ARTYKUŁ SPONSOROWANY

OC na raty – gdzie kupisz najtaniej?

Poniedziałek, 07 września 2020 1247
Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, dlatego przez wiele lat firmy, które je oferują, stosowały politykę obowiązku wnoszenia opłaty z góry za cały rok. Zmiany, jakie dokonują się na rynku produktów finansowych, oraz wzrost konkurencji sprawiły, że wprowadzają one również inną opcję – uiszczanie składek w ratach. Które towarzystwa mają taką ofertę i gdzie możesz kupić OC najtaniej?

 

Dlaczego OC na raty kosztuje więcej?

To oczywiste, że jeśli trzeba za coś zapłacić z góry, najlepiej dokonać jednorazowej wpłaty. Dzięki temu nie musisz co kilka tygodni czy miesięcy martwić się o pieniądze na kolejną ratę. Zwykle również koszt takiego ubezpieczenia jest niższy, ponieważ nie obejmuje odsetek. Polisa OC jest produktem finansowym takim samym jak kredyt bankowy czy pożyczka. Dlatego firmy, które ją oferują, chcą czerpać korzyści z jej sprzedaży. W większości wypadków, przy bezszkodowej jeździe, klient dostarcza im środki, z których nie korzysta. Kiedy spłata jest rozkładana na raty, pieniądze nie mogą być inwestowane, a firma na tym traci.

Polityka pożyczania pieniędzy na procent obowiązuje również w przypadku polis. Decydując się na system spłaty ratalnej, klient pożycza środki od firmy, która teoretycznie wykłada je za cały okres rozliczeniowy. Dlaczego tak się dzieje? Pomimo wpłacenia jednej miesięcznej raty właściciel auta i tak pozostaje pod ochroną ubezpieczenia, a w razie wypadku – otrzyma odszkodowanie. Za taką pożyczkę musi jednak zapłacić odsetkami.

Kto wybiera ubezpieczenie OC płatne w ratach?

Chociaż OC w ratach to rozwiązanie niekorzystne z punktu widzenia wysokości opłat, wielu właścicieli pojazdów interesuje się możliwością zakupu polisy w tej wersji. Z czego to wynika? Korzystanie z auta przez wiele lat nie oznacza, że warunki finansowe właściciela nie ulegną zmianie. Czasami jest ona korzystna, jak w przypadku, gdy dziecko dorośnie i zacznie zarabiać. Innym razem przychodzi kryzys związany z utratą pracy czy dłuższą chorobą.

Pomimo że wraz z wiekiem i doświadczeniem wysokość ubezpieczenia maleje, i tak może ona być dużym obciążeniem dla budżetu. Przeglądając oferty OC na rankomat.pl, możesz się przekonać, że w wielu wypadkach wysokość składki ubezpieczeniowej niemal dorównuje minimalnej miesięcznej pensji. W jeszcze trudniejszej sytuacji jest rencista. Zdarza się, że wypłacane świadczenie nie pokrywa składki ubezpieczeniowej. Na polisę OC w ratach decydują się też osoby, które chcą na chwilę odpocząć od dużych sum i sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dla nich korzystne.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia OC na raty?

Składki ratalne są już dostępne w ofercie wielu towarzystw. Jest to zapewne efektem wzrostu konkurencji oraz zainteresowania taką formą ubezpieczenia. Wprowadzając je do oferty, firmy mają szansę na zdobycie kolejnych klientów. Różnice pomiędzy poszczególnymi propozycjami są jednak znaczące. Dotyczą elementów takich jak:

· dozwolona liczba rat – zazwyczaj są to dwie raty półroczne lub cztery kwartalne,

· wysokość dopłaty do OC w procentach,

· minimalna wysokość składki, od której można wnioskować o raty (w MTU Ubezpieczenia minimum wynosi 400 zł, w You Can Drive jest to kwota 600 zł).

Więcej szczegółowych informacji na temat wysokości rat i proponowanych ofert znajdziesz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/najtansze-ubezpieczenie-oc-na-raty.

Rata racie nierówna

Mogłoby się wydawać, że jeśli podpiszesz umowę o ubezpieczenie OC z jednym towarzystwem, to zaproponowana składka nie będzie się znacząco różnić od tych, które oferują inni ubezpieczyciele. W rzeczywistości wystarczy proste porównanie, aby przekonać się, że przy braku ostrożności i wcześniejszego rozpoznania OC może pochłonąć znacznie większe środki. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet wtedy, gdy początkowa stawka będzie podobna.

Przykładem są różnice pomiędzy ofertami firm AXA Direct i Generali przygotowanymi dla młodych kierowców. Przy płatności za OC ASS rozłożonej na dwie raty różnica w wysokości składki w 2019 roku wyniosła ponad 120%, wysokość półrocznej raty to odpowiednio 445 i 1092,50 zł, a wysokość dopłaty to odpowiednio 111 i 364 zł.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat