O Piotrkowie w Sejmie RP

Strefa FM Czwartek, 22 listopada 20182 2137
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w środę w siedzibie polskiego parlamentu odbyła się wystawa patriotyczna "Trudne drogi do Niepodległości" połączona z prezentacją książki "Droga do wolnej Polski wiodła przez Piotrków. Wykaz ochotników do Legionów Polskich 1915-1916". Publikacja została opracowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Ładuję galerię...

Wystawa prezentowała dzieje polskich dążeń niepodległościowych od insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.) po wojnę polsko-rosyjską (1919-1921). Wydarzenia z historii Polski ukazane zostały przez pryzmat dziejów m.in. Piotrkowa Trybunalskiego czy Tomaszowa Mazowieckiego.  

 

Drugim elementem była prezentacja książki patriotycznej opracowanej przez Macieja Hubke, Tomasza Matuszaka i Aleksego Piasta. "Droga do..." to edycja spisu 1500 ochotników, przybywających do piotrkowskiego biura werbunkowego z terenów od Lwowa po Warszawę. 

 

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, przy współpracy organizacyjnej z poseł Małgorzatą Janowską. 


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.11.2018 13:48

Widzę posła z Piotrkowa Grzegorza Lorka.
Bardzo dobrze. Wreszcie mamy reprezentację w parlamencie!

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat