O zbrodni katyńskiej na tablicach przy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

ePiotrkow Piątek, 05 kwietnia 20195 2122
W kwietniu przypada 79. rocznica zbrodni katyńskiej. Te tragiczne wydarzenia przybliża plenerowa wystawa „Piotrkowianie zamordowani w Katyniu", która prezentowana jest na parkanie piotrkowskiego Muzeum.

Ładuję galerię...

Na 18 planszach zaprezentowanych zostało 149 biogramów przybliżających osoby urodzone w Piotrkowie, absolwentów piotrkowskich szkół, funkcjonariuszy Policji Państwowej, oficerów 25 pułku piechoty, urodzonych w powiecie piotrkowskim, pracujących w powiecie piotrkowskim, a także krewnych członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej. - Trudno powiedzieć, ile dokładnie ofiar w tym czasie było w naszym regionie. Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej szacuje, że było to około 290 osób. Dlaczego nie jesteśmy pewni tej liczby? Istnieje bowiem tzw. lista białoruska, na której też znajdują się zapewne ludzie związani z Piotrkowem. W 2018 roku zostały opublikowane zresztą fragmenty tej listy - powiedziała nam dr Małgorzata Piotrkowska, kustosz piotrkowskiego Muzeum.

 

Plenerowa wystawa prezentowana jest przez cały kwiecień na parkanie przy Placu Zamkowym 4. Scenariusz wystawy opracował Krzysztof Wiączek. Jej przygotowaniem i promocją zajmował się również Paweł Kendra. 


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

www ~www (Gość)22.04.2019 18:43

Wstyd. A kiedy patrioci z muzeum przygotują plansze dotyczące np. rozstrzelanych w lesie wolborskim, ofiary antyinteligenckiej zbrodni o kryptonimie Aktion AB - w samym tylko czerwcu 1940 roku spośród inteligencji aresztowano w Piotrkowie 200 osób, a w Sulejowie 108 osób. Aresztowanie przezyło tylko 3 mieszkańców Sulejowa...
A co z inteligentami aresztowanymi w Piotrkowie w sierpniu 1940 roku? Spośród aresztowanych 130 przezyło tylko 22...
A co z zamordowanymi przez niemców 74 nauczycielami i 31 prawnikami z powiatu piotrkowskiego?
Kiedy oddacie im cześć - przynajmniej tak jak tym z Katynia? A może według was śmierć tych ludzi nie była nic warta?

30


Historyk ~Historyk (Gość)09.04.2019 20:36

Dziękuję autorom wystawy, to cenna inicjatywa. Serce się raduje, że są tak zaangażowani muzealnicy. Zapewne wystawa przyczyni się do przypomnienia Piotrkowianom o tragicznej historii pomordowanych w Katyniu.

31


poeta ~poeta (Gość)09.04.2019 21:06

Gratuluję pomysłu, dziękuję autorom!!! To wspaniale, piotrkowianie będą mogli poznać tę tragiczną historię sprzed 79 lat

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat