Odkrywamy znane i nieznane – Niebieskie Źródła

ePiotrkowTomaszów Niedziela, 14 lutego 202112 3142
Nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, by zobaczyć ciekawe i wyjątkowe miejsca. W myśl powiedzenia, że „najciemniej pod latarnią” wiele z nich kryje się tuż za rogiem. Jedne są mało znane, inne z kolei z powodzeniem można wpisać na obowiązkową listę atrakcji regionu, które warto znać. Albo pokazywać znajomym lub dalszej rodzinie wpadającej z wizytą. Takim miejscem jest rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim.
fot. K. Żołądek

Jednodniowe wycieczki w dobie pandemii stały się często jedyną możliwością podróżowania i poznawania ciekawych miejsc. Niebieskie Źródła są wręcz idealnym miejscem na całodzienny wypad. Można tu i pospacerować i pozwiedzać. O wykonaniu kilku zdjęć do rodzinnego albumu nie wspominając.

 
Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła znajduje się w pobliżu Skansenu Rzeki Pilicy, który też warto odwiedzić przy tej lub innej okazji. Przez teren rezerwatu wytyczono ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi, z których można dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca i otaczającej go przyrody. Można też poznać jego mieszkańców, bowiem Niebieskie Źródła są zamieszkiwane przez liczne ptactwo z kaczkami i łabędziami na czele, jak i przez inne stworzenia.

 
Pochodzące z połowy XIX wieku opisy podtomaszowskich „Modrych Wód” mówią o silnie bijącym źródle, które utworzyło jezioro z wysepkami, otoczone gajem. Źródlane wody odpływały wtedy jednym ciekiem w kierunku północno-wschodnim i poruszały młyn, stojący poniżej dzisiejszego przepustu w Ludwikowie. Jednak, jak mówią przewodnicy, odpływ w stronę młyna jest dziełem rąk ludzkich, podobnie jak grobla odgradzająca źródła od Pilicy.

 
Centralnym miejscem rezerwatu są bijące źródła, z których poza wodą wydobywają się też drobinki piasku. Układają się na dnie niewielkiego zbiornika wodnego i dzięki zabarwieniu wody i oświetleniu sprawiają wrażenie niebieskawych plam. Przy odpowiednich warunkach (słońce, zachmurzenie i temperatura otoczenia) piasek nabiera niebieskiej barwy. Dzieje się tak, ponieważ czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna promienie w kolorze niebieskim i zielonym. Dlatego też inaczej będzie wyglądało to miejsce zimą, a jeszcze inne barwy dostrzec będzie można w miesiącach letnich.

 
O powstaniu Niebieskich Źródeł mówi miejscowa legenda:


W 1657r przez Ziemię Opoczyńską przelewał się potop szwedzki. Wojska szwedzkie szły niszcząc i rabując co tylko się dało. Łzy, rozpacz i pustkę zostawiały po sobie. Część z nich dotarła w nadpiliczne lasy. Tu zastał ich ulewny deszcz. Widząc przed sobą okazałą kaplicę schronili się do niej wraz z końmi. Nie zwracając uwagi na święte miejsce, zabawiali się sprośną rozmową, za co Bóg ukarał szwedzką swawolę. Kaplica wraz z całą zawartością zapadła się w ziemię, a na jej miejscu powstało jezioro o barwie wody podobnej do błękitu nieba.

 
Autorem podania jest Jan Piotr Dekowski. Znalazło się ono w wydanych w 1935 roku „Legendach i podaniach z okolic Tomaszowa Mazowieckiego”.

 
Nie bez powodu miejsce to polecamy do odwiedzenia wraz z bliskimi z innych części Polski. Źródłami chwalono się bowiem od wielu lat. Zabierano w to miejsce dostojników odwiedzających Tomaszów Mazowiecki. W 1901 roku obecny rezerwat podziwiał car Mikołaj II, który przybył tu z pobliskiej Spały na uroczystość poświęcenia cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie. W czasie II wojny światowej spacerowali tu także niemieccy dygnitarze i wysocy rangą hitlerowscy żołnierze, choć to powodem do dumy jest słabym, ale docenić należy fakt, że i Niemcy zachwyceni byli urokiem tej turystycznej perły regionu.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

qwert ~qwert (Gość)14.02.2021 16:41

ile mieli lat ci niemcy

22


? ~? (Gość)16.02.2021 09:13

Tak jak tam pogryzły mnie komary nigdzie tego nie doświadczyłem. Nie zamierzam tam wracać.

02


gość_panibarbara ~gość_panibarbara (Gość)14.02.2021 10:44

Nic specjalnego te niebieskie zrodla, ale ogólnie jest co zwiedzać w tomaszowie od skansenu bo bunkry do grot zamkniętych i otwartych każdy weekend można milo spędzić na zwiedzaniu nawet transportem miejskim można dojechać do każdego miejsca Piotrkowianie mogą zazdrościć że w tomaszowie jest darmowy przejazd

93


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)14.02.2021 12:59

Z całą pewnością jest to perełka w najbliższej okolicy.

60


gość_ famullski ~gość_ famullski (Gość)14.02.2021 10:20

U mnie w Krężnej jest dopiero piękny staw.

52


gość_hjj ~gość_hjj (Gość)14.02.2021 10:53

Zagrozili mi komielisko

04


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat