Odpędzi złe duchy, wyciągnie choroby?

ePiotrkow Niedziela, 11 sierpnia 20131 2589
Wtajemniczeni twierdzili, że są w nim zaklęte niezwykłe moce, które odpędzają od jego właściciela wszelkie złe energie, a z ciała wyciągną nie tylko choroby, ale i ich zwiastuny. Już w starożytności używano bursztynu do zdejmowania uroków, klątw, a także do oczyszczania pomieszczeń z negatywnej energii, zwłaszcza po infekcjach i epidemiach.
Fot. Muzeum/Mirosław Szukała

Czego jeszcze można dowiedzieć się o bursztynie?

„Dzieje i blask bursztynu” to kolejna wystawa czasowa, którą można oglądać w piotrkowskim Muzeum. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
- Pokazujemy na niej bursztyn – niezwykle cenne, ważne bogactwo przede wszystkim z terenu Morza Bałtyckiego. Podczas wizyty u nas można zobaczyć zarówno same minerały, jak i przepiękną biżuterię, bo głównie do tych celów bursztyn jest wykorzystywany. Poza dość okazałymi kawałkami bursztynu można zobaczyć bardzo bogatą ikonografię, która ukazuje tematykę związaną zarówno z powstawaniem, jak i pozyskiwaniem bursztynu i jego wykorzystywaniem w rozmaitych celach, bo nie tylko ozdobnych, ale również leczniczych i innych - mówi Krzysztof Wiączek, p.o. dyrektor piotrkowskiego Muzeum.

Wystawa czynna będzie do 25 sierpnia.


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bmw ~bmw (Gość)11.08.2013 10:18

chyba se kupie :D

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat