Odkrywamy znane i nieznane – Ruiny zamku w Majkowicach

ePiotrkowŁódzkie Niedziela, 30 maja 20216 2902
Majkowice położone są już niemal na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego w pobliżu Przedborza. Ale znajdujące się tu ruiny stanowią część historycznej spuścizny regionu. Poza tym są łatwo dostępne i możliwość obejrzenia ich można uwzględnić nawet w planie jednodniowej wycieczki.

W przewodnikach i książkach opisujących historię regionu można się zetknąć zarówno ze wzmiankami dotyczącymi zamku, jak i dworu obronnego. Bo i taki charakter miała budowla powstała w pierwszej połowie XVI wieku, a ufundowana przez ród Majkowskich. Renesansowy budynek wybudowano z kamienia i cegły. W skład zabudowań wchodził dom mieszkalny z klatką schodową, posiadał przejazd bramny i prywatną kaplicę. Od północnego-zachodu dostawiono w kolejnych latach narożną basztę z otworami strzelniczymi.

 


Po wybudowaniu dwór był dwukrotnie rozbudowywany – w XVI i XVII wieku, jednak wojska szwedzkie doprowadziły do jego zniszczenia, co wydarzyło się w 1702 roku.


Obecnie z dawnej budowli obronnej zachowało się niewiele, choć bez trudu można dostrzec pozostałości baszty i murów. W źródłach historycznych można też znaleźć to miejsce opisane jako pole największej i zarazem zwycięskiej potyczki oddziałów partyzanckich wywodzących się z AK z regularnym pododdziałem Armii Czerwonej. Miało to miejsce 8 lipca 1945 roku, a dowódcą strony polskiej był Stanisław Karliński, ps. "Burza".

 


Miejsce jest ogólnodostępne, w niewielkiej odległości od wiejskiej drogi. Stanowi jednak własność prywatną i chęć obejrzenia ruin z bliska warto uzgodnić z właścicielem terenu.


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)06.06.2021 12:31

Nie dałoby się tego odbudować? Może potomkowie Majkowskich jeszcze żyją?

10


boberek ~boberek (Gość)31.05.2021 08:51

A ktoś wie, o co walczył ten watażka?

30


Jagoda ~Jagoda (Gość)30.05.2021 16:39

W Majkowie nie ma żadnego zrujnowanego zamku! Jest za to wspaniale prosperującą masarnia.

212


Jurek ~Jurek (Gość)31.05.2021 22:19

W majkowicach najlepszy bimber robili

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat