Obowiązkowe badania dla kierowców?

ePiotrkowKraj Czwartek, 10 maja 20189 7999
Stanowią grupę ryzyka, wolniej podejmują decyzje, mają coraz słabszy wzrok i słuch. Z drugiej strony dysponują też większym doświadczeniem i są ostrożniejsi. Czy kierowcy-seniorzy powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie?
fot. pixabay

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi prace nad nowymi przepisami, które wprowadzą obowiązek okresowych badań lekarskich dla starszych kierowców. Nad podobnym prawem pracuje także Unia Europejska. Unijni urzędnicy chcą, by obowiązywało we wszystkich krajach Wspólnoty. Obowiązek badań tłumaczony jest bezpieczeństwem na drogach. Czy w ogóle jest taka konieczność?


- Tacy kierowcy stanowią grupę ryzyka. Z badań wynika, że powodują dwa i pół raza więcej wypadków niż ci w wieku od 25 do 60 lat - mówiła w Maglu Katarzyna Babczyńska, psycholog transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. - Wraz z wiekiem starzeniu ulega nie tylko fizjonomia, ale i zmysły. Mamy coraz słabszy wzrok, słuch i refleks. Pogorszeniu ulega sprawność psychomotoryczna. Często kierowcy po 60. roku jeżdżą na pamięć, nie zwracają uwagi na znaki, są bardziej uparci.

 

Zwolennikiem okresowych badań lekarskich jest także dr Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego. - Takie badania poprawią bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Wiek robi swoje, pewne funkcje w naszym organizmie zmieniają się na gorsze. My tego nie zauważamy, bo to proces bardzo powolny. Ale gorzej widzimy, wolniej reagujemy, a na drodze w ciągu jednego tylko kilometra musimy podjąć nawet dziesięć decyzji. Na jedną mamy czasem jedną sekundę... Te badania nie miałyby na celu odbierania prawa jazdy starszemu kierowcy, tylko sprawdzenie jego zdolności do kierowania pojazdem i poprawienie niedoskonałości.


Czy rzeczywiście starsi kierowcy są największym problemem na polskich drogach? Niekoniecznie. - Większym są ludzie młodzi, do 25. roku życia, którzy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość - mówiła w Maglu Justyna Wacowska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Brak doświadczenia bywa większym zagrożeniem dla wszystkich. Jeśli chodzi o projekt Ministerstwa Infrastruktury, to uważam, że takie badania, jeśli już zostaną wprowadzone, powinny uświadamiać kierowcom, że nie są tak sprawni jak dawniej.


Zgodnie z planami, regularnie badać swoje zdrowie musieliby kierowcy, którzy ukończyli 60 lat. Nie wiadomo jeszcze jak często. Niektóre europejskie kraje już wprowadziły taki obowiązek, a w tych najbardziej restrykcyjnych kierowcy-seniorzy muszą się meldować u lekarza co roku.


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)10.05.2018 20:28

Najbardziej denerwują mnie stare dziady które myślą że wszystko już wiedzą i każdy potrzebuje ich rady...

215


gość ~gość (Gość)10.05.2018 06:31

Moim zdaniem to każdy przyszły i obecny kierowca powinien przechodzić psychotesty żeby sprawdzić czy wogole nadaje się jeszcze siedzieć za kółkiem

255


gość ~gość (Gość)10.05.2018 06:55

Bez przesady starsi jeżdżą ostrożniej nie słuchają muzyki bum bum co wy wymyslicie już temat wam się wyczerpał

445


gość ~gość (Gość)10.05.2018 07:59

Dajcie już tym emeryt spokój dość że mają małe emerytury to jeszcze im utrudniacie życie troszkę serca

313


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat