Odszkodowanie z OC sprawcy

Kraj Środa, 06 listopada 20191 1497
Uczestniczyłeś w szkodzie w ruchu drogowym i jesteś poszkodowanym? W takim przypadku przysługuje ci odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. Co musisz zrobić, żeby je otrzymać, o jakich terminach musisz pamiętać i o odszkodowanie z jakiego tytułu możesz się ubiegać?

Jak uzyskać odszkodowanie?


Standardowym krokiem poszkodowanego jest zgłoszenie szkody do zakładu ubezpieczeń sprawcy i oczekiwanie na wypłatę odszkodowania. Jeśli jednak posiadasz polisę z systemem Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS), to może ona być zgłoszona do własnego ubezpieczyciela. Opcję tę wprowadzono m.in. po to, aby klienci nie wybierali zakładu ubezpieczeń, sugerując się wyłącznie ceną za OC, lecz również na podstawie efektywności działania towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) po zgłoszeniu szkody. Otrzymanie odszkodowania nie wpływa oczywiście w żaden sposób na zniżki wypracowane przez posiadacza pojazdu. Po likwidacji szkody TU rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy i to właśnie on straci część zniżek.

System BLS dopiero zyskuje w Polsce na popularności. W dalszym ciągu szkodę najczęściej likwidujemy, zgłaszając ją do zakładu ubezpieczeń sprawcy. Jak przebiega ten proces? Na zgłoszenie szkody masz mnóstwo czasu, bo aż 3 lata, licząc od dnia zdarzenia. Jeśli jednak doszło do szkody na osobie, co jest wynikiem przestępstwa, to termin zgłoszenia wynosi aż 20 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że formalności powinieneś dopełnić jak najszybciej. Z czasem szkoda może się rozszerzać, a w pewnych przypadkach może ona również stanowić przyczynę wypadku czy kolizji. Po zgłoszeniu szkody, w ciągu kilku dni, skontaktuje się z tobą przedstawiciel zakładu ubezpieczeń , który na jej likwidację ma 30 dni. Dalszy przebieg wydarzeń zależy od tego, na jaki sposób naprawy się zdecydujesz. Do wyboru masz metodę:

 

  • Warsztatową – po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń zaproponuje ci jeden ze swoich warsztatów partnerskich, w którym będziesz mógł dokonać naprawy. Nie musisz decydować się na skorzystanie z jego usług – możesz wybrać inny, znany ci warsztat. Musisz jednak liczyć się z tym, że może to wydłużyć proces likwidacji szkody, gdyż bardzo prawdopodobne, że TU skieruje do ciebie swojego rzeczoznawcę, który wyceni szkodę. W przypadku likwidacji szkody w warsztacie partnerskim twoim zdaniem jest jedynie doprowadzenie pojazdu do warsztatu, który dokona naprawy.
  • Kosztorysową – TU skieruje do ciebie rzeczoznawcę, który przygotuje kosztorys likwidacji szkody i na tej podstawie zaproponuje ci odszkodowanie. Po przelaniu środków na konto poszkodowany może się zająć organizacją naprawy pojazdu.

Jakie świadczenia przysługują z OC sprawcy?


Górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wynosi obecnie 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Przysługuje ci szereg świadczeń. Możesz otrzymać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za:

 

  • uszkodzony pojazd,
  • uszkodzone mienie, np. telefon zniszczony w wyniku wypadku,
  • koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów do szpitala czy sprzętu do rehabilitacji.
  • doznane krzywdy i cierpienia,
  • utracone dochody,
  • utratę wartości handlowej pojazdu w przypadku pojazdów kilkuletnich i bezwypadkowych.

Kiedy otrzymasz odszkodowanie, pamiętaj, że jego kwota może być zaniżona. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do wysokości wypłaty, skontaktuj się z Funduszem Odszkodowań – firmą, która sprawdzi kosztorys, dokona ponownej kalkulacji i być może wywalczy dla ciebie wyższe odszkodowanie.

Oc 

Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrkowianka z Targowej ~piotrkowianka z Targowej (Gość)09.11.2019 14:11

Obowiązkowe OC dla rowerzystów !

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat