Od 2 lat walczymy z depopulacją

Strefa FM Czwartek, 05 listopada 201522
Województwo łódzkie wyludnia się - biją na alarm demografowie. W naszym regionie nie dość, że jest coraz mniej mieszkańców, to do tego jest coraz więcej osób starszych.
Od 2 lat walczymy z depopulacją

- Wyludniamy się, w województwie łódzkim jest najwięcej osób w wieku poprodukcyjnym, choć jest to charakterystyczne dla całej Polski. Bierzemy pod uwagę wskaźniki demograficzne i staramy się przeciwdziałać temu zjawisku - mówi Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej.

Dlatego opracowano specjalny program mający zmniejszyć depopulację w województwie łódzkim. - Mam nadzieję, że będzie nam się lepiej żyło i w takim kierunku idziemy, jeśli chodzi o działania w tym programie. Mamy swoje mocne strony, ale tą słabą jest właśnie sytuacja demograficzna. Staramy się to naprawiać, bo chcemy, aby jak najwięcej młodych ludzi zostało w Łódzkiem – dodaje dyrektor Mroczek.

 

Program w województwie łódzkim działa od 2013 roku.

 

Problemy demograficzne dotykające województwo łódzkie należą do największych w skali kraju i poważnie zagrażają rozwojowi regionu. Diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, statystyki GUS, raporty z badań oraz opracowania merytoryczne w zakresie demografii województwa łódzkiego nie napawają optymizmem. Liczba ludności województwa do roku 2020 będzie systematycznie spadać. Ponadto Łódzkie charakteryzuje się najgorszymi w kraju wskaźnikami dotyczącymi zdrowotności, w tym najwyższym poziomem umieralności oraz drugim miejsce w zakresie zachorowalności na choroby cywilizacyjne. Zjawiska te w przeważającym stopniu dotyczą miasta Łodzi, szczególnie w zakresie umieralności w wieku 20 - 60 lat.

 

- Głównym celem działań Zarządu Województwa Łódzkiego jest odbudowa kapitału ludzkiego regionu poprzez tworzenie sprzyjających warunków na rynku pracy, rozwój wykształcenia i kompetencji oraz poprawa jakości życia mieszkańców województwa. Proponowane działania i kierunki interwencji dotyczą w szczególności obszaru rodziny, edukacji, rynku pracy, jakości życia, zdrowia oraz aktywizacji seniorów i mają różne zakresy oddziaływania i interwencji w zależności od grupy docelowej, do której są skierowane - czytamy w „Planie przeciwdziałania depopulacji w województwie łódzkim” z 2013 r.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

byly_piotrkowiak ~byly_piotrkowiak (Gość)05.11.2015 13:52

A co Wy robicie, żeby temu zapobiec ? Dyrektor Mroczek "plecie trzy po trzy para piętnaście" o programie, który działa od 2013 roku ! He ?! Widać nie działa skoro postępuje depopulacja ! Po za tym jakieś konkrety ? Coś ? Na czym to ma polegać ? Pani dyrektor wie, że jest program i... to wszystko. A plan dotyczy zamykania zakładów pracy, dobijaniu mieszkańców nowymi podatkami ( np.: najnowsze "dziecko" Piotrkowskiej Rady Miasta - podatek od kanalizacji )... Brak słów na to, co się dzieje - tniecie gałąź, na której siedzicie !!! Będzie wielkie i bolesne BUM.

100


Leito ~Leito (Gość)05.11.2015 13:21

A czego żeście się kurka wodna spodziewali?

80


sklave sklaveranga05.11.2015 12:34

Do głosu dochodzi pokolenie, które życie dzieli już na dwa światy: rzeczywisty oraz wirtualny.
Dziś młode pokolenia ma inne priorytety. Wpierw kariera zawodowa później jak przyjdzie na to czas dziecko a tak przy okazji zanikają więzi rodzinne. Antykoncepcja jest zbyt łatwo dostępna i niezawodna. Czy czekają nas czasy kiedy dzieci będą się rodzić w probówkach a osobniki wyjątkowe oporne na spolegliwość i układy będą eliminowane? I to wcale nie jest już fantastyka to powoli staje się realne.
Więcej na http://sklave.manifo.com/

31


Emigrant ~Emigrant (Gość)05.11.2015 12:17

Zamknijcie lotnisko na Lublinku i po problemie :)

20


Andrzeej ~Andrzeej (Gość)05.11.2015 11:35

Powodzenia życzę. W Piotrkowie nie można zdobyć ani dobrego wykształcenia ani ciekawej, dobrze płatnej pracy. Same magazyny i sklepy, no i do tego praktycznie zero rozrywki. Nie dziwię się, że młodzi uciekają gdzie pieprz rośnie. Stawiajcie więcej lidli i biedronek a niedługo w tym mieście zostaną same urzędasy no i ewentualnie ich ustawione rodzinki.

180


Latawiec ~Latawiec (Gość)05.11.2015 11:23

Serio ? to jest widać od 5-6 lat ^^ Nie ma pracy za godziwe pieniądze(1280zł to jest głodowa pensja za którą ledwo przeżyjesz miesiąc, ale zapomnij o odkładaniu lub wakacjach) Młodzi wybierają większe miasta tam gdzie jest jakaś normalna płaca.

121


gość 21 ~gość 21 (Gość)05.11.2015 11:18

To cała prawda o rządach przez 25 lat transformacji niszczenia gospodarki i miejsc pracy a służalczość naszych rządzących wobec Berlina Brukseli i pejsiatych którzy doprowadzili nasz kraj do ruiny i braku perspektyw na przyszłość wiec dzieci nie będzie by były kolejnymi niewolnikami .polska musi powstać z kolan i zerwać kajdany Brukseli bo innaczej przepadniemy na wieki

83


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat