Od 15 lat w UE. Co zyskał Piotrków?

ePiotrkow Wtorek, 30 kwietnia 201924 4283
1 maja mija 15 lat od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ponad 163 miliardy zł – właśnie tyle z funduszy unijnych trafiło od 2004 r. do Polski (do kasy wspólnoty wpłaciliśmy 53 miliardy). Jaka część tych pieniędzy przypadła naszemu miastu?
Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy, fot. as

- W ciągu 15 lat również Piotrkowowi przypadł spory kawałek unijnego tortu - mówi Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy w piotrkowskim Urzędzie Miasta. - 323 mln zł to kwota dofinansowania, a łączna wartość unijnych projektów to ponad 517 mln.


Unijne pieniądze przeznaczyliśmy głównie na infrastrukturę, tzn. na oczyszczalnię ścieków, wodociągi, kanalizację, renowację zabytków, na ulice, ronda, szkoły, sale gimnastyczne. - Wydawaliśmy pieniądze nie tylko na „twarde”, infrastrukturalne projekty, ale też na dodatkowe zajęcia, na cele społeczne, kulturalne i edukacyjne - dodaje kierownik Kopeć.


Nie tylko Urząd Miasta w Piotrkowie był beneficjentów unijnych pieniędzy. O środki z UE starali się również przedsiębiorcy, szkoły, urząd pracy, instytucje, jednostki miejskie. - A to oznacza, że ogólnie tych pieniędzy dla naszego miasta było dużo więcej - mówi Jolanta Kopeć.


Nasi urzędnicy wciąż walczą o kolejne fundusze, głównie na infrastrukturę, czyli na drogi, termomodernizacje, ale również na wyższą jakość edukacji i lepsze wykształcenie młodych piotrkowian.


Przed nami ostatnia perspektywa unijna, w której Polska będzie beneficjentem funduszy. Oznacza to, że musimy zmodyfikować swoje cele, tzn. przeprogramować się na ochronę środowiska (ograniczenie niskiej emisji), innowacje. - Musimy zabrać się za rozwiązywanie poważnych problemów, które dręczą Polskę i całą Europę – dodaje kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy.


Zainteresował temat?

2

6


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cierpliwy ~cierpliwy (Gość)08.05.2019 13:53

likwidacja dwóch hut, metalplastu,fadomu, sigmatexu,fmg pioma ,delta oddania panstwowego majątku nygusom z róznych opcji politycznych . teraz mamy nowa władze która swoim kolegom rodzince załatwia ciepłe posadki w urzedzie spółkach miejskich ludzie pora się budzić i odsunąć te całe dzidostwo od władzy

00


P. Dolevas ~P. Dolevas (Gość)02.05.2019 22:54

Cytuję:
Musimy zabrać się za rozwiązywanie poważnych problemów, które dręczą Polskę i całą Europę


Ale tymi najpoważniejszymi problemami są eurosocjalizm i totalitarne zapędy władz tego eurokołchozu. Wszystkie pomniejsze problemy wynikają z tych dwóch. Rozwiązać ten eurokołchoz i problemy też się rozwiążą! A jak eurokomuchy chcą przerabiać Europę na swoją modłę, to przypominam, że jeden z księżyców Jowisza też nosi tę piękną nazwę. Mogą się tam przenieść i prostować tamtejsze banany. Grawitacja tam mniejsza, więc Juncker tańszym kosztem będzie osiągał stan nieważkości.

12


gość ~gość (Gość)02.05.2019 16:06

Mnie najbardziej śmieszny fakt, że ościenne miasta mają nowoczesną komunikację miejską dziękivl środkom pozyskanym z UE, a tu 20-letnie psujące się klamoty, które wedle prezesa są bardziej ekonomiczne. Ale jaja

30


gość ~gość (Gość)02.05.2019 09:41

Ulice dziurawe, walące się kamienicę w centrum, brak ścieżek rowerowych, Bugaj w opłakanym stanie, stare kopcące autobusy itd... Mam wrażenie że sąsiednie miasta nas trochę wyprzedziły...

81


~PT ~~PT (Gość)02.05.2019 09:10

Co zyskaliśmy? Nic. 1 maja 2 maja 3 maja. Czy coś się dzieje w tym mieście? NIC!

81


. ~. (Gość)02.05.2019 08:47

Jeszcze kilkanaście lat temu były prognozy, że liczba ludności Piotrkowa będzie wynosiła około 100 tyś, teraz ta liczba zbliża się do 60 tyś... O czym to świadczy?
Ile nowych zakładów pracy powstało w Piotrkowie od czasu przystąpienia do UE?
Ile zakładów pracy było w Piotrkowie przed UE?

102


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga02.05.2019 07:40

Piotrków zyskał zlikwidowane zakłady pracy , obniżenie statusu ekonomicznego mieszkańców .

82


gość ~gość (Gość)01.05.2019 09:42

Młodzi uciekają bo to miasto upada. Kolesiostwo i układy zniszczyły Piotrków. Jaka władza takie miasto.

141


ds ~ds (Gość)01.05.2019 01:20

Piotrków dno dna, ja zauważyłem zmiane ale w Tomaszowie - nie ważne od której strony wjeżdzam równiutkie ulice, a tutaj dziurska na dziurskach, i bedzie jeszcze gorzej jak A1 bedzie płatna, żelazna , rosevelta bedzie sie dało przejechac czołgiem. Brawo Chojniak, dzięki za Mediateke, io brak Castoramy że musze codziennie dojeżdzac do ŁDZ do pracy bo twoje miasto to dziadówa i kolesiostwo

131


Piotrkowski blokers ~Piotrkowski blokers (Gość)30.04.2019 22:13

Jestem cikawy jakim cudem Hojniak wygral wybory ? Bo w komentarzach widze same negatywy.Czyrzby ludzie zobbaczyli ze krol jest nagi?

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat