Nowy rok szkolny, a zmiany w oświacie

ePiotrkow Piątek, 19 sierpnia 201637 11598
Wakacje powoli dobiegają końca, więc zarówno rodzice wraz z dziećmi, jak i nauczyciele przygotowują się do roku szkolnego. W związku z reformami wprowadzonymi przez rząd, 1 września przyniesie wiele znaków zapytania.

Przede wszystkim pierwszą wprowadzoną zmianą jest to, że od nowego roku szkolnego sześcioletnie dzieci nie będą miały obowiązku uczęszczania do klasy pierwszej, chyba że chcą tego ich rodzice. A w związku z tym w niektórych szkołach zabraknie oddziałów klas pierwszych. Na ten temat wypowiadała się na antenie Strefy FM Ewa Ziółkowska, prezes piotrkowskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jeszcze przez kilka dni nie będziemy mieć pewności, w których szkołach i gdzie na terenie miasta takie klasy powstaną, gdyż nie wiemy jeszcze dokładnie ile tych dzieci będzie. W samym Piotrkowie w mijającym roku szkolnym było 40 klas pierwszych, natomiast jeśli od 1 września będzie tych klas 17 - 18, to myślę, że będzie dobrze. Wycofanie sześciolatków z klas pierwszych dotknie także nauczycieli, którzy ze względu na mniejszą liczbę klas w szkołach mogą obawiać się zwolnień. - Sytuacja ta jest bardzo złożona. W momencie, kiedy do szkoły poszły i siedmiolatki, i sześciolatki, wiele szkół zatrudniało nowych nauczycieli, na umowę o pracę, na czas określony. Byli oni zatrudniani dlatego, że zwiększała się liczbą oddziałów. Kiedy tych oddziałów będzie mniej, sytuacja ze zwolnieniem takiego nauczyciela jest prosta. Bardzo często pyta się nas o statystyki, ilu nauczycieli straci pracę, nie da się tego precyzyjnie określić. W momencie, gdy nauczycielowi wygasa umowa na czas określony, nie zostaje on zwolniony, po prostu nie ma przedłużonej umowy - mówi Ewa Ziółkowska.

 

Kolejną zmianą przygotowaną przez rząd jest pomysł likwidacji gimnazjów, więcej na ten temat będziemy jednak wiedzieć w połowie września. - Wśród zapowiedzi pani minister były już takie informacje, że gimnazja zostaną zlikwidowane, później że zostaną wygaszane, szczegółów jeszcze nie znamy. Nie wiem jak poradzą sobie z tym samorządy. Będziemy za to płacić, pewnie niemałe pieniądze, a im mniejszy ośrodek samorządowy, tym te pieniądze będą większe - komentuje Ziółkowska. Pomysł likwidacji gimnazjów wiąże się z tym, że wielkie budynki z salami gimnastycznymi, boiskami będą musiały być wykorzystane w inny sposób.

 

Ewa Ziółkowska zwraca uwagę na to, że zmiany w oświacie zaproponowane przez rząd, niosą za sobą jeszcze wiele niejasności. - Pani minister, przekazując nam informacje dotyczące swoich propozycji, w mojej ocenie destabilizujących system oświaty, przedstawiła nam tylko hasła, nadal nie wiemy, co za tymi hasłami się kryje, nadal nie wiemy, co się będzie działo.

 

Konsekwencje zmian zaproponowanych przez rząd tak naprawdę będzie można ocenić dopiero we wrześniu. Wtedy będzie można określić liczbę klas pierwszych w szkołach, będzie też więcej informacji dotyczących wygaszania gimnazjów. Natomiast zmiany te dotkną na pewno zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

 

Sara Fiszer


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

yato ~yato (Gość)20.08.2016 07:52

Nie ważne czy GIMNAZJA zostaną zlikwidowane czy wygaszone, BUDYNKI pozostaną, więc będą nowe Szkoły Podstawowe, a co za tym idzie zrobi się luźniej w tych starych podstawówkach, a Nauczyciele po nowych szkoleniach będą mieć nadal pracę. Oby tylko im się CHCIAŁO.

60


k ~k (Gość)19.08.2016 20:46

Ale pani pracy nie straci.Prezesura w pani przypadku jest dożywotnia ? Pani sobie nie radzi z tak małymi problemami .

83


~PT ~~PT (Gość)19.08.2016 08:43

[cytat]W momencie, gdy nauczycielowi wygasa umowa na czas określony, nie zostaje on zwolniony, po prostu nie ma przedłużonej umowy - mówi Ewa Ziółkowska.
[cytat]
Przepraszam, a czy w innych zawodach to jest inaczej?

252


97-??? ~97-??? (Gość)19.08.2016 15:44

Ile kasy wyciąga ta kobieta z tej prezesury,chyba nie "tyra" za marne 6,5 tysiąca ?

52


belfer ~belfer (Gość)19.08.2016 08:07

Drodzy nauczyciele, nie martwcie się, na pewno znajdziecie lepszą pracę. Jesteście specjalistami, przez lata uczycie nasze dzieci jak mają odnaleźć się na rynku pracy, teraz zatem teorię możecie połączyć z praktyką.

3115


dyrektorka ~dyrektorka (Gość)19.08.2016 11:05

po likwidacji gimnazjum będzie mniej gęb dyrektorskich i wicedyrektorskich do wykarmienia, ZNP przecież o to sie boi, bo przecież liczba dzieci i tak będzie taka sama wiec zwykłych nauczycieli też.

206


Witek ~Witek (Gość)19.08.2016 07:49

Dzisiaj tak uczą jak i lekarze leczą i tak wszystko wygląda bo nie wystarczy skończyc studia bo do zawodu trzeba mieć powołanie gdyż sama wiedza ze studiów to za mało

235


ares1 ~ares1 (Gość)19.08.2016 07:58

Dziś nauczyciel sam nie wierzy w to co robi!!!

165


sklave sklaveranga19.08.2016 07:06

Dziś nauczyciel ma tresować a nie uczyć tak wygląda ta reforma oświaty. Rozmawiam z tymi młodymi specjalistami i dziwi mnie to że mają ogromna wiedzę a nie potrafią z niej w pełni korzystać. Najgorsze jest to że nie nauczono ich współpracy. No i żaden z nich nie powie szefowi że w firmie coś idzie źle bo myśli że zostanie potraktowany jako nieudacznik życiowy.
Do głosu dochodzi pokolenie, które życie dzieli już na dwa światy: rzeczywisty oraz wirtualny. Temu pokoleniu zostało wbudowane dążenie do konkurencji i eliminacji najbliższego kolegi w wyścigu do sukcesu. Potrafią już najbliższym podkładać świnie, a w firmach, bankach i korporacjach uczą ich jak oszukać klienta, by kupił produkt czy szeroko pojętą usługę. Prawie codziennie uczą ich spece od tzw. wizerunku medialnego, jak mówić półprawdę, jak omamić współmieszkańca kraju czyli sąsiada. Partia z narodem walczy o lepsze jutro.
Więcej na http://sklave.manifo.com/aktualnosci

282


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat