Odwiedziliśmy piotrkowskie nekropolie. Jest jeszcze wiele do zrobienia

Strefa FM Wtorek, 30 października 20187 4294
116 zabytkowych nagrobków udało się wyremontować dzięki kweście organizowanej od lat przy bramach piotrkowskich cmentarzy. Zbiórkę pieniędzy już od 31 lat organizuje Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Po 2000 roku wykorzystano ponad 400 tys. zł, które udało się zgromadzić m.in. dzięki kweście czy innym darowiznom. Jednak w dalszym ciągu jest dużo do zrobienia.

Ładuję galerię...

- Stary Cmentarz w Piotrkowie jest tak urokliwy, że można przyrównać go do najbardziej rozpoznawalnego cmentarza warszawskiego. Nawet żartobliwie mówimy, że działamy na rzecz ratowania piotrkowskich Powązek - powiedział Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT. -  Bardzo cieszymy się, że tyle ludzi włącza się w naszą akcję. Każda złotówka ma dla nas ogromne znaczenie, chociaż tu nie jest najważniejsze bicie rekordów. Bardziej zależy nam na akceptacji, przychylności i wsparciu płynącemu ze strony naszych mieszkańców.  

 

Piotrków jako pierwszy w województwie łódzkim rozpoczął kwestę. Na początku udawało się zebrać około 3 tys. zł. Jednak kiedy TPPT postanowiło otworzyć się na wolontariuszy spoza organizacji, coraz więcej osób zaczęło się angażować. W ostatnich latach udawało się uzbierać nawet około 20 tys. zł, co pozwala na odnowienie średnio jednego zabytkowego nagrobka. -  Odnowienie grobu to niemały wydatek. Odtworzenie starej substancji, liternictwa czy konkretnego wzoru wymaga ciężkiej pracy, które wykonać może tylko wykwalifikowany zakład kamieniarski, legitymujący się uprawnieniami konserwatorskimi. Koszt wyremontowania jednego grobu może sięgać 19 tys., ale może to być również dużo więcej - dodaje Domarańczyk. - Każdy ruch TPPT w zakresie renowacji nagrobków musi być konsultowany z kancelarią cmentarza rzymskokatolickiego i ze służbami konserwatora zabytków. 

 

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego rozpoczęło remont grobu Andrzeja Sobocińskiego. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku. O tym, jaki kolejny grób poddany zostanie renowacji, zadecyduje zarząd TPPT po podsumowaniu rezultatów tegorocznej kwesty.

 

 


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.11.2018 21:30

Cubaly nie było bo już kupił stołek. Wiec nie musi stacyz puszkątu czy w Mierzynie

01


smętek ~smętek (Gość)30.10.2018 19:42

Jak będzie stał z puszką wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego to nic nie dam !!!

13


gość ~gość (Gość)30.10.2018 14:01

Właśnie pomagać młodym ludziom co szkolą naszą młodzież udzielania pomocy brawo

31


gość ~gość (Gość)30.10.2018 12:17

Nie damy dość ile można pomagamy biednym dzieciom a czemu nikt k.....ac nie pomoga pck co dbają o nasze zdrowie

35


kwiaciarka ~kwiaciarka (Gość)30.10.2018 12:09

Z pana prezesa jak widać to kolorowy facet.

31


gość ~gość (Gość)30.10.2018 12:01

Tyle lat zbieranie i co robicie nie dam nawet niema mowy

211


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat