Odkrywamy znane i nieznane - Pałac Rudowskich w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 16 maja 20213 2639
Budynek należący przed laty do rodu Rudowskich jest częścią Pasażu Rudowskiego. Obecnie stanowi siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Jest bowiem wyposażony przez architektów w salę koncertową. Z daleka zwraca uwagę jego eklektyczny styl z neorenesansowymi elementami.

Pałac Rudowskich wybudowano w 1899 roku, a od 1900 roku został zamieszkany. Poza wspomnianą salą koncertową wnętrze pałacu skrywa 52 pomieszczenia, z czego 29 to sale dydaktyczne. Jest to piętrowy budynek, który od dwudziestu lat służy edukacji muzycznej. Zresztą od drugiej dekady XX stulecia mury tego budynku służyły celom społecznym. Po I wojnie światowej mieściła się tu szkoła handlowa, a w okresie II wojny światowej szkoła kupiecka. Była to jedyna placówka ucząca zawodu w okupowanym przez Niemców Piotrkowie. Po 1945 roku ponownie pałac stał się siedzibą szkoły handlowej, a następnie szkoły budowlanej i odzieżowej, by w 1989 roku przyjąć przyszłych muzyków. Państwowa Szkoła Muzyczna szykowała się wówczas do jubileuszu. Wraz z objęciem budynku Rada Pedagogiczna z okazji 25-lecia istnienia szkoły, postanowiła nadać jej imię Ignacego Jana Paderewskiego. W jubileuszowych obchodach wzięły udział ówczesne władze Piotrkowa Trybunalskiego, goście, zaprzyjaźnieni artyści, a tablicę pamiątkową odsłoniła w dniu 9 listopada 1990 roku krewna patrona – Emilia Paderewska-Chruścicka. W historii samej szkoły też odnotowano wiele muzycznych wydarzeń, m.in. odbyły się tu: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy, Regionalny Konkurs Akordeonowy, Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny Szkół Muzycznych I stopnia, Piotrkowskie Spotkania Fletowe czy Warsztaty Orkiestrowe.

 


Potomkowie rodu Rudowskich odwiedzali to miejsce kilkukrotnie. M.in. w 1983 roku gościł tu światowej sławy chirurg i transfuzjolog – Witold Rudowski. Z jego inicjatywy podniszczony wówczas pałac wyremontowano. 9 marca 1983 roku podpisano akt notarialny, w którym potomek rodu Rudowskich przekazał budynek na rzecz miasta. Ponowny remont odbył się w roku 2011 i potrwał kilkanaście miesięcy. Prace dofinansowano m.in. z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Pałac położony jest przy ulicy Pasaż Rudowskich, obok budynku Urzędu Miasta, więc dojazd nie powinien stanowić dla nikogo problemu. Z racji tego, że w Pałacu znajduje się obecnie szkoła muzyczna, wstęp do środka jest wolny, choć o możliwość zwiedzania wnętrz warto zapytać przedstawicieli dyrekcji.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP97300 ~EP97300 (Gość)17.05.2021 07:25

Autor jest z Bełchatowa?
https://goo.gl/maps/XnKxaYyLLUxfHUTLA

20


wiceprezes ~wiceprezes (Gość)17.05.2021 13:22

Czy jest szansa, aby w tym portalu pojawił się choć jeden tekst nie zawierający błędów ortograficznych?

21


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)16.05.2021 16:17

Szkoda że nie pasaż Rudeckich

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat