Od środy możliwe szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach

PAPKraj Czwartek, 10 czerwca 202125 2089
Od środy, po spełnieniu określonych warunków, istnieje możliwość wykonywania szczepień przeciw COVID-19 w aptekach.

W Dzienniku Ustaw 8 czerwca opublikowano zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Zapisano w nim, że wchodzi w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

 

Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem szczepienia w aptekach mogą zostać przeprowadzane, po spełnieniu określonych warunków, w dwóch pomieszczeniach apteki: pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym i w izbie ekspedycyjnej.

 

Izba podnosi, że warunkami koniecznymi do spełnienia w przypadku świadczenia usługi przez aptekę w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym są: zachowanie rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie, pisemna procedura określająca zasady dostępu i korzystania z pomieszczenia gwarantująca pacjentom bezpieczeństwa oraz poszanowanie intymności i godności oraz umożliwiająca niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki.

 

Warunkami koniecznymi do spełnienia w przypadku wykonywania szczepień w izbie ekspedycyjnej apteki są natomiast: wydzielenie obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów oraz w przypadku, gdy wydzielenie to nie jest możliwe, konieczne jest wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych w tej izbie, bez uszczerbku czasowego na wykonywanie innych zadań zgodnie z jej zasadniczym przeznaczeniem.

 

Rozporządzenie ściśle określa podstawowe wyposażenie jakie musi posiadać apteka, która będzie przeprowadzać szczepienia.

 

W jego skład wchodzi: stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu wykonywanych szczepień; zestaw do wykonywania iniekcji; zestaw do wykonania opatrunków; pakiety odkażające i dezynfekcyjne; dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym; środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice) oraz pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.

 

Niezbędne wyposażenie to także pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne; adrenalina do wstrzykiwań o stężeniu zgodnym z przyjętymi standardami, niezbędna w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta; termometr bezdotykowy oraz sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką (poza sprzętem służącym do sprzedaży aptecznej).

 

Apteka zobowiązana jest również od utylizacji odpadów medycznych poszczepiennych zgodnie z obowiązującymi przepisami. (PAP)


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)10.06.2021 20:43

Na wirusowe choroby szczepionki nie ma co z tego ,ze na grypę jest jak nigdy nie jest trafiona i nie warto się szczepić bo można sobie dopiero problemów zdrowotnych narobić. To samo jest z Covidem który odpuścił bo wiosna lato dużo słońca wiec wirusy są mało aktywne. Przykład Angoli tyle zaszczepionych a cały czas jest wzrost zakażeń. Ja z rodziną nie szczepimy sie z prostej przyczyny własna odporność jest najlepsza mamy przykład z rodziny kuzynka się zaszczepiła zachwycona ale radość szybko prysnęła zakaziła męża rodziców jeden z domowników zmarł a sama do dziś ma powikłania i nie pracuje takie są efekty szczepienia u tej osoby a znam wiele osób z powikłaniami i osoby które po szczepieniu zeszły nagle z tego świata .
Szczepić się czymś co nie ma ukończonych badań wiec jest to eksperyment medyczny nic więcej. Ja tylko dziwię się ile jest ludzi naiwnych idą jak barany na rzeż sami kiedy się obudzą będzie już za późno i wtedy będzie płacz.
Parę lat wcześniej osoba dość wysoko postawiona mówi tak szykuj się na masowe odbieranie majątków Polaków .. Wiedziałem ,ze sytuacja nie jest ciekawa i poszukałem kilku wypowiedzi pada słowo wirus wiec zrozumiałem co sie stanie i to sie teraz dzieje a będzie gorzej

11


spoko ~spoko (Gość)10.06.2021 09:56

brać coś co powstało w pospiechu i nie do końca jest sprawdzone ? japonia ,australia oni nie szaleją i podchodzą z rozsądkiem ,zobaczymy za kilka lat jakie skutki to pozostawi

104


hdftr ~hdftr (Gość)10.06.2021 12:11

Szczepionki są nie do końca przebadane (taki eksperyment na dużej populacji), wystarczy zgłosić się po e-skierowanie i wypełnić oświadczenie - sami dla siebie jesteśmy lekarzami i bez żadnych badań przyjąć coś, co tak naprawdę nie wiadomo jak wpłynie na nasz organizm i jakie będą tego skutki po jakimś czasie. W radio (które powinno być bezstronne) śmieją się z płaskoziemców, ale każdy może mieć swoje zdanie.

74


Orlen ~Orlen (Gość)10.06.2021 17:56

Mogę zaproponować szczepienie?

12


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)10.06.2021 10:09

To już od teraz na szczepienie przeciwko, podobno śmiertelnej wirusowej chorobie, jak na piwko do wyszynku? Rozumiem również, że zakwalifikowanie (pacjenta) do szczepienia, to taka przysłowiowa bułka z masłem, lekarz zupełnie niepotrzebny, niech lepiej przyjmuje teleporady w przychodni. To ja już pozostanę przy dezynfekcji rąk i niewielkim dystansie społecznym, na pewno mniej mi zaszkodzi, a może pomóc. A szczepionkę lada moment będzie się przyjmować, jak kiedyś tran w szkołach (tran doustnie, a nie podskórnie), z tym że wtedy Polska płaciła za tran rublami transferowymi lub węglem, a teraz "kapustą" i euro. No niezły biznes, można go nominować do nagrody Nobla, w dziedzinie ekonomii( w domyśle ekonom pan Niedzielski).

92


gosc12333 ~gosc12333 (Gość)10.06.2021 09:44

Od czwartku: na stacjach benzynowych,
Od piątku: w warsztatach samochodowych (z zachowaniem 1,5 metra od narzędzi pneumatycznych)
Od soboty: na giełdzie i bazarze przy Dmowskiego (z wyłączeniem osób kupujących pomidory)
Od niedzieli: na placach zabaw i w kościołach (ale tylko w godzinach wieczornych)
Od poniedziałku: w Biedronce (tylko z kartką Moja Biedronka)
Od wtorku: w Lidlu (przy podaniu szczepionki obowiązuje promocja 1+1, możesz zaszczepić np. swojego psa)
Od środy: w kioskach Ruch (tylko dla osób z długimi rękoma)

141


pytak ~pytak (Gość)10.06.2021 11:56

Firmy farmaceutyczne zarabiają miliardy na sprzedaży sczypawek.
Ile z tego mają nasi miejscowi służalcy ?
Za tysiące ludzi pozbawionych należytej opieki zdrowotnej ta kwota z pewnością jest żałosna.

62


Doktor Watson ~Doktor Watson (Gość)10.06.2021 11:16

"Po Pier Do Lenie" ludzkie dosięgło zenitu!
Tak czy siak od piątku "Koko Koko Euro spoko", czy jakoś tam!

42


wojciech ~wojciech (Gość)10.06.2021 10:49

Bez większego problemu można zaszczepić się w Piotrkowie. Jest tylko jedno ale ! Punkt przy szpitalu na Rakowskiej. Zapisujesz się wybierając ten punkt. Dostajesz potwierdzenie sms-em zapisu na szczepienie na adres Rakowska 15. Jedziesz do tam .. . I tu zonk !!! To nie ten adres ! Prawdziwym adresem jest Wolborska 76. Na zewnątrz praktycznie żadnego oznaczenia. Maleńka tabliczka przy bocznym wejściu. Naprawdę nie można zrobić tego solidnie ?

33


gośćq ~gośćq (Gość)10.06.2021 09:20

polecam z całego serca przychodnie w Smardzewicach, miła obsługa i szczepienia od ręki lub z dnia na dzień polecam

26


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat