Obowiązkowe mandaty. Słuchacze dyskutowali

Strefa FM Czwartek, 21 stycznia 202136 2811
Dostałeś mandat? Musisz zapłacić, a dopiero potem możesz się odwołać do sądu. Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt nowelizacji przepisów. Zgodnie z jego założeniem, to ukarany mandatem będzie musiał udowodnić, że nie popełnił wykroczenia. Sprawa ta wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy magazynu Magiel na antenie Radia Strefa FM Piotrków.
fot. policja.gov.pl

 

Zgodnie z projektem z kodeksu wykroczeń zniknąć ma fragment mówiący o tym, że sprawca może odmówić przyjęcia mandatu karnego. Ukarany nie będzie mógł odmówić jego przyjęcia, tak jak to było do tej pory, a jedynie samodzielnie skierować sprawę do sądu. Co gorsza, jeśli nie zapłacimy mandatu i zostanie on ściągnięty na drodze postępowania egzekucyjnego, odpowiedni wpis na ten temat może się znaleźć w naszym świadectwie pracy.

 

A jak jest obecnie? Mówił o tym w magazynie MAGIEL nadkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.  - Policjant, który podejmuje interwencje ma szeroki wachlarz zakończenia takiego postępowania. Bierze pod uwagę wszelkie okoliczności. Może pouczyć, zwrócić uwagę czyli po prostu pogrozi palcem i powie, żeby więcej tego nie robić. Drugą możliwością jest nałożenie mandatu karnego, spotykamy się z tym najczęściej podczas kontroli drogowej. Każdy obywatel ma oczywiście prawo  odmowy mandatu, wówczas policjant jest zobligowany do skierowania wniosku o ukaranie do sądu. Wysokość mandatu wynosi od 20 do 500 złotych, w przypadku sądu grzywna może wynieść do 5.000 złotych.  Samo nałożenie mandatu może według policjanta być niewystarczające, wówczas może od razu skierować wniosek do sądu o ukaranie. Są to jednak skrajne przypadki. Radca prawny Bartłomiej Krasiński dodał, że możemy też złożyć wniosek o uchylenie mandatu. - Od momentu jego przyjęcia mamy 7 dni na złożenie odwołania w celu jego uchylenia.  

 

Teraz się to zmieni. Słuchacze Radia Strefa FM nie pozostawili suchej nitki na projekcie. - Wywraca do góry nogami cały nasz system prawny, a nawet ustrój. Trójpodział władzy zostaje zaburzony, bo władza wykonawcza staje się jednocześnie władzą sądowniczą.  Policjant jednoosobowo staje się sędzią – mówił pan Marcin.  - Przy tego rodzaju ruchach totalnie gwałcona jest zasada niewinności człowieka, powoli dochodzimy do sytuacji jaka ma miejsce w Hiszpanii, gdzie jest zapisana zasada domniemania winy. Nie dziwi mnie taki ruch tych środowisk tym bardziej, że weszła już zasada antyprzemocowa. Chce się zrównać policjanta z sędzią - podkreślał Maciej Zadumiński z piotrkowskiej Konfederacji. - Będzie pan szedł sobie ulicą, dostanie pan mandat i będzie pan udowadniał, że jest pan na prawie. Kiedyś policjant, który był kierowany do służby przechodził dwuletnie szkolenie, a teraz kandydaci przechodzą szkolenie dwumiesięczne. Nietrudno zgadnąć jaki będzie efekt tego działania – dodał inny słuchacz Magla.

 

Co ciekawe nawet poseł  Ziemi Piotrkowskiej Grzegorz Wojciechowski (PIS), który podpisał się pod projektem przygotowanym przez Jana Kanthaka (Solidarna Polska – PIS) nie jest do końca przekonany, że wejdzie on w życie.- Ja nie jestem jakimś zwolennikiem takich rozwiązań. Jest taka propozycja i będzie procedowana. Zobaczymy co z tej propozycji zostanie. Być może warto ją w komisji przedyskutować, aby ostatecznie być może nawet z niej zrezygnować – mówił w rozmowie z Radiem Strefa FM Piotrków.

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że projekt dotyczący mandatów ma znaleźć się w porządku obrad Sejmu w lutym, choć wcześniej ma zostać do niego złożona autopoprawka.


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_gosc ~gość_gosc (Gość)23.01.2021 08:15

Polska dochodzi do granic fantazji niczym w filmie Sedzia Dredd

30


PradziadPrzySaniach ~PradziadPrzySaniach (Gość)21.01.2021 21:38

Cytuję:
Dostałeś mandat? Musisz zapłacić, a dopiero potem możesz się odwołać do sądu.


Gdyby kodeks karny przewidywał karę śmierci (a w cywilizowanym kraju za pewne przestępstwa powinna być!), to policjant mógłby na miejscu odstrzelić podejrzanego delikwenta, a zastrzelony miałby 7 dni na złożenie odwołania i wykazanie swojej niewinności?
Wie ktoś może, jakiej narodowości jest Jan Kanthak, pomysłodawca tego typowo totalitarnego rozwiązania, którego się domaga?
A pan Wojciechowski niech nie rżnie głupa, tylko niech się wytłumaczy wyborcom, dlaczego taki chory pomysł poparł swoim podpisem! Milczanowska też!
***
"Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy" - Alexis de Tocqueville.
Powyższy cytat chyba wyczerpująco wyjaśnia, skąd u rządzących lęgną się w głowach takie pomysły.

90


gość_gość ~gość_gość (Gość)21.01.2021 15:29

Bardzo dobra decyzja,skończy się cwaniakowanie przed służbami

434


stefek ~stefek (Gość)22.01.2021 18:06

Takiego antynarodowego tzw. rządu jeszcze w dziejach Polski nie było. Gonić pis,

140


gość_mi ~gość_mi (Gość)22.01.2021 14:36

Proszę wprowadzić ekspresowo

012


gość_wieslaw paleta ~gość_wieslaw paleta (Gość)22.01.2021 14:35

Jestem za,byle tylko prawka za gorzaałe nie zabirały.

06


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)22.01.2021 10:38

Sami jajcarze i dowcipasy w tym (epitet) rządzie. Dzisiaj piszą, że niejaki (epitet) Kościński, obecnie zasiadający na stołku MF, namawia Polaków do wydawania gotówki na konsumpcję. No nie są to (epitet) jajcarze i dowcipasy? Na jaką konsumpcję, jak z drugiej strony szczują podległe represyjne (epitet) służby, żeby karać mandatami i karami administracyjnymi tych, którzy chcą Polakom ułatwić tą konsumpcję i tych, którzy chcą "konsumować". Ja (parę epitetów) taką władzę i taki rząd. Trochę mnie poniosło od (epitet) dyrdymałów.

60


zorrrrrro ~zorrrrrro (Gość)22.01.2021 11:44

Genialne wystarczy dać 500 pln i można wszystko!,Jakby Putin dał 1000?

70


gość_grejt ~gość_grejt (Gość)21.01.2021 22:13

A ja się zaszczepię i też noszę maseczkę. Słucham Panów więc nic mi nie będzie... Oczywiście to sarkazm. Polecam film Zniewolony - ostatnio tak się czuję w tym kraju jak ci ludzie, niewolnicy, z końca XIX wieku w Ameryce.

101


Kazik ~Kazik (Gość)22.01.2021 09:03

Co z tego jeśli nawet uchwalą taką ustawę to i tak będzie niezgodna z konstytucja gdyż konstytucja mówi jasno i ,że każdy ma prawo do obrony i jest puki co domniemanie niewinności. Co do policji ta zawsze łamała prawo i łamie gdyż każdy glina ma nie pisany limit mandatów jak się nie wyrobi premii nie ma. Miałem dwa lata temu taką sytuacje pożyczyłem auto znajomym i przychodzi z ITD wezwanie do podania danych celem wystawienia mandatu wiec odpisałem ,że nie ja autem tego dnia jechałem a komu auto pożyczyłem nie muszę ujawniać i na wymianie korespondencji się skończyło do tego fotka z radaru tak była złej jakości ,ze wcale osoby kierującej nie widać. To samo pomiar z ręcznego radaru jak ktoś zna przepisy to mandatu nie odbierze . Druga sprawa jak może mnie policjant zmusić do odebrania mandatu nie ma takiej opcji gdyż musiał bym go podpisać czyli potwierdzić swoją niby winę a jak tego nie zrobię to co?

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat