Nowy album z serii Artyści Piotrkowscy

ePiotrkow Piątek, 12 stycznia 20181 2165
Już w najbliższą niedzielę Ośrodek Działań Artystycznych zaprezentuje nową publikację z serii Artyści Piotrkowscy, poświęconą życiu i twórczości projektantki szkła Barbarze Urbańskiej-Miszczyk. Prezentacji albumu będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa prac artystki.

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie zaprasza już w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, o godzinie 18.00 do galerii przy ulicy Sieradzkiej na premierową prezentację książki z serii Artyści Piotrkowscy, poświęconej życiu i twórczości projektantki szkła Barbary Urbańskiej-Miszczyk. Prezentacja będzie połączona z okolicznościową wystawą prac artystki.

 

 

Barbara Urbańska-Miszczyk (1936-2012) należy do grona najznakomitszych polskich i piotrkowskich artystów. Przez kilkadziesiąt lat swymi dokonaniami w dziedzinie szkła artystycznego, grafiki i collage’u sławiła zarówno Polskę, jak i Piotrków Trybunalski. Paradoksalnie jednak bardziej była i jest znana na świecie niż w mieście, które wybrała na swój dom w 1962 roku, gdy kończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Zapisała się w dziejach sztuki współczesnej wielkimi literami i jako kobieta, i jako artysta plastyk, niebanalna i niezłomna kreatorka nowoczesnego designu użytkowego. Przez większość życia związana z piotrkowską Hutą Szkła „Hortensja” należała do grona najwybitniejszych światowych projektantów szkła. Była pierwszą Polką przyjętą w poczet słynnego American Glass Art Society – organizacji skupiającej tylko najwybitniejszych twórców w dziedzinie szkła. Artystyczne dokonania Barbary Urbańskiej-Miszczyk podziwiała publiczność na obu półkulach, od Bangkoku, Ałma Aty, Moskwy, Berlina, Paryża, Pragi, Sztokholmu po Meksyk, Nowy Jork, Tokio i Kuwejt. Obiekty ze szkła, które zaprojektowała, prezentowane w układach zespołowych, kompozycjach przestrzennych czy też pojedynczych stanowią ozdobę kilku muzeów narodowych w kraju, są eksponowane w cenionych nowojorskich oraz chicagowskich muzeach i galeriach sztuki, stanowią własność polskich ambasad w USA i Szwecji, jak i wzbogacają zbiory prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rzeźba Barbary Urbańskiej-Miszczyk, zatytułowana „Chroń mnie I” do dziś jest częścią stałej wystawy, zatytułowanej „New Glass”, w największym muzeum szkła na świecie, w amerykańskim Corning. Natomiast prace „Czarny Anioł” i „Trzy Madonny”, od 24 października 2004 roku, jako prywatny podarunek artystki dla papieża Jana Pawła II, wręczony przez nią osobiście Ojcu Świętemu podczas audiencji w Bibliotece Papieskiej w Pałacu Apostolskim, znajdują się w Muzeach Watykańskich.

 


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

syn szklarza ~syn szklarza (Gość)12.01.2018 16:56

To, że autorka podarowała coś JPII nie świadczy o wysokiej wartości jej prac. Nie zalewajcie z tym kruchcianym pijarem. Prace pani Barbary i bez tego obronią się same!

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat