Ogień, krew i ofiary śmiertelne

ePiotrkow Sobota, 28 września 201315 5179
Ogień, broń, krew, krzyk, walka o przetrwanie i …ofiary śmiertelne. Na szczęście to fikcja w bardzo realistycznym wydaniu.

Wszystko to podczas rodzinnego pikniku z okazji obchodów święta pułkowego, który odbył się w sobotę na Placu Pofranciszkańskim w Piotrkowie.
Choć 25. Pułk Piechoty przestał stacjonować w naszym mieście już
kilkadziesiąt lat temu to wciąż się o nim pamięta.
Piotrkowskie muzeum już po raz piąty zorganizowało obchody święta pułkowego. Co się działo tego dnia?


- Na początku walor edukacyjny w postaci żywej lekcji historii. Część widowiskową rozpoczęliśmy  od „Rzezi wołyńskiej „ z uwagi na przypadającą 70-tą rocznicę tych niezwykle bolesnych w historii Polski wydarzeń. Dopełnieniem tych opowieści o stosunkach polsko-ukraińskich była druga część widowiska pn  „Akcja Wisła”- mówi Krzysztof Wiączek, p.o. dyrektora muzeum.


25. Pułk Piechoty stacjonował w Piotrkowie od 1921 do 1939 roku i zajmował kilka placów koszarowych, między innymi koszary pofranciszkańskie i właśnie tam odbyła się ta wyjątkowa uroczystość.


 


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

rekonstruktor ~rekonstruktor (Gość)01.10.2013 11:55

Do osob krytykujacych owe widowisko-Po pierwsze trzeba odroznic rekonstrukcje od inscenizacji.W radzminie byla rekonstrukcja z olbrzymim budzetem,zas w Piotrkowie inscenizacja,czyli wolna interpretacja wydarzen wedle woli rezysera majaca oddawac klimaty i realizm owych tragicznych wydarzen.Budzety tych dwoch wydarzen byly nieporownywalne.Stawianie zarzutu Panu Dyrektorowi iz napisal scenariusz pelen bledow historycznych uwazam za wielce niestosowne.Opowiedziano pewna uniwersalna historie tak jak to w teatrze bywa z ta roznica iz byl to teatr na zywo i w plenerze.Kazda forma sztuki ma rozne kanaly komunikacji z widzem i uczestnikiem wydarzenia.Tu powrocono do koncepcji starozytnego teatrum greckiego gdzie narrator wcielil sie w chor starcow komentujacych wydarzenie.Dla wszystkich malkontentow mam propozycje zgloscie sie do Dyrektora Muzeum przedstawcie swe koncepcje scenariusz kosztorys widiwiska zrodla finansowania i dopiero wtedy zabierajcie glos gdy sami cos stworzycie.Uczestniczylem juz przez kilka lat w kilkudziesieci inscenizacjach widowisk historyczn ych,powiem jedno z wielka radoscia wraz z innymi kolegami z grup rekonstrukcyjnych z calej Polski przyjezdzamy do Piotrkowa ze wzgleu na wysoki poziom merytoryczny inscenizacji ktore organizuje obecny dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskm.Z wlasnego doswiadczenia wiem ze czym wiecej osob z lolalnej spolecznosci angazuje sie w takowe incjatywy tym one sa ciekawsze i bardziej ubogacone.Panie Dyrektorze w wlasnym imieniu jak i wszystkich uczestnikow owych wydarzen skladam wielkie podziekowania za ogrom pracy ktora od kilku lat wklada Pan w organizacje tego typu przedsiewziec.Mam nadzieje iz w przyszlym roku dostapimy zaszczytu zaproszenia do nastepnego projektu z Wyrazami Szacunku Czlonek SH>Chrobry I

00


MSZ ~MSZ (Gość)30.09.2013 11:04

Widzę że kolega jest z opcji jedynej słusznej prawdy objawionej. Teraz w Polsce to modne... Podważać można wszystko jak rozumiem, w imie tzw "poważnych źródeł" na które się powołujesz.
Jeśli walkę 20 osób z 20 UPA przyrównujesz do walk frontowych to ja nie wiem w takim razie jak mamy rozmawiać. Przecież to był jeden z epizodów... Bzdury opowiadasz, jesli nie zauważyłeś wątku ludobójstwa ludności cywilnej na której oparte zostały wątki inscenizacji.
Zresztą... i tak widze argumenty nie trafią.

00


Moim zdaniem ~Moim zdaniem (Gość)30.09.2013 09:39

"MSZ" napisał(a):
http://pl.wikipedia.org/wiki/27_Wo%C5%82y%C5%84ska_Dywizja_Piechoty[/cytat]
Powołujesz się na wikipedię? Normalnie koronne źródło.Proponuje wstać od komputera i poczytać poważne opracowania naukowe. Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Widowisko zostało zatytułowane rzeź wołyńska, a nie walki samoobrony z UPA, dlatego też wyszło tak, że na Wołyniu nie było ludobójstwa tylko walki frontowe z UPA - i tego typu walk nie było. Były pojedyncze akcje związane z samoobroną. Nie było natomiast walk frontowych. Widziałem rekonstrukcję w Radymnie - nawet nie ma czego porównywać. Pod względem historycznym doskonała i prawdziwa. Nie wiem kto z pracowników Muzeum pisał tekst dla komentatora, ale osoba ta powinna zostać zwolniona - w tekście pełno błędów nawet odnośnie dat.

00


opoczno ~opoczno (Gość)30.09.2013 08:54

Gratulacje dla Muzeum w Piotrkowie, ważne widowisko.

00


Ahisstoryczna ? ~Ahisstoryczna ? (Gość)29.09.2013 23:11

Człowieku co mieli zabić 60 ludzi odcinać im ręce i głowy .TO BYŁA SYMBOLIKA JA TAK TO ODEBRAŁEM.Ciężko w tak krótkim czasie pokazać wszystko tym bardziej że miało to zainteresować np mnie do poszukania w materiałach co działo się na Wołyniu.Za rok idz do organizatora zaproponuj że zrobisz to lepie powinien się zgodzić.

00


MSZ ~MSZ (Gość)29.09.2013 22:58

Na początku był ojciec i syn z samoobrony. Pojawienie się oddziału AK (a może samoobrony) nastapiło później. Oddział nie stacjonował w wiosce. Przecież nastąpił zwiad. Oddział otoczył UPA,które dokonało zbrodni w wiosce. Wsród złapanych Upowców rozpoznano sąsiadów.
Jest wiele wspomnień o potyczkach pomiedzy samoobrony lub AK i UPA. To była taka potyczka. Dla wiekszości widzów przekaz był jasny - mordu na ludziach dokonała uzbrojona grupa UPA. Pokazano to w skróconym przekazie który może trwał 15 min. Nie pokazywano konkretnego miejsca ani czasu.
Teza że AK nie walczyła z UPA na wołyniu jest nieprawdą.
Powstało 9 oddziałów: „Bomby”, „Drzazgi”, „Gzymsa”, „Jastrzębia”, „Korda”, „Piotrusia”, „Ryszarda”, „Sokoła” i „Strzemienia” liczących łącznie około 1200 żołnierzy[1]. Drugą polską siłę bojową na Wołyniu stanowiły oddziały samoobrony w liczbie około 3600 ludzi stacjonujące w około stu placówkach[
Wystarczy poczytac historię 27 dywizji AK
fragmenty tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/27_Wo%C5%82y%C5%84ska_Dywizja_Piechoty

00


Moim zdaniem ~Moim zdaniem (Gość)29.09.2013 19:47

"Msz" napisał(a):
Walki z UPA prowadziła przecież Ak, oraz różne oddziały samoobrony na szeroka skalę.


Jest to nieprawda. Walki z UPA prowadziły oddziały samoobrony wspomagane przez placówki AK. Z rekonstrukcji wynikało, że we wiosce stacjonuje akowski oddział (wśród wieśniaków spacerował sobie akowiec). Napad upowski wyglądał więc na akcję militarną przeciwko żołnierzom, w wyniku której zostali zamordowani cywile. Później natomiast pokazano atak oddziału AK na oddział UPA i rozstrzelanie ukraińskiego dowódcy. Zastosowano skrót myślowy nie odpowiadający prawdzie. UPA otaczała wioskę, w brutalny sposób mordowała ludność, paliła wieś i wycinała sady niszcząc wszelkie ślady bytności człowieka. Nie było frontowych walk partyzanckich polsko-ukraińskich na obszarze Wołynia. Gdyby polskie podziemie prowadziło akcje przeciwko UPA liczba ofiar nie byłaby tak zatrważająca. Poza tym pan komentator podawał błędne informacje (np. na temat mordu w Parośli). Ogólnie lepiej wypadła Akcja Wisła - też było tam kilka błędów, ale ogólna koncepcja była niezła. W pierwszej rekonstrukcji organizatorzy popełnili rażące błędy.

00


Msz ~Msz (Gość)29.09.2013 15:43

Chyba kolega co stwierdza ze było ahistorycznie nie widział całej rekonstrukcji. Bardzo dobitnie pokazano temat działań UPA, tragedie cywili. Walki z UPA prowadziła przecież Ak, oraz różne oddziały samoobrony na szeroka skalę. Tylko dzięki temu wielu przeżyło ten koszmar. I to zostalo przecież pokazane.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga29.09.2013 11:26

"ona" napisał(a):
Kto o tym wiedział? boja nie

Kto zagląda na ePiotrków, ten wiedział: http://www.epiotrkow.pl/news/Swieto-pulkowe-25-Pulku-Piechoty,16270

00


Mocne ~Mocne (Gość)29.09.2013 11:15

kawałek historii

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat