O polsko-ukraińskim sojuszu w piotrkowskim muzeum

Muzeum Piotrków Poniedziałek, 15 kwietnia 20191 1122
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą czasową zatytułowaną „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski – Petlura 1920”. Ekspozycja ta została przygotowana przez redakcję „Kuriera Galicyjskiego” we Lwowie. Wystawa jest w Polsce mało znana. W 2016 roku w Sejmie odbył się jej wernisaż.
fot.: archiwum ePiotrkow.pl

Kolekcja prezentowana w salach piotrkowskiego muzeum, ukazuje skomplikowane losy współpracy polityczno-wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i atamana Symona Petlury w momencie budowania się państwa polskiego i kształtowania się granic niepodległej Polski. Jest ona przykładem jednego z pozytywnych akcentów koherencji polsko-ukraińskiej.

 

Układ sojuszniczy między Polską a Ukrainą został podpisany w dniu 21 kwietnia 1920 r. Jednak rozmowy i przygotowania do niego trwały od wczesnej jesieni 1919. Dokument ten formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym m.in. ofensywę na Kijów. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy. Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Sojusz kwietniowy dotyczył współdziałania militarnego przeciw bolszewikom.

 

Wystawa „Za Waszą i Naszą wolność. Sojusz Piłsudski - Peltura 1920” prezentowana będzie do końca czerwca 2019 roku.

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat