż się o nim pamięta.
Piotrkowskie muzeum już po raz piąty zorganizowało obchody święta pułkowego. Co się działo tego dnia?


- Na początku walor edukacyjny w postaci żywej lekcji historii. Część widowiskową rozpoczęliśmy  od „Rzezi wołyńskiej „ z uwagi na przypadającą 70-tą rocznicę tych niezwykle bolesnych w historii Polski wydarzeń. Dopełnieniem tych opowieści o stosunkach polsko-ukraińskich była druga część widowiska pn  „Akcja Wisła”- mówi Krzysztof Wiączek, p.o. dyrektora muzeum.


25. Pułk Piechoty stacjonował w Piotrkowie od 1921 do 1939 roku i zajmował kilka placów koszarowych, między innymi koszary pofranciszkańskie i właśnie tam odbyła się ta wyjątkowa uroczystość.


 

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

rekonstruktor ~rekonstruktor (Gość)01.10.2013 11:55

Do osob krytykujacych owe widowisko-Po pierwsze trzeba odroznic rekonstrukcje od inscenizacji.W radzminie byla rekonstrukcja z olbrzymim budzetem,zas w Piotrkowie inscenizacja,czyli wolna interpretacja wydarzen wedle woli rezysera majaca oddawac klimaty i realizm owych tragicznych wydarzen.Budzety tych dwoch wydarzen byly nieporownywalne.Stawianie zarzutu Panu Dyrektorowi iz napisal scenariusz pelen bledow historycznych uwazam za wielce niestosowne.Opowiedziano pewna uniwersalna historie tak jak to w teatrze bywa z ta roznica iz byl to teatr na zywo i w plenerze.Kazda forma sztuki ma rozne kanaly komunikacji z widzem i uczestnikiem wydarzenia.Tu powrocono do koncepcji starozytnego teatrum greckiego gdzie narrator wcielil sie w chor starcow komentujacych wydarzenie.Dla wszystkich malkontentow mam propozycje zgloscie sie do Dyrektora Muzeum przedstawcie swe koncepcje scenariusz kosztorys widiwiska zrodla finansowania i dopiero wtedy zabierajcie glos gdy sami cos stworzycie.Uczestniczylem juz przez kilka lat w kilkudziesieci inscenizacjach widowisk historyczn ych,powiem jedno z wielka radoscia wraz z innymi kolegami z grup rekonstrukcyjnych z calej Polski przyjezdzamy do Piotrkowa ze wzgleu na wysoki poziom merytoryczny inscenizacji ktore organizuje obecny dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskm.Z wlasnego doswiadczenia wiem ze czym wiecej osob z lolalnej spolecznosci angazuje sie w takowe incjatywy tym one sa ciekawsze i bardziej ubogacone.Panie Dyrektorze w wlasnym imieniu jak i wszystkich uczestnikow owych wydarzen skladam wielkie podziekowania za ogrom pracy ktora od kilku lat wklada Pan w organizacje tego typu przedsiewziec.Mam nadzieje iz w przyszlym roku dostapimy zaszczytu zaproszenia do nastepnego projektu z Wyrazami Szacunku Czlonek SH>Chrobry I

00


MSZ ~MSZ (Gość)30.09.2013 11:04

Widzę że kolega jest z opcji jedynej słusznej prawdy objawionej. Teraz w Polsce to modne... Podważać można wszystko jak rozumiem, w imie tzw "poważnych źródeł" na które się powołujesz.
Jeśli walkę 20 osób z 20 UPA przyrównujesz do walk frontowych to ja nie wiem w takim razie jak mamy rozmawiać. Przecież to był jeden z epizodów... Bzdury opowiadasz, jesli nie zauważyłeś wątku ludobójstwa ludności cywilnej na której oparte zostały wątki inscenizacji.
Zresztą... i tak widze argumenty nie trafią.

00


Moim zdaniem ~Moim zdaniem (Gość)30.09.2013 09:39

"MSZ" napisał(a):
http://pl.wikipedia.org/wiki/27_Wo%C5%82y%C5%84ska_Dywizja_Piechoty[/cytat]
Powołujesz się na wikipedię? Normalnie koronne źródło.Proponuje wstać od komputera i poczytać poważne opracowania naukowe. Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Widowisko zostało zatytułowane rzeź wołyńska, a nie walki samoobrony z UPA, dlatego też wyszło tak, że na Wołyniu nie było ludobójstwa tylko walki frontowe z UPA - i tego typu walk nie było. Były pojedyncze akcje związane z samoobroną. Nie było natomiast walk frontowych. Widziałem rekonstrukcję w Radymnie - nawet nie ma czego porównywać. Pod względem historycznym doskonała i prawdziwa. Nie wiem kto z pracowników Muzeum pisał tekst dla komentatora, ale osoba ta powinna zostać zwolniona - w tekście pełno błędów nawet odnośnie dat.

00


opoczno ~opoczno (Gość)30.09.2013 08:54

Gratulacje dla Muzeum w Piotrkowie, ważne widowisko.

00


Ahisstoryczna ? ~Ahisstoryczna ? (Gość)29.09.2013 23:11

Człowieku co mieli zabić 60 ludzi odcinać im ręce i głowy .TO BYŁA SYMBOLIKA JA TAK TO ODEBRAŁEM.Ciężko w tak krótkim czasie pokazać wszystko tym bardziej że miało to zainteresować np mnie do poszukania w materiałach co działo się na Wołyniu.Za rok idz do organizatora zaproponuj że zrobisz to lepie powinien się zgodzić.

00


MSZ ~MSZ (Gość)29.09.2013 22:58

Na początku był ojciec i syn z samoobrony. Pojawienie się oddziału AK (a może samoobrony) nastapiło później. Oddział nie stacjonował w wiosce. Przecież nastąpił zwiad. Oddział otoczył UPA,które dokonało zbrodni w wiosce. Wsród złapanych Upowców rozpoznano sąsiadów.
Jest wiele wspomnień o potyczkach pomiedzy samoobrony lub AK i UPA. To była taka potyczka. Dla wiekszości widzów przekaz był jasny - mordu na ludziach dokonała uzbrojona grupa UPA. Pokazano to w skróconym przekazie który może trwał 15 min. Nie pokazywano konkretnego miejsca ani czasu.
Teza że AK nie walczyła z UPA na wołyniu jest nieprawdą.
Powstało 9 oddziałów: „Bomby”, „Drzazgi”, „Gzymsa”, „Jastrzębia”, „Korda”, „Piotrusia”, „Ryszarda”, „Sokoła” i „Strzemienia” liczących łącznie około 1200 żołnierzy[1]. Drugą polską siłę bojową na Wołyniu stanowiły oddziały samoobrony w liczbie około 3600 ludzi stacjonujące w około stu placówkach[
Wystarczy poczytac historię 27 dywizji AK
fragmenty tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/27_Wo%C5%82y%C5%84ska_Dywizja_Piechoty

00


Moim zdaniem ~Moim zdaniem (Gość)29.09.2013 19:47

"Msz" napisał(a):
Walki z UPA prowadziła przecież Ak, oraz różne oddziały samoobrony na szeroka skalę.


Jest to nieprawda. Walki z UPA prowadziły oddziały samoobrony wspomagane przez placówki AK. Z rekonstrukcji wynikało, że we wiosce stacjonuje akowski oddział (wśród wieśniaków spacerował sobie akowiec). Napad upowski wyglądał więc na akcję militarną przeciwko żołnierzom, w wyniku której zostali zamordowani cywile. Później natomiast pokazano atak oddziału AK na oddział UPA i rozstrzelanie ukraińskiego dowódcy. Zastosowano skrót myślowy nie odpowiadający prawdzie. UPA otaczała wioskę, w brutalny sposób mordowała ludność, paliła wieś i wycinała sady niszcząc wszelkie ślady bytności człowieka. Nie było frontowych walk partyzanckich polsko-ukraińskich na obszarze Wołynia. Gdyby polskie podziemie prowadziło akcje przeciwko UPA liczba ofiar nie byłaby tak zatrważająca. Poza tym pan komentator podawał błędne informacje (np. na temat mordu w Parośli). Ogólnie lepiej wypadła Akcja Wisła - też było tam kilka błędów, ale ogólna koncepcja była niezła. W pierwszej rekonstrukcji organizatorzy popełnili rażące błędy.

00


Msz ~Msz (Gość)29.09.2013 15:43

Chyba kolega co stwierdza ze było ahistorycznie nie widział całej rekonstrukcji. Bardzo dobitnie pokazano temat działań UPA, tragedie cywili. Walki z UPA prowadziła przecież Ak, oraz różne oddziały samoobrony na szeroka skalę. Tylko dzięki temu wielu przeżyło ten koszmar. I to zostalo przecież pokazane.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga29.09.2013 11:26

"ona" napisał(a):
Kto o tym wiedział? boja nie

Kto zagląda na ePiotrków, ten wiedział: http://www.epiotrkow.pl/news/Swieto-pulkowe-25-Pulku-Piechoty,16270

00


Mocne ~Mocne (Gość)29.09.2013 11:15

kawałek historii

00


Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat