Nowi partnerzy piotrkowskiego ZSP nr 2

ePiotrkow Środa, 10 lutego 201610 4938
Jednym z wyzwań, jakie stają rokrocznie przed polskimi szkołami ponadgimnazjalnymi jest przygotowywanie atrakcyjnej oferty edukacyjnej, która wpisze się zarówno w oczekiwania i potrzeby młodego pokolenia, jak i w aktualne możliwości rynku pracy. Perspektywiczne myślenie, otwartość i gotowość na zmiany to nieodzowny „pakiet startowy” nawet dla tych szkół, które szczycą się wieloletnią tradycją i są słusznie dumne z jej kultywowania.

Ładuję galerię...

Jedną z takich szkół jest niewątpliwie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim, jedna z większych i liczących się placówek oświatowo-wychowawczych naszego miasta i regionu. Do jej atutów – takich jak bogata baza materialna, świetna kadra, sprawne zarządzanie, współpraca ze środowiskiem – należy niezmiennie wysoki poziom kształcenia w zawodach mechanicznych oraz elastyczność reagowania i wpasowywania się w ewoluującą ofertę zawodową dla absolwentów. Ofertę, dodajmy, zarówno lokalną, jak i szerszą: ogólnopolską, europejską, a nawet światową.

 

Dwa wymowne przykłady perspektywicznych działań ZSP nr 2 to współpraca tej szkoły z doskonale prosperującymi i rozwojowymi firmami, takimi jak MBL Poland Sp. z o.o. i SIMLOGIC.

Międzynarodowa grupa MBL, założona w 1988 r. jako duńska firma rodzinna prowadzi działalność produkcyjną w Xiamen (Chiny) i w Piotrkowie Trybunalskim, siedziba spółki duńskiej znajduje się w Silkeborku (Dania). Jako wiodący dostawca standardowych i zindywidualizowanych rozwiązań dla branży rehabilitacyjnej, słynie z produkcji komponentów do wózków inwalidzkich m.in. koła szprychowe, aluminiowe i plastikowe, obręcze, widełki przednie, osłony łożyska, podnóżki, hamulce ręczne, rampy, piasty, osie z mechanizmem szybko mocującym, opony gumowe i poliuretanowe, odporne na przebicia rozwiązania Flexel i Flexlite, wypełnienia, tekstylia, podgłówki, podnóżki, rampy, stabilizatory, zasilacze oraz inne, testowane w oparciu o międzynarodowe standardy ISO.

 

Jak czytamy na stronie internetowej (www.mbl.pl), MBL prowadzi rekrutację równych szans, zatrudniając pracowników w oparciu o ich wiedzę i umiejętności, nie zaś wiek, wyznanie, kolor skóry czy pochodzenie. Ponadto firma, wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników obecnych i przyszłych, trendom demograficznym i potrzebom rynku, zdecydowała się przystąpić do projektu "TAKpełnosprawni", promującego zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Strategia firmy opiera się więc m.in. na zatrudnianiu najlepiej wykwalifikowanych, inteligentnych i innowacyjnych pracowników, z których każdy odgrywa kluczową rolę w sukcesie firmy. Pracownicy spotykają się z przyjazną atmosferą, zaufaniem w innowacyjnym i pełnym wyzwań środowisku pracy. Szybkie procesy decyzyjne i dostęp do nowoczesnych technologii zachęcają i motywują do poszukiwania nowych metod ulepszania produktów i procesów.

Te właśnie zasady, warunki i możliwości zdecydowały o współpracy firmy MBL Poland Sp. z o.o.(reprezentowanej przez prokurent Marzenę Soból-Zysiak, prokurent Annę Wonko i kierownika produkcji Macieja Antosika) oraz piotrkowskiej ZSP nr 2 (z dyrektor Lidią Łopusiewicz).
Począwszy od 1 września 2015 r. w siedzibie MBL Poland Sp. z o.o. praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne odbywają uczniowie szkół funkcjonujących w ramach ZSP nr 2: Zasadniczej Szkoły Zawodowej (klasa o profilu operator obrabiarek skrawających) i Technikum Budowy Maszyn (klasa o specjalności technik mechanik na podbudowie kwalifikacji M.19). Firma MBL Poland Sp. z o.o. zapewnia im dostęp do hal produkcyjnych wyposażonych w najnowocześniejsze maszyny na poziomie światowym, w tym – obrabiarki sterowane numerycznie. Opiekunami młodzieży uczestniczącej w zajęciach są doświadczeni instruktorzy nauki zawodu z piotrkowskiego Centrum Kształcenia Praktycznego.

 

Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne w MBL Poland Sp. z o.o. obejmują cały cykl kształcenia, przy czym – w miarę rozwoju współpracy obu placówek – planowane są dodatkowe szkolenia i stypendia dla najlepszych uczniów. Ta interesująca oferta od początku cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Uczniowie nie kryją rosnącego zainteresowania profilem kształcenia i ciekawą, w pełni praktyczną nauką zawodu w przyjaznej im firmie reprezentującej światowe standardy. Takie przygotowanie w połączeniu z prowadzonym z szkole nauczaniem języków obcych (niemieckiego i angielskiego) w zakresie zawodowym wydatnie zwiększa kompetencje i szanse absolwentów. Tak dobrze wykształceni fachowcy z pewnością bez problemów znajdą w przyszłości dobrą pracę.

 

Firma SIMLOGIC. sięga swymi początkami 1991 r. Po blisko ćwierćwieczu istnienia może się pochwalić znaczącą – i wciąż rosnącą – pozycją w branży automatyki przemysłowej. Zawdzięcza ją licznym realizacjom zastosowanym w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, chemicznym, kosmetycznym, spożywczym, tytoniowym, drukarskim itp. Oferta firmy obejmuje usługi serwisowe i pogwarancyjne, diagnostykę i doradztwo techniczne, retrofity i modernizację istniejących realizacji maszynowych, ekspertyzy i audyty oraz autorskie, autoryzowane i dedykowane szkolenia na indywidualnych zestawach dydaktycznych.

SIMLOGIC. współpracuje z takimi firmami, jak Siemens, Indesit Company, Michelin, Philips, General Motors Manufacturing Poland, Procter and Gamble, SCA, ArcelorMittal, Panopa, Technokabel, StoraEnso, KWB Bełchatów, Celsa Huta Ostrowiec, PP „Porty Lotnicze”, British American Tobacco Polska, Fuji Seal Group, Eko-Vit, Stalprodukt SA, Korona SA , Ariadna SA, Drukarnia Wydawnictwa Bauer, Harper Hygienics, HT Lancet, Veka Polska, Euroglas, Polifolia Sp. z o.o., Coko Werk, Eaton Automotive Components, Politechnika Łódzka i wiele innych.

Prezes SIMLOGIC., dr inż. Mariusz Jabłoński, ma za sobą karierę naukową w Politechnice Łódzkiej. Odkąd prowadzi własną firmę, stara się nie tylko rozwijać ją i dbać o obopólnie korzystne kontakty z klientami, ale również wspierać inne podmioty. Jednym z nich jest szkoła, która dała mu podstawy kompetencji zawodowych: ZSP nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Jako jej absolwent, prezes M. Jabłoński dba o to, aby podjęte przed rokiem partnerstwo obu placówek przynosiło wymierne skutki. Przedstawiciele SIMLOGIC. uczestniczyli już w Dniach Otwartych szkoły i przeprowadzili pierwsze szkolenia: wykład otwarty dla uczniów oraz 2-dniowe szkolenie dla nauczycieli przedmiotów technicznych. Ponadto dla najlepszych absolwentów ZSP i uczniów technikum SIMLOGIC. ufundował 3-dniowe szkolenie z możliwością uzyskania certyfikatu (łączna wartość tego przedsięwzięcia wynosi 24.000 zł).

 

Pierwsze wrażenie zostało w pełni zweryfikowane przez czas: po roku współpracy uczniowie ZSP nr 2 z rosnącym zainteresowaniem czekają na kolejne zajęcia w SIMLOGIC. – od września 2015 r. odbywają się wykłady, szkolenia i ćwiczenia laboratoryjne dla najlepszych uczniów szkoły zawodowej i technikum. Będą mogli również odbywać staż w firmie i za jej pośrednictwem nawiązywać kontakty z potencjalnymi pracodawcami. Nie dość na tym, prezes M. Jabłoński zadeklarował swojej dawnej szkole wsparcie przy tworzeniu nowych kierunków i doposażaniu pracowni technicznych.

 

Tak pozytywne i obiecujące przykłady pozwalają z optymizmem spoglądać na perspektywy rysujące się przed szkolnictwem zawodowym w Piotrkowie i w Polsce.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

belzacka76 ~belzacka76 (Gość)11.02.2016 10:07

Smutnerealia ma racje pracowałem tam dawali 20 groszy podwyżki jak założyyłem rodzine od razu podziękowałem i wyjechałem to się dziwili że taka robota tobie też bym radził na CNC jest dużo pracy jeśli programy piszesz jeszcze więcej pozdrawiam

10


Stańczyk ~Stańczyk (Gość)10.02.2016 23:00

Do smutnerealja.
6 lat doświadczenia w zakresie programowania Cnc i 1400 zł?
Co Ty tam jeszcze robisz?
Nie wiem podejrzewam że sie przechwalasz?
A tak naprawdę to nadajesz się tylko do pchania karuzeli 😀.
Ps. Oczywiście żarcik jesteś super.

01


adi ~adi (Gość)10.02.2016 15:48

Ważne jest doświadczenie a co potem czas pokaże. Chłopaki nie piłują młotków na praktykach tylko poznają pracę na konkretnych maszynach.

51


Vasyl ~Vasyl (Gość)10.02.2016 15:07

Po pierwsze pieniądze idą do kieszeni Duńczyków. Po drugie jeśli firma przez ścianę "REAC" podziękuje za współpracę z automatu zostaje zwolnionych 40% załogi. Niestety smutne ale prawdziwe. Takie są realia. Brakuje narzędzi do pracy jaki i wyszkolonych pracowników(nie wszyscy to tumany). Uciekają wyszkoleni kilkuletni pracownicy. Teraz zakupili nowy laser. Ciekaw jestem co będzie dalej. Najpierw powinni zacząć od "góry" czyli ludzi siedzących i pierdzących w stołki, którzy nie mają żadnej odpowiedzialności i spychają niedociągnięcia na pracowników produkcji i innych działów.

50


asd ~asd (Gość)10.02.2016 13:46

Czyżby konkurencja przy komputerach?

11


Ramka ~Ramka (Gość)10.02.2016 13:24

Niech się kształcą :) ale pracy w tej firmie im nie polecam bo firma biedna nie ma pieniędzy.

32


smutnerealJA ~smutnerealJA (Gość)10.02.2016 12:52

MBL- wielki mi to potencjał gdzie wykwalifikowany pracownik z 6 letnim doświadczeniem w zakresie programowania obrabiarek CNC, który zatrudniony jest prawie od 2 lat w firmie MBL na umowę o prace zarabia średnio od 1 400 do 1 600... kpina....

91


Imię Imięranga10.02.2016 12:50

1500 bo firma nie ma pieniędzy. Jedyne co może zaoferować.

81


belzacka76 ~belzacka76 (Gość)10.02.2016 12:41

Dobrze że taka współpraca jest niech kształcą lecz który z tych chłopaków będzie chciał pracować w mbl za najniższą krajową ? Papiery wezmą i za granice wyjadą bo jest popyt na pracowników w tym fachu ja bym tak zrobił

131


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat