ARTYKUŁ SPONSOROWANY

O gospodarce i seniorach - rozmowa z Marleną Wężyk-Głowacką

Piątek, 12 października 2018 3739
Rozmowa z Panią Marleną Wężyk-Głowacką, kandydatką na urząd Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Marlena Węzyk-Głowacka

 

MS. W ciągu ostatnich 20 lat, miastu ubyło ponad 18 tysięcy mieszkańców. Wyjechali przede wszystkim ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Zjawisko to nasiliło się w okresie 12 lat rządów obecnego prezydenta. Dlaczego tak się stało?

 

MWG. Odpowiedź jest prosta. Młodzi ludzie kończą szkołę i z braku perspektyw opuszczają miasto. Wyjeżdżają w poszukiwaniu edukacji i dobrej pracy. Wielokrotnie rozmawiałam z młodymi mieszkańcami miasta i na zadane przeze mnie pytanie, dlaczego chcecie wyjechać, zawsze padał jedna odpowiedź, bo tu w Piotrkowie, nic się nie dzieje i nie ma co robić. Panuje ciągłą stagnacja i nie ma możliwości rozwoju. Nie ma ciekawych ofert pracy, brak atrakcyjnych miejsc spędzania wolnego czasu, a życie kulturalne dawno tu umarło. By odwrócić ten niekorzystny trend, w pierwszej kolejności należy zadbać o miejsca pracy dla młodych ludzi. Oczywiście nie chodzi mi o taką pracę, jaką ma do zaproponowania obecny prezydent, czyli zatrudnienie w magazynie za niskie wynagrodzenie, ale o dobrze płatne i sprzyjające rozwojowi osobistemu, miejsca pracy w przemyśle oraz przy wdrażaniu nowych technologii. Ludzie maja prawo oczekiwać czegoś więcej niż bylejakości, którą proponuje obecna władza. Najwyższa pora, skończyć z myśleniem, według którego w sprawie rozwoju gospodarczego, samorząd nic nie może.

 

MS W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku przez GUS, Piotrków zajął ostanie, czyli 66 miejsce pod względem wysokości osiąganych przez mieszkańców dochodów. Co zrobić, by w Piotrkowie zarabiało się więcej?

 

MWG. Na wstępie, pragnę zauważyć, że jestem jedyną osobą, spośród kandydatów na urząd prezydenta miasta, która przygotowała szczegółowo rozpisany plan gospodarczy na rozwój naszego miasta. Przede wszystkim Piotrków Trybunalski potrzebuje nowych inwestycji. Niestety, na chwilę obecną naszą największą słabością jest brak odpowiedniej wielkości terenów inwestycyjnych Rozwiązaniem tego problemu, jest podjęcie współpracy z gminami ościennymi i wspólne stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Sąsiednie gminy wniosą do strefy wolne tereny, a Piotrków Trybunalski uzbroi je w odpowiednią infrastrukturę. Konieczne jest też obniżenie wysokości podatku od nieruchomości, który w Piotrkowie należy do najwyższych w Polsce. Pamiętajmy, że każde miasto jest bogate tylko i wyłącznie zamożnością swoich mieszkańców, a wysokość osiąganych przez nich dochodów, wprost przekłada się na wpływy do jego budżetu.

 

MS. A co chce Pani zaproponować dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem?

 

Chcę by w naszym mieście powstał Piotrkowski Inkubator Przedsiębiorczości, który w szczególny sposób będzie wspierał kreatywność, innowację, rękodzielnictwo i wzornictwo projektowe, a także startupy. Pod pojęciem Inkubatora, kryje się szeroko zakrojone wsparcie infrastrukturalne dla młodych ludzi, którzy po raz pierwszy w życiu, są gotowi podjąć wyzwanie biznesowe. W ramach inkubatora miasto zaoferuje im: fachową poradę prawną, pakiet usług księgowych, infrastrukturę techniczno-biurową, system marketingu wspólnego, pomoc w uzyskaniu dofinansowania i miejską bazę kontaktów, czyli to wszystko co możemy określić, jako pomoc w skojarzeniu nowego pomysłu z kapitałem. Dla mnie osobiście, pobudzenie gospodarcze miasta to wyzwanie, a nie problem.

 

MS. A co z emerytami i osobami starszymi, których w naszym mieście jest co raz więcej?

 

Liczba osób starszych żyjących w naszym mieście stale wzrasta. Jako nowa Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, chciała bym zaproponować im realizację programu: Aktywny i szczęśliwy senior. Jego fundamentem będzie wdrożenie programu teleopieki, specjalnie adresowanego do ludzi starszych i samotnie żyjących oraz osób chorych bez ograniczenia wiekowego. Projekt ten oparty jest na instalacji odpowiedniej aplikacji, na przykład w telefonie lub noszeniu bezpłatnej elektronicznej bransoletki. To proste urządzenie, oprócz bieżącego monitorowania funkcji życiowych, dzięki zainstalowanemu w nim nadajnikowi GPS, pozwoli również na natychmiastowe wezwanie pomocy w stanach zagrożenia życia oraz bezpieczeństwa osobistego użytkownika. Program, będzie zawierał tzw. guzik życia, dzięki któremu przy pomocy jednego przyciśnięcia, zostanie natychmiast wezwana pomoc, bez konieczności telefonowania pod numer pogotowia ratunkowego. Dodatkowo, urządzenie będzie sygnałem dźwiękowym przypominało na przykład o godzinie, w której konkretna osoba ma zażyć dawkę leków czy o zaplanowanej wizycie u lekarza. Oprócz tego, proponuję seniorom również wprowadzenie Karty Piotrkowianina, uprawniającej do szeregu ulg w dziedzinie świadczonych przez miasto usług, powstanie klubów aktywność czyli celowych miejsc spotkań osób starszych, a także wspieranie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czy powołanie Rady Seniorów przy Radzie Miasta. Nowością będzie wdrożenie miejskiego programu „złota rączka dla seniora”. Jego istotą będzie umożliwienie starszym mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego, skorzystanie z darmowej pomocy fachowca (np. elektryka, czy hydraulika), który wykona drobne naprawy w ich domu. Starsze, samotnie żyjące osoby, będą mogły również liczyć na przyznanie im z budżetu miasta, specjalnego dodatku do czynszu.

 

MS. Dziękuję Pani za rozmowę.

 

MWG. Dziękuję.

 

Materiał sfinansowany przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

 


Zainteresował temat?

35

53


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat