O grafice w Dyskusyjnym Klubie Sztuki

ePiotrkow Wtorek, 27 marca 20180 1596
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na spotkanie Umiarkowanie Dyskusyjnego Klubu Sztuki, którego gościem będzie tym razem Wiesław Haładaj. O grafice będzie można porozmawiać 28 marca w ODA przy ul. Dąbrowskiego 5, początek o godz. 18.00, wstęp wolny.

Haładaj w swojej pracy artystycznej zajmuje się głównie grafiką, a mówiąc ściślej, linorytem. Jest to technika bardzo surowa i archaiczna, której korzeni można doszukiwać się w paleolitycznych odciskach dłoni, gdzie dłoń owa służyła za matrycę. Posługuje się tylko czernią i bielą, prace wykonane są z jednej matrycy, a cięte za pomocą jednego narzędzia, ta pozorna prostota, by nie powiedzieć prymitywność środków i ich pokonywanie, były tym, co go przyciągnęło do tej techniki. Okazuje się bowiem, że relacje pomiędzy czernią a bielą są – jak mówi artysta - tak bogate i niewyczerpalne, że dodawanie koloru wydaje się być czymś zupełnie obcym.


- W sensie literackim inspiruje mnie to, co można by nazwać ogólnie kondycją ludzką- mówi Wiesław Haładaj. - Myślę, że żyjemy w czasach czegoś w rodzaju nowego przewrotu kopernikańskiego. Urządzenia takie jak teleskop Hubble`a czy wielki zderzacz hadronów stawiają człowieka, czy też wyobrażenie człowieka o sobie samym, w zupełnie innym świetle niż było to zaledwie 50 lat temu. To co odkrywa dzisiaj nauka jest jeszcze bardziej fantastyczne niż mógłby sobie wymyślić największy fantasta, a człowiek w tym uniwersum jest wielkością kwantową. Nadaje to życiu ludzkiemu zupełnie nową wartość.

 

Wiesław Haładaj – urodził sięw 1959 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studiował w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom zrobił w 1984 r. w Pracowni Wklęsłodruku. Tworzy w zakresie grafiki, malarstwa, rysunku.

Jest członkiem jury nagród na 14th International Print Biennial w Warnie w 2007, 7th Ural International Print Triennial w Ufie (2013), 1st International Students Drawing Triennial w Katowicach (2014). Członek AMIGRAV International Association of Engravers.


Ma na koncie 23 wystawy indywidualne w Łodzi, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Kaliszu, Krakowie, Toruniu, Warnie, Edmonton, Quebecu, Berlinie, Montrealu, Trois-Rivieres; 25 międzynarodowych nagród, wyróżnień, nominacji.

 

 

(materiały: ODA)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat