O kobietach w piotrkowskiej Filii UJK

ePiotrkow Czwartek, 28 marca 20196 2561
"Kobieta na przestrzeni dziejów" to tytuł konferencji zorganizowanej w czwartek w auli Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Goście mogą przysłuchiwać się wykładom kilkudziesięciu prelegentów z całej Polski.
fot.: Ł. Michalczyk

Spotkanie odbywa się na Wydziale Filologiczno-Historycznym UJK. Dominika Juszczak, prezes Studenckiego Koła Naukowego Historyków „Klio", które zorganizowało konferencję, opowiedziała nam o prelegentach i ich wystąpieniach. - Gościmy ponad 40 prelegentów z rożnych ośrodków akademickich. Są między innymi goście z Wrocławia, Rzeszowa, Gdańska czy Łodzi. Zapraszamy wszystkich piotrkowian, którzy chcieliby nam towarzyszyć, wstęp jest wolny. Poruszamy tematy z przeróżnych epok, począwszy od antyku, a skończywszy na czasach współczesnych. Sylwetka każdej kobiety jest przybliżona, byśmy mogli lepiej ją poznać. Na przykład na początku wyświetliliśmy film dotyczący Marthy Benz, czyli prekursorki szeroko rozumianej motoryzacji. 

To właśnie kobiety są łącznikiem wszystkich wystąpień. Udało nam się porozmawiać z jednym z prelegentów tuż po jego wykładzie. - Mój referat dotyczył kobiet w służbie zdrowia legionów. Nawiązywałem też jednak do wielu innych tematów. Przecież to Polska jako jeden z pierwszych krajów przyznała paniom prawa wyborcze. Widząc podczas I wojny światowej udział  kobiet w wywalczeniu niepodległości, doceniliśmy to. Potwierdza to Konstytucja. Wcześniej pierwsze polskie kobiety zasiadły w pierwszym polskim Sejmie Ustawodawczym - powiedział dr hab. prof. UJK Marek Dutkiewicz. Kobiety za swoje zasługi zostawały też wyróżniane najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym np. Orderami Virtuti Militari.


Oprócz tematyki związanej z wojną, słuchacze mogą też przekonać się, jak wielkim wkładem wykazały się przedstawicielki płci pięknej w takich dziedzinach jak medycyna, sztuka czy polityka.


Konferencja potrwa do 18.00. Wstęp na prelekcje jest otwarty. 


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.03.2019 17:34

Kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą? 4 osoby na sali to konferencja naukowa na skalę kraju? Prelegenci z Pcimia Wielkiego jako autorytety? To nowa polityka uczelni? Tanie to trochę i żałosne...

102


ehh... ~ehh... (Gość)28.03.2019 15:35

a to tylko tych dwóch panów było na widowni?? :D :D

92


gość ~gość (Gość)28.03.2019 13:53

Czy będzie coś o mężczyznach na przestrzeni wieków?

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat