Odkrywamy znane i nieznane - Willa Wanda w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 27 czerwca 202113 9261
Willa Wanda jest jednym z najbardziej okazałych i oryginalnych budynków w Piotrkowie. Część budynku wpisana została do rejestru zabytków. Ale poza wyglądem elewacji równie ciekawa jest historia samej willi, w której to przewijają się postacie papieskiego szambelana czy… kochanki carskiego gubernatora.
fot. K. Żołądek

Budynek powstał w 1904 roku w stylu secesyjnym. Jego architektem był Feliks Nowicki - autor wielu innych ciekawych projektów, m.in. gmachu piotrkowskiego sądu - nazywany w Piotrkowie papieskim szambelanem. W przypadku Willi Wanda projekt zakładał, że budynek będzie dwukondygnacyjny, zwieńczony rzeźbą kobiety. Według plotek, miała to być wspomniana już faworyta gubernatora, choć w ówczesnych czasach figura kobiety była często spotykanym motywem, po który chętnie sięgali twórcy stylu Art Noveau. Plotki dodatkowo podsycała nazwa wilii. Wanda miała być, zdaniem szepczących o tym mieszkańców, ukochaną gubernatora, ale w rzeczywistości nikt jej nie widział, a tym bardziej nie znał ani jej imienia, ani nazwiska. A jak plotkarz czegoś nie wie, to z pewnością sobie dopowie, co dało podwaliny do tej miejskiej legendy, o której więcej możecie poczytać w osobnym tekście na portalu epiotrkow.pl – tutaj.

 

Prawda była taka, że właścicielem willi był Józef Pętkowski. Właściciel znajdującego się po drugiej stronie ulicy hotelu Comfort i zarazem członek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Budynek służył prywatnym właścicielom do wybuchu I wojny światowej.

 

W kolejnych latach w wilii przy ul. Dąbrowskiego mieściło się Centralne Biuro Werbunkowe Legionów Polskich. W latach dwudziestych budowla została kupiona przez Stowarzyszenie Robotnicze, a to urządziło w willi "Dom Ludowy". W roku 1935 ze względu na ogromne długi wspomnianego stowarzyszenia nieruchomość została wystawiona do licytacji. Zakupił ją Fundusz Obrony Narodowej. Zaś w latach 1939-1945 jej mury stały się siedzibą gestapo. Po zakończeniu działań wojennych gospodarzem nieruchomości zostało polskie wojsko. W latach ‘60 ubiegłego wieku mieścił się tutaj Powiatowy Sztab Wojskowy, a od roku 1975 Wojewódzki Sztab Wojskowy. Od roku 1999, kiedy to Piotrków stracił statut miasta wojewódzkiego, w willi "Wanda" urzędowała Wojskowa Komenda Uzupełnień, która funkcjonowała tutaj do roku 2010.

W marcu 2013 roku willa została sprzedana przez Agencję Mienia Wojskowego już w pierwszym przetargu. Zakupu dokonała osoba prywatna z zamiarem wykorzystania budynku na cele mieszkalne. Rok po zakupie w budynku przeprowadzono remont, którego celem było przystosowanie pomieszczeń do tego właśnie celu.

 

Remont konserwatorski zakładał zachowanie wszystkich cennych elementów artystycznych, wystroju i detali architektonicznych. Dotyczyło to zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej części willi. Renowacja objęła elementy stolarki okiennej i drzwiowej, posadzki i sztukaterie – donosił o tym na oficjalnej stronie piotrkowski magistrat.Willa znajduje się w centrum Piotrkowa, przy ulicy Dąbrowskiego. Można tu trafić spacerując po ul. Słowackiego czy w okolicach Wieży ciśnień. Mieszkańcy dobrze znają lokalizację, ale osoby spoza Piotrkowa powinny i tu zajrzeć podczas zwiedzania miasta.

 


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Badacz przeszłości ~Badacz przeszłości (Gość)27.06.2021 22:05

Mnie to bardzo zastanawia, dziwi, smuci, zaskakuje i trochę oburza dlaczego w muzeum piotrkowskim jest brak stałych ekspozycji dotyczących: sportu w naszym mieście - kto go organizował, zawodników, jakie dyscypliny były najważniejsze i najbardziej popularne, brak jest fotek, dokumentów, medali, pucharów, proporczyków itd,, to samo dotyczy życia kulturalnego i artystycznego w piotrkowskim gródku? Dlaczego nie ma nic o zespołach muzycznych i orkiestrach, koncertach, muzykach, malarzach i rzeźbiarzach? Dlaczego w muzeum nie ma takich ekspozycji? A gdzie o motoryzacji i lotnictwie piotrkowskich informacje i notatki? Też nie ma. Czy pracownicy muzeum nie mają eksponatów, fotografii i dokumentów na te i pokrewne sprawy? Nie wierzę.... Pozdrawiam mieszkańców i gości z życzeniem więcej życia w muzeum....

120


Dociekliwyprawdy ~Dociekliwyprawdy (Gość)27.06.2021 13:07

Miało w tym budynku być Muzeum Niepodległości i Legionów Polskich, co obiecywał, jako poseł, i jako MON p. Antoni Macierewicz. I co? Gufno! A przecież mogło miasto budynek przejąć i rzeczywiście zorganizować t oddział muzeum piotrkowskiego z wystawami dróg do niepodległości przed i w czasie 1 wojny światowej oraz historii 25 pułku piechoty i 25 pułku piechoty A.K., o powstaniach kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, 1905 roku i 1 wojnie światowej w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim.... Czy nie ma eksponatów, dokumentów, pamiątek z tych wydarzeń i z tych czasów? Są. Odpowiednio je opisać i eksponować. Ale gdzie? Willa Wanda nadawała się bardzo że względu na swój wygląd, historię i atmosferę. Brak chęci, pomysłu i pieniędzy to główny grzech obecnych władz miasta z prezydentem i przewodniczącym R.M. na czele, panami Chojniakiem i Błaszczyńskim. Nasze miasto, nasz Piotrków umarło. Nie ma go. Czy ten komentarz ujrzy światło dzienne na ekranie, czy będzie ocenzurowany? Pozdrawiam.

141


UROCZY MARIAN ~UROCZY MARIAN (Gość)27.06.2021 11:40

Dowiedziałem się jakiś czas temu, że już w 2015 roku właściciel tej zabytkowej nieruchomości chciał ją przekazać na rzecz miasta Piotrkowa Trybunalskiego np. na uruchomienie w tym miejscu MUZEUM LEGIONÓW POLSKICH bądź inną społeczną inicjatywę. Jednak WŁADZE MIASTA - prez. Chojniak, Kacperek i Karzewnik oraz pozostali mędrcy pańscy (rajcy) uznali, że ........ MIASTA I MIESZKAŃCÓW NIE STAĆ NA URUCHOMIENIE KOLEJNEJ INSTYTUCJI KULTURY W TYM HISTORYCZNYM GRODZIE. Tak więc skoro ani prezydentom ani radnym na tym nie zależy, to niech ludzie sobie to uświadomią wreszcie, kto ich reprezentuje!!!??? To towarzystwo, które rządzi miastem ma ograniczone pojęcie o nowoczesnym ZARZĄDZANIU AGLOMERACJĄ MIEJSKĄ. Pozdrawiam

193


Uuuu ~Uuuu (Gość)27.06.2021 13:22

Piękny obiekt. Właściwie jedyny secesyjny w naszym mieście. Unikat.

140


Monsignore ~Monsignore (Gość)27.06.2021 11:59

Władze Piotrkowa Trybunalskiego bez względu na ich poprawność,czy niepoprawność polityczną mają w historii miasta wspólny mianownik,a mianowicie - sprzedają piękne budynki za jakieś pieniądze (jestem ciekawy ile,kto je brał i na co zostały przeznaczone) jakimś podejrzanym osobistościom,którzy wcale nie byli zainteresowani,aby te budynki spełniały jakiś konkretny cel,a przede wszystkim,aby nie przekształciły się w ruinę.Ta sama historia dotyczy budynku w którym mieściła się restauracja Europa.W to wszystko powinien wejść NIK i pociągnąć do odpowiedzialności urzędasów za ten stan odpowiedzialnych i kontrahentów nabywających te budynki i doprowadzających do ich ruiny.Poza tym brak jest w tej historii willi Wandy obecności gen.Wojciecha Jaruzelskiego, który kierował stąd akcjami Wojska Polskiego przeciwko partyzantom działającym na piotrkowskiej ziemi.

151


Piotrkowianin Piotrkowianinranga27.06.2021 11:29

Cytuję:
Rok po zakupie w budynku przeprowadzono remont, którego celem było przystosowanie pomieszczeń do tego właśnie celu.


Jaja sobie robicie?
Jedynym widocznym efektem pracy nowego właściciela jest wycięcie pięknego dużego drzewa iglastego.

213


Jjjjjjjbb ~Jjjjjjjbb (Gość)27.06.2021 10:05

Tylko pisanie zostało o tym zabytku nic się z tym w mieście nie robi prawo jakie jest w kraju to szkoda gadać budynki niszczeją jeśli konserwator nie zgadza się na zburzenie to niech je remontuje

132


Jurpiog ~Jurpiog (Gość)27.06.2021 09:37

Szkoda że to kolejny przykład oddania zabytkowego budynku w ręce spekulanta który doprowadzi go do ruiny mimo że podlega opiece konserwatora zabytków - sic!

202


cynik ~cynik (Gość)27.06.2021 09:25

Coś ta historia owego budynku jest nie dokończona...nowy właściciel jak widać olał tę budowle. Nie napisano dlaczego? Odremontowanie tego i przywrócenie do stanu z lat poprzednich nie wiem czy się będzie komuś opłacało. To już jest kompletna ruina. Jeszcze małe sprostowanie. Wojewódzki Sztab Wojskowy zajmował centralny budynek zaś Wojskowa Komisja Uzupełnień ten boczny. A więc oba obie instytucje przez pewien czas działały równolegle. Trzeba przyznać ,że dla tej willi był to dobry okres. Tak na marginesie...budynek ruina ,ale "wartości patriotyczne" co roku odnawiane na ...ogrodzeniu. To śmieszne...

221


go?ć_gosc123 ~go?ć_gosc123 (Gość)27.06.2021 09:05

Na koniec warto dodać, że obecnie stoi pusta i niszczeje.

270


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat