O narodowcach w miejskiej bibliotece

Piątek, 30 września 20111
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki “Obóz narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919 - 1939” wydanej w serii “Biblioteka – Piotrków 800”.

Autor - Robert Rudnicki urodził się 19 października 1979 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Jego praca magisterska “Ruch narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919 -1939” napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Nartonowicz-Kot, uzyskała wyróżnienie prezydenta Piotrkowa w konkursie “Na najlepszą pracę magisterską o Piotrkowie Trybunalskim”. Robert Rudnicki ukończył również studia podyplomowe z zakresu administracji publicznej oraz zarządzania środkami unijnymi.

Publikacja “Obóz narodowy w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1919 - 1939” jest już trzynastą pozycją w serii “Biblioteka – Piotrków 800” poświęconej dziejom i kulturze naszego miasta. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W książce przedstawiono obraz życia społeczno-politycznego miasta w okresie II Rzeczypospolitej, struktury organizacyjne Narodowej Demokracji w Piotrkowie i próby powstania na jego terenie Obozu Narodowo-Radykalnego. Wiele miejsca poświęcono relacji obozu narodowego z jego głównymi przeciwnikami politycznymi oraz działalności samorządowej endecji. Ponadto omówiono stosunek narodowców do mniejszości żydowskiej oraz ich reakcje na politykę państwa niemieckiego wobec Polski. Ostatnie dwa rozdziały poświęcono działalności wydawniczej obozu narodowego oraz jego zaangażowaniu w organizacjach pozarządowych. Publikację wzbogacają przypisy, bibliografia oraz ilustracje.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

promotor ~promotor (Gość)01.10.2011 09:56

Nagrodę praca magisterska otrzymała słusznie i dobrze, że ukazała się jako pozycja książkowa. Praca o obozie narodowym była potrzebna, gdyż w świadomości Piotrkowian pokutuje wiele mitów na temat rzekomej lewicowości miasta. Autor poruszył również sprawę bojówek lewicowych rozbijających wiece endecji - o tym już np. Ostrowski nie mówi.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat