Od środy oddział wewnętrzny w PCMD ma być wygaszany

Strefa FM Wtorek, 24 września 201949
Wszystko wskazuje na to, że tylko do końca miesiąca będzie funkcjonować oddział wewnętrzny w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, dyrektor szpitala wypowiedziała Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowę ryczałtową, a to oznacza, że oddziały, które znajdowały się w tzw. sieci szpitali miały zostać zamknięte. W sprawie porodówki ogłoszono konkurs, który wygrało PCMD, ale w sprawie oddziału wewnętrzego takiej decyzji nie podjęto, ponieważ podobny oddział znajduje się też w szpitalu przy ul. Rakowskiej. Zarządzającym piotrkowskim PCMD zależy jednak na tym, aby interna tam pozostała, w tym celu zaproponowali dyrektorowi Funduszu, że ostatecznie mogliby poprowadzić internę w ramach sieci. Po rozmowach, które odbyły się we wtorek taka opcja jest jednak mało prawdopodobna, co oznacza, że od środy pacjenci nie będą już na ten oddział przyjmowani, a do końca miesiąca ma on zostać zamknięty.
Fot.: archiwum epiotrkow.plFot.: archiwum epiotrkow.pl

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia.


- Przypomnę raz jeszcze, że dyrekcja PCMD wypowiedziała umowę NFZ całkowicie nieoczekiwanie, my chcieliśmy te działania kontynuować w piotrkowskim szpitalu, nawet mamy przygotowaną kolejną transzę pieniędzy przygotowaną dla tej placówki na oddział wewnętrzny, ale ostatecznie trafi tam tylko ułamek tej kwoty. Władze szpitala po złożeniu wypowiedzenia umowy ryczałtowej, miały trzy miesiące na cofnięcie tego kroku. Nie zrobiono tego. Teraz w ostatnich dniach września, czyli kilka dni przed końcem umowy, podjęto działania, aby taką umowę z NFZ znowu mieć, ale nie jest to możliwe ze względów prawnych. Kwalifikacja do sieci odbywa się raz na jakiś czas, kolejna odbędzie się dopiero za 1,5 roku. Od 1 października oddział wewnętrzny PCMD nie będzie miał już umowy z NFZ, ponieważ wypowiedziano ją ten rodzaj świadczeń - powiedziała nam Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ.


We wtorek do siedziby łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pojechała dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, Eliza Bartkowska.


- Pojechałam tam ostatni raz, z ostatnim pomysłem, jest paragraf, według którego dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia może podjąć indywidualną decyzję i zakwalifikować do sieci szpital, który nie spełnia wymagań sieciowych. Niestety udzielono nam odpowiedzi odmownej. Dano nam do zrozumienia, że będziemy mogli zachować internę, pod warunkiem, że wrócimy do sieci na poprzednich warunkach, a więc razem z porodówką. Robimy wszystko, żebyśmy mogli ten oddział w Piotrkowie Trybunalskim zachować, jednak dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zadeklarował, że może rozszerzyć znajdującą się tam internę, dlatego dla pracowników NFZ nasz oddział wewnętrzny jest zbędny, mimo, że mamy profesjonalną kadrę i odpowiednie miejsce. Wystąpiliśmy z propozycją przeprofilowania tego oddziału pod kątem diabetologii i zakładu opiekuńczo-leczniczego, których w Piotrkowie Trybunalskim nie ma, ale to urzędników nie przekonuje - powiedziała nam Eliza Bartkowska, która już wcześniej podkreślała, że jeden oddział wewnętrzny jest w przypadku Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego niewystarczający, gdyż jak powiedziała jej konsultant wojewódzki w tym zakresie, w takim mieście jak Piotrków Trybunalski na oddziale/oddziałach wewnętrznych powinno być co najmniej 70-80 łóżek, tymczasem w tej chwili jest ich niespełna 60.


I wszystko wskazuje na to, że po zamknięciu interny w PCMD będzie ich jeszcze mniej, choć niewykluczone, że pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia mogliby ogłosić konkurs na kolejną internę na przykład wtedy, gdyby w SWW im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim nie udałoby się zatrudnić dodatkowego personelu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.09.2019 09:25

To w ramach strajku klimatycznego ?
Oddajcie nasze podatki i skladki zdrowotne!

21


gość ~gość (Gość)24.09.2019 23:12

Czemu nikt nie mówi o likwidacji, obok oddziału internistycznego, także poradni kardiologicznej, diabetologicznej, itp?

141


gość ~gość (Gość)24.09.2019 22:41

Ludzie szanujcie się w Piotrkowie,bo nikt Was nie poszanuje jak sami do siebie szacunku mieć nie będziecie. Szanujcie tych ciężko pracujących lekarzy, pielęgniarki i inny personel. Są wśród nich ludzie z empatią i nie należy ich krzywdzić oszczerstwami.

121


gość ~gość (Gość)24.09.2019 22:14

Co do osoby która uważa że w weekendy j Święta nie ma na Rakowskiej lekarza dyżurnego - nie ma wtedy lekarza prowadzącego ale lekarz dyżurny zawsze jest -myśli Pan/Pani że kto przyjmuje pacjentów na Oddział podczas dyzuru ? Raczej nie salowa

62


gość ~gość (Gość)24.09.2019 22:04

Wewnętrzny na ul Rakowskiej to fakt że potrzebuję poprawy warunków tak dla pacjentów jak i personelu. Co prawda lekarze zawsze mają lżej bo napiszą i tylko czekają na wykonanie polecenia ale pielęgniarki i opiekunki z tego oddziału mają strasznie. Leżąc kilka dni widziałem jak użerają się zarówno z pacjentami jak i co gorsza z ich rodzinami,jak przebierają nie jednokrotnie pacjentów zakrwawionych lub zesranych którzy jeszcze stawiają żądania. Najgorsze jest to że przywozi się pacjenta który prawie umiera i jest walka o jego życie,ale tego nikt nie widzi. Widzi się tylko jaki jest procent umieralności na tym oddziale. Na Roosevelta nie było takich ciężkich stanów, wiem bo tam też leżałem.Najgorsze jest to że wiesza się na tych kobietach psy. Fakt jest taki że są pielęgniarki które nie są zbyt miłe ale jest ich naprawdę mało. Paza tym są bardzo pomocne szczególnie panie opiekunki. Zanim więc napiszecie o nich źle to pomyślcie

81


ewi ~ewi (Gość)24.09.2019 21:30

Czy pęsja będzie na czas będzie wypłacona pani dyrektor czyta komentarze to tyczy sie do niej.

91


gość ~gość (Gość)24.09.2019 21:29

Dziwić się trzeba dziennikarzom, ale i politykom różnych opcji, że o temacie NPL ( nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej) zapomnieli ( chcieli zapomnieć?) Przecież to jawne ograniczanie społeczeństwu dostępności do świadczeń , jeśli zamiast 5 lekarzy dla miasta i rozległego powiatu na dyżurze będzie 2 lekarzy( tylko na Wolborskiej).A trzeba wiedzieć, że w nocy i w weekend ludzie tez chorują, często trzeba do nich jechać, gdyż są obłożnie chorzy i sami nie przyjdą, ludzie również w weekend i nocą.... umierają i ktoś musi po prostu stwierdzić zgon, aby rodzina mogła podjąć jakiekolwiek kroki. A zatem odpowiedzialni za te sytuację( Starostwo?, NFZ?, politycy?) zafundują społeczeństwu horror- dobrze, że wybory wkrótce i niektórym będzie można z czystym sumieniem podziękować. A gdzie prasa lokalna, Radio Strefa FM, portale miejskie? Czy to nie ich rola piętnować głupotę i w ten sposób służyć społeczeństwu? Oni zajmują się dyrdymałami...

51


Lolo ~Lolo (Gość)24.09.2019 21:08

Ludzie dajcie już spokój z tymi lamentami nad zamykanymi w Piotrkowie oddziałami. Jakość świadczonej tam pomocy medycznej jest na poziomie XIX w. Jak ktoś ma przeżyć i sam się wykaraska to żył będzie. W ciężkich przypadkach wprowadza się pacjentów w stan śpiączki farmakologicznej, aby poleżał parę dni i żeby parę groszy z NFZ wpłynęło - nikt nie próbuje dociekać co się takiemu człowiekowi dzieje i wiadomo jak się to kończy. Zresztą kto ma tych ludzi ratować - ta kadra, która tam pracuje. Z drugiej strony wiadomo, że dobry lekarz tu do roboty nie przyjdzie. Niestety taki jest stan medycyny szpitalnej w Piotrkowie. Zostaje tylko Warszawa i może Kraków, Wrocław. Łódź też nie jest wiele lepsza, może poza okulistyką na Milionowej..Piotrkowscy lekarze mają za to mniemanie o swoich kwalifikacjach jak bogowie. Przy prawdziwych lekarzach np. z CZD w Warszawie baliby się nawet odezwać, żeby się nie zbłaźnić. Tak jest niestety smutna prawda o piotrkowskich szpitalach.

61


Qpa ~Qpa (Gość)24.09.2019 20:54

Chcą w konkursie, w sieci tej szpitalnej, więc w czym ma problem NFZet. Co kasy na leczenie ludzi już brakuje, bo rozdane wszystko na plusy programowe. Tylko szpitale na minusie

34


Czas ~Czas (Gość)24.09.2019 20:51

Jak dobrze rozumiem szpital powiatowy na Roosevelta chce utrzymać dalej oddział wewnętrzny a NFZ pod rządami pis ma na to w nosie. To my w wyborach będziemy mieć pis w nosie.

59


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat