Odkrywamy znane i nieznane - Światowe łódzkie

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 13 czerwca 20210 1983
Wakacje to zazwyczaj okres podróży, urlopów i odpoczynku. Miejsca, w jakie wybieramy się na upragniony relaks, to albo kurorty krajowe, albo zagraniczne (o ile pozwalają na to obecne ograniczenia i przepisy). Jednak przy odrobinie wyobraźni można zwiedzić „kawał świata” nie wyjeżdżając wcale tak daleko.
fot. P. Kwiatkowski

Mowa o zwiedzaniu miejscowości, których nazwy nawiązują do znanych nie tylko z lekcji geografii stolic czy całych państw. A jest ich w Łódzkiem całkiem sporo.

 

Bo żeby poczuć klimat walk wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami, nie trzeba wcale wyjeżdżać do województwa warmińsko-mazurskiego. Wystarczy wybrać się w okolice Aleksandrowa Łódzkiego w powiecie zgierskim, gdzie też znajdziemy Grunwald. Podobnie będzie w przypadku Jasnej Góry, która nie ma co prawda religijnych konotacji z tą częstochowską, ale mamy jej łódzki odpowiednik – w gminie Mokrsko w powiecie wieluńskim.

 

Nie wyjeżdżając wcale poza granice województwa można odbyć podróż niczym z północy kraju na jego południe. A to dlatego, że mamy też swoje Pomorze. A jakże. Tak się nazywa część wsi Annolesie w gminie Rusiec w powiecie bełchatowskim. Nawet swoje Władysławowo mają mieszkańcy łódzkiego. Tak bowiem nazywa się wieś w gminie Jeżów w powiecie brzezińskim. Z kolei odpowiednikiem południowego zakątka Polski jest Zakopane. To łódzkie znajduje się w części miasta Głowno w powiecie zgierskim. A z polskich odpowiedników znanych miejsc doszukać się można jeszcze łódzkich wersji Szczecina, Łagiewnik czy Karpat.

 

Jednak nie musimy się ograniczać jedynie do polskich lokalizacji. Zresztą już sam tytuł wskazuje, że sięgniemy dalej. I choć w rzeczywistości do Afryki na co dzień jest nam daleko, bo to już całkiem inny kontynent, to od czego mamy wyobraźnię? Afrykę znajdziemy też koło Żarnowa w powiecie opoczyńskim. Podobnie będzie z innym kontynentem – Ameryką. Ameryki też znajdziemy na mapie województwa łódzkiego. I to bez podziału na północną i południową, bo mamy je aż trzy. Jedna z nich znajduje się w powiecie pajęczańskim, drugiej można szukać w powiecie poddębickim, a trzecia znajduje się na terenie powiatu zduńsko-wolskiego.

 

Popularnym kierunkiem wybieranym przez Polaków na wakacje od lat jest Egipt. Ale jeśli ktoś chciałby wybrać bardziej budżetową wersję wyjazdu do Egiptu to może go poszukać na obrzeżach wsi Brodnia-Kolonia w gminie Pęczniew w powiecie poddębickim. W tym samym powiecie znajdziemy też odpowiednik stolicy Włoch, czyli Rzym. Stanowi on część wsi Łążki w gminie Wartkowice. Z innych stolic wymienić można też Pragę. Ta łódzka stanowi część wsi Szczerców w powiecie bełchatowskim. Moskwy możemy z powodzeniem poszukać w gminie Nowosolna w powiecie łódzkim wschodnim.

 

Wracając jednak do miejscowości o nazwach identycznych, jak nazwy krajów, to nie można pominąć naszych sąsiadów. Mamy bowiem i Czechy (niedaleko Zduńskiej Woli) i Niemcy (część wsi Raczyn w powiecie wieluńskim). A i Berlinek też się znajdzie. Także w powiecie Wieluńskim. Drugi Berlinek stanowi część miasta Łódź. Jest jeszcze Ukraina, której można poszukać w czasie wycieczki w okolice Woli Rokszyckiej w gminie Wola Krzysztoporska w powiecie piotrkowskim. Ze wschodnich kierunków znajdziemy również łódzkie odpowiedniki Wołynia (jeden koło Zelowa w powiecie bełchatowskim, drugi w powiecie zgierskim), Zaolzia (to już w okolicach wsi Psary w powiecie opoczyńskim) i widocznej na zdjęciu Syberii. Te też znajdziemy na mapie województwa w dwóch miejscach. Jedna Syberia to wieś w gminie Brzeziny w powiecie brzezińskim, a drugiej poszukać można w okolicach wsi Bieniec w powiecie wieluńskim.

 

Wracając do nazw krajów warto wymienić także Palestynę. Pierwsza z nich to część wsi Pilaszków koło Łowicza, a druga to wieś koło Glinnika w zgierskim. Jest i Holandia. Jest tak nazwana część wsi Gawłów w gminie Rząśnia w powiecie pajęczańskim. Warto tu zaznaczyć, że znajdziemy też w Łódzkiem wsie Holendry i Holenderki – tak do kompletu. Znajdziemy też Koreę, ale nie wiadomo czy północną, czy południową, bo łódzka jest po prostu Koreą. I znajduje się koło wsi Kosów w gminie Moszczenica w powiecie piotrkowskim.

 

Można też wybrać się na Azory, do Aleksandrii czy nad Dunaj. Co tylko świadczy o tym, że mieszkamy w takiej części Polski, która nie jest ani końcem świata, ani żadnym wygwizdowem. Bo jeśli już o nim mowa, to Wygwizdów to pełna szanowanych mieszkańców wieś koło Przedborza w powiecie radomszczańskim.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat