ARTYKUŁ SPONSOROWANY

O czym pisze Yuval Noah Harari?

Poniedziałek, 30 marca 2020 1276
Profesor Yuval Noah Harari jest z wykształcenia historykiem i filozofem, oprócz tego autorem trzech bestsellerów: „Sapiens: Od zwierząt do bogów”, „Homo Deus: Krótka historia jutra” i „21 lekcji na XXI wiek”. Harari urodził się w 1976 roku w Izraelu, tytuł doktora uzyskał w 2002 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim. Początkowo w kręgu jego zainteresowań leżała głównie historia świata, średniowiecze i historia wojenna. Obecne Harari koncentruje się na pytaniach makrohistorycznych, takich jak: Jaki jest związek między historią a biologią? Jaka jest zasadnicza różnica między Homo sapiens a innymi zwierzętami? Czy w historii występuje sprawiedliwość? Czy historia ma określony kierunek? Czy stajemy się szczęśliwsi w miarę rozwoju ludzkości? Jakie zagadnienia etyczne podejmuje nauka i technologia XXI wieku?

Aktualne problemy i tematy


W 2018 roku Yuval Noah Harari wygłosił przemówienie dotyczące przyszłości ludzkości i ekologii. W ciągu ostatnich kilku lat historyk spotkał się przedstawicielami państw takich jak Francja, Niemcy czy Chiny. W 2019 roku profesor przeprowadził publiczną debatę z kanclerzem Sebastianem Kurzem z Austrii na temat przyszłości Europy Markiem Zuckerbergiem na temat społeczeństwa i sztucznej inteligencji.

 

Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się twórczości Harari, polecamy zajrzeć na stronę https://litres.pl/yuval-noah-harari-21090230/. Poniżej prezentujemy mały przedsmak twórczości wielkiego autora.

 

Sapiens: Od zwierząt do bogów

 

 

Pierwsza książka Harariego została opublikowana w 2014 roku i szybko stała się międzynarodowym bestsellerem. W ciągu czterech lat sprzedano 12 milionów egzemplarzy, a książkę przetłumaczono na ponad 50 języków. Długo figurowała na liście top 10 książek New York Times i Sunday Times. „Sapiens” promowali między innymi Mark Zuckerberg, Barack Obama i Bill Gates.

 

„Homo sapiens rządzi światem, ponieważ jest to jedyne zwierzę, które jest w stanie uwierzyć w rzeczy, które istnieją wyłącznie w jego własnej wyobraźni, takie jak bogowie, państwa, pieniądze i prawa człowieka”. Wychodząc od tego prowokującego stwierdzenia, Harari kontynuuje opowieść o historii naszego gatunku z zupełnie nowej perspektywy.

Autor łączy głębokie spostrzeżenia z niezwykle żywym językiem, dzięki czemu książka odniosła niebywały sukces wśród różnych odbiorców, od nastolatków po profesorów uniwersyteckich, działaczy na rzecz praw zwierząt, działaczy politycznych.

 

Homo Deus: Krótka historia jutra

 

 

Na kolejną książkę historyka nie trzeba było długo czekać, ukazała się już dwa lata później. „Homo Deus” pokazuje, co może stać się ze światem, gdy znane nam mity zostaną połączone z najnowszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja czy inżynieria genetyczna.

 

W tej książce znajdziemy odpowiedź Harariego na pytanie, co czeka nas w przyszłości. Kiedy Homo sapiens staje się Homo deus, jaki los sami sobie wyznaczyliśmy?

 

Jako samozwańczy bogowie planety Ziemia, jakie przedsięwzięcia powinniśmy podjąć, aby ochronić naszą delikatną planetę i ludzkość przed jej niszczycielskimi mocami? Książka Homo Deus daje nam wgląd w piękne sny oraz koszmary, które wkrótce mogą stać się rzeczywistością.

 

21 lekcji na XXI wiek

 

 

Najnowsza książka Yuvala Noaha Harariego to kolejny bestseller. Pozycja wydana w 2018 roku kontynuuje temat naszej przyszłości.

 

Autor pisze o tym, co tak naprawdę dzieje się z naszym klimatem. W ciągu kilku miesięcy na całym świecie sprzedano 2 miliony egzemplarzy książki! W mediach przepełnionych nieistotnymi informacjami klarowność to rzecz pożądana.

 

Jesteśmy zasypywani niekonkretnymi informacjami i rozrywką. „21 lekcji na XXI wiek” stawia czoła najpilniejszym pytaniom na temat przyszłości naszej planety i zmian klimatycznych, które następują.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat