Od 8 stycznia 2021 będą obowiązkowe. Wszystko o e-skierowaniach

ePiotrkowŁódzkie Czwartek, 30 lipca 20207 3323
Placówki lecznicze, wystawiające i przyjmujące e-skierowania otrzymają premię finansową nawet do 30 tys. zł dla poradni specjalistycznych i ponad 4 tys. zł dla POZ. Od 8 stycznia 2021 r. e-skierowania będą już obowiązkowe. Otrzymamy je na wizytę do specjalisty, badanie tomografem komputerowym czy rezonans magnetyczny, do szpitala. W Łódzkiem wystawia je 358 placówek. W Piotrkowie Trybunalskim 16 placówek, m.in. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka. W powiecie piotrkowskim e-skierowanie otrzymamy także w Woli Krzysztoporskiej i w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Moszczenicy.

W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej. W całym kraju wystawiono już ponad 280 tys. e-skierowań, które otrzymało blisko 210 tys. pacjentów. Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe finansowanie dla lekarzy rodzinnych, którzy będą wystawiać e-skierowania oraz lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy będą przyjmować i wystawiać niezbędne w procesie leczenia e-skierowania.


Aby zachęcić podmioty lecznicze do przyłączania się do systemu e-zdrowie (P1) NFZ będzie premiował finansowo te placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), które odejdą od skierowań wystawianych w postaci papierowej na rzecz e-skierowań.

Zmiany mają na celu zachęcić lekarzy POZ i AOS do wystawiania e-skierowań do poradni w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, na leczenie szpitalne lub ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne. Dodatkowo w placówkach POZ premiowane jest zapewnienie rejestracji e-skierowania (tj. przyjęcie do realizacji przez podmiot leczniczy realizujący świadczenia wskazane w skierowaniu) w ciągu 2 godzin od momentu jego wystawienia w POZ.

– Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i NFZ aktywnie wspiera świadczeniodawców w procesie transformacji cyfrowej, poprzez dofinansowania i szkolenia. W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania e-skierowaniem. Chcemy ten trend umacniać, dlatego wspólnie z MZ i NFZ przygotowaliśmy wsparcie finansowe dla podmiotów leczniczych i lekarzy wystawiających i realizujących e-skierowania. Ufam, że przełoży się to na znaczący wzrost tempa wdrożenia i stopień wykorzystania tej usługi – podkreśla Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.
Ma to być sygnał dla środowiska, że nie warto czekać na ustawowy obowiązek tylko już dziś, decydować się na kolejny krok, na drodze do cyfryzacji swoich praktyk lub placówek medycznych.

 


Jakie środki może otrzymać placówka POZ, a jakie AOS?

Świadczeniodawca POZ, który w lipcu 2020 ma zadeklarowanych 5 tys. pacjentów i będzie wystawiał e-skierowania na poziomie powyżej 90% może liczyć miesięcznie na dodatkowe środki w kwocie od 3,5 do 4,4 tys. zł (jeśli posiada również certyfikat akredytacyjny).

Natomiast świadczeniodawca AOS, który udziela świadczeń w 15 poradniach specjalistycznych

i w lipcu 2020 udzielił świadczeń na kwotę ok. 835 tys. zł, może otrzymać miesięcznie dodatkowo nawet do 30 tys. Warunkiem jest rejestrowanie pacjentów z e-skierowaniem (współczynnik na poziomie 20%) oraz wystawianie e-skierowań podczas 30% porad.

Od 8 stycznia 2021 wystawianie skierowań w postaci elektronicznej będzie obowiązkowe dla znacznej części usług medycznych w Polsce. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. Tylko w czerwcu lekarze wystawili ponad 2 razy więcej e-skierowań niż miesiąc wcześniej (64 tys. w czerwcu, 24 tys. w maju). Dziennie wystawianych jest już przeszło 10 tys. e-skierowań.

Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się na świadczenie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1), musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

 


E-skierowanie w regionach

E-skierowanie ułatwia codzienną pracę lekarza, który je wystawia oraz placówki, która będzie je realizować. W momencie, gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji i zapobiega potencjalnym błędom.

E-skierowania wystawiane są już w ponad 4 tys. placówek w całej Polsce.


Najwięcej e-skierowań wystawianych jest w woj. śląskim (32 tys.), dolnośląskim (28 tys.), mazowieckim (18 tys.) i małopolskim (15 tys.). Największą dynamikę wzrostu zaobserwowano w woj. kujawsko-pomorskim.

 

 

Profil e-lekarza

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat. W czerwcu 2020 swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 2 tys. lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz chorób układu kostno-mięśniowego.


Jak działa e-skierowanie?

1. Lekarz wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym, może również skorzystać z darmowej aplikacji gabinet.gov.pl

2. Informację o wystawionym e-skierowaniu otrzymasz na wskazany numer telefonu, SMS-em z 4-cyfrowym kodem albo na e-mail z załączonym w PDF e-skierowaniem. Jeśli nie korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta (dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl), otrzymasz od lekarza wydruk informacyjny.
3. Zapisz się na świadczenie medyczne na podstawie e-skierowania:

- przez telefon — podaj 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL (już nie musisz dostarczać skierowania osobiście);

- osobiście — przekaż 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL lub przedstaw wydruk informacyjny albo informację o e-skierowaniu na ekranie swojego telefonu. Placówce wyposażonej w czytnik wystarczy kod kreskowy, aby pobrać e-skierowanie.

 


Jak wygląda e-skierowanie?

Do 8 stycznia 2021 trwa okres przejściowy, gdzie funkcjonują zarówno skierowania w postaci tradycyjnej (papierowej), jak i w postaci elektronicznej. Jest także możliwość wystawienia pacjentowi elektronicznego skierowania i wydania mu go w postaci wydruku informacyjnego. Taki wydruk, podpisany przez lekarza wystawiającego skierowanie, może być zrealizowany jako e-skierowanie (w placówkach, które już obsługują e-skierowania) lub jako zwykłe skierowanie na dotychczasowych zasadach dotyczących skierowań w postaci papierowej (w placówkach, które jeszcze nie obsługują e-skierowań).

 

 

 

 

 

(materiały: NFZ Łódź) 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kibicie a polany ~kibicie a polany (Gość)30.07.2020 13:40

2 Miliadrdy poszło na TVP co roku za to można zrobici 20 szpitali z najnowszym spżetem ale poco

32


gość ~gość (Gość)30.07.2020 18:52

Muszą coś wykombinować, bo nie mam zamiaru pajacom rządowym podawać swojego telefonu czy maila. Chyba że chcą stacjonarny.

00


oko systemu ~oko systemu (Gość)30.07.2020 12:10

wizyta przez tel., badanie przez tel., diagnoza przez tel., recepta przez tel., specjalista przez tel., czy nam są potrzebne jeszcze nogi i ręce. Kiedy zostaną wprowadzone e-pozwolenia na wyjście z domu pod okiem kamer, rozumie że każda moja zł /jeżeli w/g jest moja/, to zostanie zadysponowana na cokolwiek przez system. Moim jedynym prag.. i marzen. będzie, aby system miał mnie w swojej opiece.

81


Ciekawe.. ~Ciekawe.. (Gość)30.07.2020 12:27

czy będzie to tak działać jak od 2 dni eWus tzn. praktycznie nie działa?

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat